Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Wishmaster-ruse - специалист
Привет на всички!
Явно, че всеки страда със соларната инсталация! Поне аз честичко си патя.
Аз имам следният проблем: Чести течове при щуцерите. Въздушен балон.
Системата е на 6 етаж а панела е на покрива, блокът е от 8 етажа. Водният стълб е около 8-10 метра. В момента е 2,5 бара но днес достигна 4 защото помпата не може да завърти Пропиленгликола. При панела стигна 67 градуса в бойлера 49.
Какви шайби ползвате за щуцерите? При мен са от кингерит или нещо такова като текстолит.
Хареса ми идеята със бензиновата помпа за пълнене и обезвъздушаване на системата. Ще се наложи да започна сам да си я поправям защото фирмата инсталирала системата почват да се дърпат вече със идването. Как да накарам помпата да завърти течността? Необходим ли е филтър за течността? Ще съм много благодарен на хората решили да ми помогнат.
romanpm - майстор
И аз имам ядове с гликола , тук капне , там ... Потърси тефлонофи гарнитури ! А кафе-помпата в началото на темата вдига ~ 10-12 бара , но е с нисък дебит и струва двайсетина лева ;)
LazarGanev - "Велик майстор"
Wishmaster-ruse написа:
При панела стигна 67 градуса в бойлера 49.
Как да накарам помпата да завърти течността? Необходим ли е филтър за течността?
Това са напълно нормални температури за работеща помпа, не знам какво очакваш? Филтъра е задължителен.
Wishmaster-ruse - специалист
romanpm написа:
И аз имам ядове с гликола , тук капне , там ... Потърси тефлонофи гарнитури ! А кафе-помпата в началото на темата вдига ~ 10-12 бара , но е с нисък дебит и струва двайсетина лева ;)
Да но явно въздухът е във помпата и не зная кафе-помпата ще можели да го махне от там. Аз и повече пари ще дам щом се налага защото честичко ми прави проблеми.
romanpm - майстор
Решението може да не е в повечето пари , помпата има болт на оста голям колкото примерно 5 стотинки с възможност за отвиване , развиваш го /при изключена ! / 1-2 пъти докато прокапе антифриз и е обезвъздушена ;) https://www.google.bg/search?q=%D1%86%D ... XH6aijbhPM:
Wishmaster-ruse - специалист
Проблема решен със помощта на външна помпа. Просто свързах външна помпа със дебит 40 л./мин. Изкара страшно много въздух от системата, но проблема от къде се е взел този въздух ще го търся напролет със подмяна на гарнитурите по връзките. Благодаря на всички за съветите и предишните постове които също ми помогнаха.
andro440 - майстор
При мен след като наредих панела на покрива връзките и вс останало-миналото лято ,и го напълних с вода от водопровода -тока ми падна с 55 лв за месец . обаче когато се застуди извиках специалист с помпа да заредим глюкол -и системата се скапа . изключих помпата и контролера и през зимата си загравях на ток . пълненето с глюкола беше осъществено с потапяща вибрационна помпа ,,,така и не можах да обезвъздуша с-мата след това . мисля да я източа ,да прегледам всичко и да си направя съд ,който да събира нужното количество антифриз ,под налягане -надит с компресор ,системата ми е с вместимост около15 литра
lov - майстор
Гледам тука че повечето ви пали и на земеделие. Нямате ли си пръскачки да си пръскате градинките. :) Тези плстмасовите са идеални за пълнене с антифриз. Е не е като на ток де ама 10-15 литра не са кой знае колко. Таман едно зареждане. Па и не я носиш на гръб. :wink:
шоп - майстор
Пълня с едно райдърче за 50 лева, туба, 30 см тръба и няколко фитинга. Райдърчето вдига 3 бара и през повечето време върти водата ведин шадраван:-)))

Между другото подготвям и няколко дрениращи съда от неръждаеми 20 литрови канти и една от тях с два щуцера и компресорче или помпа за гуми ще направя за пълнене на соларни системи когато няма ток или да не се влачат удължители:-) Кантата си има два клапана + предпазен и тръбичка, която стига точно до дъното. Може и с компресора от близката бензиностанция да се напомпа :rock:

Прикачен файл

SAM_9123.JPG

Прикачен файл

SAM_9135.JPG

Прикачен файл

SAM_9136.JPG
vlax - майстор
шоп написа:
...... от неръждаеми 20 литрови канти и една от тях с два щуцера и компресорче или помпа за гуми ще направя за пълнене на соларни системи когато няма ток или да не се влачат удължители:-) Кантата си има два клапана + предпазен и тръбичка, която стига точно до дъното. Може и с компресора от близката бензиностанция да се напомпа :rock:
По този начин преди години си направих пръскачка за овошките с 25 м маркуч.
Изображение
Изображение

Тема "Пълнене на солар с антифриз" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: