Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Е да ама не, както се казва :) . То по тази логика на 5 kw мощност трябва да сложи дозина кондензатори. Заводските изпълнения с тази мощност имат от 1000 до 2000мф. зависимост от схемата на преобразуватела. А в тези фирми работят инженери с опит, и не са никак вчерашни Колега :)
Последна промяна от АБВ потребител на пет май 22, 2020 8:35 am, променено общо 1 път.
maddoktor - специалист
чет май 21, 2020 11:52 amАБВ потребител написа:
Е да ама не, както се казва :) . То по тази логика на 5 kw мощност трябва да сложи дозина кондензатори. Заводските изпълнения с тази мощност имат от 1000 до 2000мф. зависимост от схемата на преобразуватела. А в тези фирми работят инженери с опит, и не са никак вчерашни Колега :)
Аз преди време бях срещнал формула която показва какъв капацитет е нужен в захранването на нискочестотна техника или захранвания - и според големината на консумираният ток - има върху клемите на кондензаторите - пулсации .
Колкото е по-висока стойността на капацитета - пулсациите намаляват .

Благодаря за информацията малко по-раничко за мощност спремо капацитет .

Решението за 2 транзистора в паралел - така няма да товаря самият транзистор - сега ще обясня .

ikw75n60t
Работното му напрежение е 600V C-E - свързани последователно - 1200V ( макар че работното напрежение ще е 310 до 320 волта ) при работа ще имам доста по-високо напрежение върху Транзистора .
Ако успея да постигна стабилно охлаждане - модела ще понесе висок ток , но максимална мощност 428W -
Е има и моментни по-високи стойности на тока през Т - но както и да е :)

Успях да смъкна цената на схемата - като се сдобих с филтрови кондензатори - от вторичните суровини - 220uf , 330uF , 150uF - къде 400 къде 450 V :) за по-малко от 5 лв . като общата стойност измерена с ESR = 3340 uF
Понеже един нов 330uF 400V = 5лв . Ще сведа стойността на уреда . Мен не ме бърка че не са нови .

чакам 150EBU04 - бройка 5лв - ще разбера после колко бройки са фалшиви :)
Анода е оформен като гребенче ( видях че ако не е - има вероятност да е фалшив )
АБВ потребител - специалист
чет май 21, 2020 12:33 pmmaddoktor написа:
чет май 21, 2020 11:52 amАБВ потребител написа:
Е да ама не, както се казва :) . То по тази логика на 5 kw мощност трябва да сложи дозина кондензатори. Заводските изпълнения с тази мощност имат от 1000 до 2000мф. зависимост от схемата на преобразуватела. А в тези фирми работят инженери с опит, и не са никак вчерашни Колега :)
Аз преди време бях срещнал формула която показва какъв капацитет е нужен в захранването на нискочестотна техника или захранвания - и според големината на консумираният ток - има върху клемите на кондензаторите - пулсации .
Колкото е по-висока стойността на капацитета - пулсациите намаляват .

Благодаря за информацията малко по-раничко за мощност спремо капацитет .

Решението за 2 транзистора в паралел - така няма да товаря самият транзистор - сега ще обясня .

ikw75n60t
Работното му напрежение е 600V C-E - свързани последователно - 1200V ( макар че работното напрежение ще е 310 до 320 волта ) при работа ще имам доста по-високо напрежение върху Транзистора .
Ако успея да постигна стабилно охлаждане - модела ще понесе висок ток , но максимална мощност 428W -
Е има и моментни по-високи стойности на тока през Т - но както и да е :)

Успях да смъкна цената на схемата - като се сдобих с филтрови кондензатори - от вторичните суровини - 220uf , 330uF , 150uF - къде 400 къде 450 V :) за по-малко от 5 лв . като общата стойност измерена с ESR = 3340 uF
Понеже един нов 330uF 400V = 5лв . Ще сведа стойността на уреда . Мен не ме бърка че не са нови .

чакам 150EBU04 - бройка 5лв - ще разбера после колко бройки са фалшиви :)
Анода е оформен като гребенче ( видях че ако не е - има вероятност да е фалшив )
А ти как ги видя тези по високи напрежения ????? :) Колега ако искаш да имаш уред ,който да ти върши работа, направи точно схемата както е дадена. Ако си решил да си правиш опити и да откриваш някакъв друг вид топла вода,успех тогава. Промяната дори на един елемент може да създаде доста проблеми в последствие.Трябва да се променят след това и ред други неща, не за друго ама отнема време и пари. И не е гаранция че ще сработи. :) Но ти си знаеш какво търсиш, в случая. И точно па електролитите ли намери да слагаш 2-ра употреба. :) . И пак там в дебелите книги ли пише , че се слагат,различни по стойност капацитети на входа.Ще е весело.
чет май 21, 2020 12:33 pmmaddoktor написа:

Успях да смъкна цената на схемата - като се сдобих с филтрови кондензатори - от вторичните суровини - 220uf , 330uF , 150uF - къде 400 къде 450 V :) за по-малко от 5 лв . като общата стойност измерена с ESR = 3340 uF
Понеже един нов 330uF 400V = 5лв . Ще сведа стойността на уреда . Мен не ме бърка че не са нови .
Привет maddoktor,
С тези кондензатори си поемаш ти риска. Все пак може да ги изтестваш дали няма някой дал фира.
Няма проблеми, че са различни ст-сти, връзвай смело.
Отделно, можеш да им облекчиш режима на работа при комутации, като им сложиш полипропиленов такъв в паралел. Както беше писал Пансим по-рано, Wima от комет, няколко nF, гледаш параметъра dV/dt( "Maximum pulse rise time") да е възможно по - голям(примерно "1000 V/msec" и нагоре, но колко точно, как и защо е в дебелите книги). Това означава, че преходните процеси при всяко включване на у-вото ще бъдат поемани от него.
След като навържеш противосмутителния филтър(ако имаш такъв), изправителя и филтровите кондензатори, за грубо тестване можеш да вържеш реотан с мощност колкото е входната мощноста на схемата ти и да видиш на осцилоскопа как се държи филтрираното напрежение 300V+ по време на вкл/изкл на реотана.
Абстрахирай се от плявата в темата и смело напред.
Успех!
АБВ потребител - специалист
Абстрахирай се от плявата в темата и смело напред.
Успех!
[/quote]
Колега, плявата е пишеш ти. Караш човека да сложи 5000мф кондензатори.Ти правил ли си такива преобразуватели??? Напрежението е по високо върху транзистора тук, само когато е отпушен,защото при еднотактните схеми,тока е двойно по голям. На входа няма как да имаш по високо напрежение от 310в, защото по високите напрежения,филтровите кондензатори ги пропускат.И за да нямаш пулсаций при този товар, реално трябва да сложиш повече от 10000мф на входа. Опитай може и да стане :) И ето какво казва автора на схемата по която работите: < Всичко е много просто, за да поддържаме 310 волта при ток от 20 ампера, се нуждаем от капацитет на филтъра 20 000 microfarad!> Това е от дебелите книги, :) реално обаче се прави с не повече от 2000мф.
maddoktor - специалист
Сега няма нужда от заяждане и обиди .
След като схемата си я правя за себе си - мога да използвам комбинация от капацитет - за да постигна този който е описан в схемата .
Ако правя уред за продаване - тогава всичко ще е ново .
След като ESR покаже че електролитите са читави - какъв е проблема .
АКо взема един 470uF 400V - ще има същата стойност ако бъде от няколко по-малки стойностти в съпротивлението му .
Дори и да са нови - при бюджетните - имаме разлика в капацитета с проценти .
АБВ потребител - специалист
пон апр 23, 2012 11:12 amnikolaytatarov написа:
Здравеи колега, при схемата на Негуляев транзисторите работят при по облекчен режим на работа /в момент на превключване/недостатък е дросела от гледна точка че са още 500гр. към теглото на апарата,настроиката не е сложна стига да се прави по това което са писали колегите по назад,можеш да ползваш ир2110 вместо оптрони и тл494 и нещата се опростяват доста .
Колега , а ролята на токовия трансформатор, като махнеш дросела, каква е тук??? :)
АБВ потребител - специалист
съб май 23, 2020 7:47 pmmaddoktor написа:
Сега няма нужда от заяждане и обиди .
След като схемата си я правя за себе си - мога да използвам комбинация от капацитет - за да постигна този който е описан в схемата .
Ако правя уред за продаване - тогава всичко ще е ново .
След като ESR покаже че електролитите са читави - какъв е проблема .
АКо взема един 470uF 400V - ще има същата стойност ако бъде от няколко по-малки стойностти в съпротивлението му .
Дори и да са нови - при бюджетните - имаме разлика в капацитета с проценти .
Никого не съм обидил.Колега ,за един кондензатор колкото върха на кибритена клечка, съм променял три пъти платката за управление, защото правеше едни смущения само при средния ток, при правилни импулси навсякъде. Като се появи някакъв дребен проблем и неможеш да разбереш от къде е,тогава ще разбереш какво имам предвид :)
nikolaytatarov - специалист
вт юни 02, 2020 8:39 amАБВ потребител написа:
пон апр 23, 2012 11:12 amnikolaytatarov написа:
Здравеи колега, при схемата на Негуляев транзисторите работят при по облекчен режим на работа /в момент на превключване/недостатък е дросела от гледна точка че са още 500гр. към теглото на апарата,настроиката не е сложна стига да се прави по това което са писали колегите по назад,можеш да ползваш ир2110 вместо оптрони и тл494 и нещата се опростяват доста .
Колега , а ролята на токовия трансформатор, като махнеш дросела, каква е тук??? :)
В схемата на Негулев се използва дросел , ако говорим за токов трансформатор то тогава става въпрос за съвсем друга схема.
АБВ потребител - специалист
Е така е , но ако само махнеш дросела, без да има токов трансформатор, нищо не става. Вече го пробвам много пъти, при най различни варианти. Електрожена пак работи,но не се регулира тока добре. Плавното регулиране ,може би идва от т.траф, без него не става. :) Това е доказателство ,че трансформатора не участва в резонансния кръг,а само дросела и кондензатора.Незнам на какво се дължи,но най добре като че ли ,заваряват резонансните схеми. А ето тук какво препоръчваш :


<Един радиатор за 4 те транзистора и един за диодите е предостатъчно . Взимаш схемата на резонансния инвертор и махаш дросела. Резонансния кондензатор 2 по 0,22мф в паралел.Вместо uc3825 с тл494 и ир 2110>

А къде е тук т. траф :) и обратната връзка по ток, без който схемата не работи добре.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: