Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Iliev Labs - специалист
klambrev, само не разбирам за какво ти е да регулираш темперетурата?

sparow, ще кача снимки, ама сега ми е студено да се ровя в гаража. И на пропанбутана му е студено и сигурно няма да гори добре сега.
mladkal - майстор
glupak написа:
Малки количества (10г) злато или сребро се топят с бренер в пота, по-големи - по-трудно. На ръка и гравитачно се лее в метални разглобяеми форми, които предварително се намазват с маш. масло и се загряват докато започне да дими. Не е трудно но иска малко практика.
Важно е горелката да дава добчр, неголям, но стегнат пламък. Ползвам някаква руска. Най-леснои с най-малко фира става с оксижен. При занряване се посипва с боракс и малко готварска сол...
Накъде да продължа...
Колега, GLUPAK, ще си позволя да направя един тип -блиц коментар на поста ти.
*Малки количества (10г) злато или сребро се топят с бренер в пота, по-големи - по-трудно - В керамична пота се топят количества от злато (в зависимост от каратите) до 2000gr (2kg в 14 kt) - http://www.unicast-bg.com/tools/casting/crucibles.htm Отделен е въпроса, че голямо количество с газова (на пропан бутан) горелка се топяттрудно, т.е. бавно, но не невъзможно. Хората, които си разбират от занаята се оборудват с удобни дюзени, т.е. ползат оксижен.
*"...се лее в метални разглобяеми форми, които предварително се намазват с маш. ..." - в метални форми не се лее от много дълго време -поне не вметални. Ползват се калъпи приготвени то формовъчно калъпна гума, която се вулканизира термично. - сниимка долу.
*При занряване се посипва с боракс и малко готварска сол... - В един случай се посипва и то не при загряване, а при разтапяне с боракс (NH4)2CO3-амониев карбонат, а в друг се посипва...ама не с готварска сол - NaCl (натриев хлорид), а с (натриев хидрогенкарбонат, сода за хляб) NaHCO3.
* При "занряване" - може би си имал в предвид заваряване се поспива с боракс (NH4)2CO3 или с мравчена киселина (или метанова киселина), която е най-простата карбоксилна киселина. Формулата й е CH2O2 (или HCOOH). Тази операция спомага за повърхностните температурни окиси, които се получават.

И апропо, колега, намазването на метален калъп с машинно масло върши работа, но се получават окиси, което е неприиятно. Отделно миризмата , която се отделя. същият (позитивен)ефект се получава с пчелен восък, който успешно можеш да ползваш за делител. (има и фабрично произведени делители, които обаче са скъпи порад западняшкият си произход, и ние тук в тез балкански ширини не ги ползваме)

На къде да продължа!?...

Поздрави, Младен!

Прикачен файл

castaldo.gif
castaldo.gif (17.82 KиБ) Видяна 24661 пъти

Прикачен файл

kalapna guma.jpeg
kalapna guma.jpeg (28.09 KиБ) Видяна 24661 пъти
glupak - специалист
Е, аз спирам дотук. Оставям коментарите на по-вещите в занаята.
По описаните начини съм обработвал "..в кеамична пота.." общо по около 100 гр. материал седнично (ох, седмично) и си вадех хляба. Без полемики. Давай Младене!
mladkal - майстор
Няма какво да давам. Ако някого го интересува нещо конкретно по темата да попита тук, на ЛС а може и на скайпа mladkal.
Приятен ден!
glupak - специалист
Все си мисля, че с чушкопек ще стане работата. Днес гледах, че за трийсеттина лева се продава нагревателя. Смятам да опитам така, понеже според мен за газ е нужен доста сериозен бренер. Този, за който споменах, топи само тел, опитах...
Мисля,че с чушкопека мога да си спестя и потата.
boltik - специалист
Здравейте и от мен.Аз изкам да попитам има ли клипчета в които се показва как се обработва златото,как се определят каратите и т. н.Ако питам не където трябва да си пусна нова тема?А това с чушкопека става идеално за алуминй и бронз.Само трябва да се увие чушкопека с вата да се намали загубата на топлина.Медта иска по-висока температура.Не става с чушкопек.
glupak - специалист
Ами май малко много се отклоихме, да ни прости администратора, но пък е интересно!
Кой от двата модела си ползвал и колко килца Al разтопи?
Легира ли с нещо?
За клипчета - не съм търсил, че ми е втръснала тая работа.
Като най-общи насоки:
1. разкаратяване - ако имаш да топиш различни проби злато и трябва да ги докараш до зададена проба, най-често 14К, бакалска сметка, описана добре от mladkal, къде - не помня
2. топене - трябва да се прави максимално бързо, в почистена пота; при топенето карата се вдига малко поради окисления на легатурата (мед, сребро или готова някаква)
3. леене
- в метални кокили (гравитачно)- ако ще се валцова или ти трябва кюлче
- в гипсова форма (центробено или под налягане)- когато е нужна по-сложна форма Центробежно се лее и ръчно, майсторлък си е.
4. валцоване - отлята заготовка се валцова на златарски вал когато е нужен профил за годежни халки напр.
5.изтегляне - прекарва се лята и валцована заготовка последователно през отвори, докато получим подходящ тел.
6. запояване - много важна процедура, можеш да си вадиш хляба само с нея.. :roll: . Припоят си го правех сам, но мисля, че може и да се купи. Грее се според случая, но най-често с газ.
7. изчукване,изковаване - както го кажеш - също много важна прцедура. Имам половин стена чукове..
8. шлайфане
9 полиране
Питай, че така ги нахвърлях..
mladkal - майстор
http://www.youtube.com/watch?v=s4rFDWgOLtE
http://www.youtube.com/watch?v=giy-ekmQy68

ето ти две примерни клипчета...от там насетне на "Related Videos " има още много други...
Отливането на злато не е съвсем проста работа. Иска се да имаш доста теоретични познания, машини и след това практика...
Ак имаш желание да се занимаваш започни със сребърни отливки, където фирата, която ще дадеш в началото няма да е тъй скъпа във финансово изпълнение.

Желая успехи. За повече инфо ЛС или skype: mladkal
здравейте колеги
няма да е лошо да се разберете какво ще топите мед или алуминии
медта по спомени се топи при около 1083 *С
а алуминия при около 660 *С това като чисти метали
имаики впредвид че такива трудно се намират а примесите обикновенно свалят температурата на топене то свалете още по 50тина градуса от горните стойности
обаче .... трябва да прегреете малко това което топите защото като го свалите от котлона и току виж то се вдървило тоест за медта ще отиде кам 1150 *С а за алуминия около 750 *С
и двата метала са много "гладни" на кислород в течно състояние
а сега направо по спомен запоцхвам да карам за потата с долен отвор
ако нещо бъркам моля да ме поправите
повечето окиси било то цветни или черни метали са по леки и по трудно топими от основните метали което означава че плуват отгоре над стопилката а под окисите в основната стопилка има по малко разтворени окиси т.е. когато ползваш пота с долен отвор това означава че само я отваряш и следиш да не излееш и окиса когато лееш отливката
edemy2001 - специалист
А, някой може ли да ми каже от къде мога да си купя леярска пръст?
Последна промяна от edemy2001 на пет мар 18, 2011 9:52 am, променено общо 1 път.

Тема "Печка за топене на алуминий и мед" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: