Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, прочетох цялата тема от до. Направих инверторен електрожен по схемата на негуляев, но май съм объркал навивките на трафа. Електрожена е настроен и пуснат на мрежово напрежение, като все още не съм слагал електрод. Консумацията е около 100вата. Напрежението на празен ход е 133волта. Нищо не грее, освен резисторите които са върху диодоте с кондензатора. Варистора и кондензатора също леко стоплят. Трафа е 2 комплекта е70 и навит 12/3+3. Моля кажете как да се навие трафа, защото ми се вижда опасно това напрежение. https://imageupload.io/i/EXovat3NJl
АБВ потребител - специалист
съб юни 05, 2021 8:17 pm4ESTO написа:
Здравейте, прочетох цялата тема от до. Направих инверторен електрожен по схемата на негуляев, но май съм объркал навивките на трафа. Електрожена е настроен и пуснат на мрежово напрежение, като все още не съм слагал електрод. Консумацията е около 100вата. Напрежението на празен ход е 133волта. Нищо не грее, освен резисторите които са върху диодоте с кондензатора. Варистора и кондензатора също леко стоплят. Трафа е 2 комплекта е70 и навит 12/3+3. Моля кажете как да се навие трафа, защото ми се вижда опасно това напрежение. https://imageupload.io/i/EXovat3NJl
Здравей Колега. :) Това високо напрежение на празен ход е характерно, когато има голяма индуктивност и малък капацитет в трептящия кръг, тоест два комплекта са доста. Трябва ти един комплект Е-70.Преди време го пробвах този вариант, и не ми хареса как работи и се отказах.Опитите на ниско напрежение с тази схема , нямат нищо общо ,когато схемата заработи на високо.Съвета ми е , да използваш един комплект Е-70, с коефицент на трансформация пак 1:4, и ще ти кажа как най бързо да направиш настройката.Схемата с каква модулация е , шим или честотна??? С шим при по голям к-т на трансформация на трафа няма да работи добре. Ребрата на радиаторите гледат на различни посоки , ще ти трябват два вентилатора. :)
АБВ потребител - специалист
Тази схема на Негуляев неправилно се нарича резонансен преобразувател. Тази схема е така наречения квазирезонансен преобразувател и работи само в определен диапазон от настройката.Обикновенно на няколко килохерца под резонансната честота е максималния ток. Тези схеми работят в резонансен режим САМО когато има активно съпротивление във веригата. Но за електрожен когато се ползва има и редица недостатъци, затова сигурно не се ползва от производителите. Едно от тях е големите напрежения, които генерира кръга под товар. :)
Прикачен файл:
рез.настройка.gif
рез.настройка.gif (26.31 KиБ) Видяна 1583 пъти
АБВ потребител - специалист
Колкото до по- високото напрежение при едни и същи навивки на трафа, и аз нямам обяснение. Нека някой да обясни , на какво се дължи този факт.При коефицент на трансформация 1:4, с един комплект ферити дава 80 волта на празен ход, а при два комплекта напрежението скача на 110-130 волта на празен ход , пак при 1:4 . На какво се дължи това незнам. :)
АБВ потребител - специалист
Колкото е по голям работния ток, толкова честотата е по близо до резонансната. Влезе ли в резонанс гърми, и то силно, това е пробвано многократно. :) Два транзистора веднъж ми пробиха 3мм алуминиев радиатор, направиха дупки в него като гръмнаха. :)
АБВ потребител - специалист
Има много недосмислици в книгите на Негуляев. Говори за защита от резонанс в схемите , а в същото време казва ,че настройката се прави на резонансната честота. Има и други неточности. Ако се захващате с това, имайте предвид,че има много тънкости при изготвянето на тези схеми, които влияят след това на работата с електрод. :)
АБВ потребител - специалист
След много заигравки разбрах , че бяхте прави за това на картинката. :) Само активната мощност извършва работа.Факт. А така се бях замечтал :-D Неможахме да преборим науката.
Прикачен файл:
815837.jpg
815837.jpg (18.47 KиБ) Видяна 1127 пъти
АБВ потребител - специалист
Всъщност , какво забелязах като си правех експериментите. Еднотактен преобразувател, слагага се грец на изхода вместо еднопътен изправител. Енергията на изхода почти се удвоява с греца, но напреженията стават доста големи , когато е без товар веригата. Става, но само при постоянен товар във вторичната намотка. Естествено и консумацията от първичната страна се увеличава.Демек нищо ново под слънцето. :) Заваръчния инвертор неможе да се доближи никога до 1-ца . И има и друго , колкото е по голяма фазовата разлика между тока и напрежението, толкова по хубаво заварява. :) А това става с по голямо разсейване между първична и вторична намотка. Пълно щастие няма. :)
iliya_i - майстор
чет дек 23, 2021 6:57 pmАБВ потребител написа:
Всъщност , какво забелязах като си правех експериментите. Еднотактен преобразувател, слагага се грец на изхода вместо еднопътен изправител. Енергията на изхода почти се удвоява с греца, но напреженията стават доста големи , когато е без товар веригата.
Де'т сЪ вика, 3 дни експерименти спестяват 10 минути четене. :-D
АБВ потребител - специалист
чет дек 23, 2021 7:44 pmiliya_i написа:
чет дек 23, 2021 6:57 pmАБВ потребител написа:
Всъщност , какво забелязах като си правех експериментите. Еднотактен преобразувател, слагага се грец на изхода вместо еднопътен изправител. Енергията на изхода почти се удвоява с греца, но напреженията стават доста големи , когато е без товар веригата.
Де'т сЪ вика, 3 дни експерименти спестяват 10 минути четене. :-D
Не е точно така. :) При експериментите ще видиш и разбереш нещата по бързо . Стара приказка е че една картинка , се равнява на две страници писане. Дето казваше една позната, друго е ръка да я пипне. :-D

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: