Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Pansim1 - специалист
Да внеса малко уточнение за импулсите.
Както много други неща, така и тук има компромис. Много стръмни фронтове са предпоставка за ниски загуби при превключване, но в същото време са и опасност от поява на остри пикове с голяма амплитуда поради неизбежната индуктивност на проводниците в схемата, и големите токове които се комутират.
Затова е важна и конструкцията а не само схемата. Освен това, независимо какви фронтове успеем да постигнем, то съответния тип ключ си има времена за отпушване и запушване които не можем да намалим само с управляващ импулс, какъвто и да е той, т.е. гледаме даташийта :)
Конкретно за питащия - ако си в рамките на 150нс и надолу, значи си добре. И пак виж написаното по-горе за опасностите...

АБВ питаше за защита на диодите от ВЧ палене.
Винаги високото се подава по начин, че между диодите и изгода има дросел. При високата честота, индуктивното съпротивление на дросела е достатъчно голямо, за да не можа да "върне" към изправителните диоди. И задължително се шунтира с кондензатор и варистор!!! Има готови схеми, може да погледнеш. Но това е принципа.
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
Yangi,Извинявай Приятелю, и аз не искам да спорим,в крайна сметка всеки си има своя гледна точка за дадено нещо ,така е :) Има още доста неща които не знаем .Човек цял живот се учи.И понякога всеки си мисли че е прав.Но за жалост истината е само една,и винаги съм се, старал да я разбера в живота във всичко.Да се похваля Негуляевската схема заварява много добре много съм доволен,и нямам търпение да го завърша изцяло :) Сега сме седнали с един Колега на чаша бяло винце и домашно кашкавалче да обсъдим техниката :)
Браво пробва ли го вече да заварява?
АБВ потребител - специалист
Да за жалост така е във всичко да му се не види :) Всичко е за сметка на нещо.Когато са по стръмни фронтовете както казваш се появяват тези пикове в напрежението,и се гасят с по -голям резистор,това пък от друга страна дава малко закъснение при отпушване,вообще пълно щастие няма.Pansim Благодаря ти ,схванах за запалването.Да Yangi заварява много добре ,изгорих десетина рутилови електроди за проба,да наистина заварява уникално,Евала на Негуляев,много добре измислена схема.Да ти кажа че пълния мост заварява една идея по добре от полумоста като че ли.Може и да е от направията но така ми се струва.
emsy - специалист
Pansim1 написа:
Да внеса малко уточнение....

Конкретно за питащия - ако си в рамките на 150нс и надолу, значи си добре. И пак виж написаното по-горе за опасностите...

...
Благодаря ви :)
Ето това е по конкретно като отговор, за да знам до къде е горе долу разумното забавяне.
АБВ потребител - специалист
Следващата цел е нискобюджетен електрожен.С това Приятелче инженерчето мислим да измайсторим нещо съвсем просто ,но да заварява добре.Засега е само идея. :) Имам и друга работа и да видим кога ще се случи.Ще се запоява по вечерите до полунощ сигурно май.
Pansim1 - специалист
АБВ потребител написа:
Следващата цел е нискобюджетен електрожен.С това Приятелче инженерчето мислим да измайсторим нещо съвсем просто ,но да заварява добре.
Освен да завярява добре, трябва да бъде и надеждно и безопасно инверторчето. :partyman:
Че нискобюджетните варианти, като правило са доста компромисни.
АБВ потребител - специалист
Един комплект ферити Е-70, 45лв. Ще се мисли нещо по въпроса. :roll: Тези търговци яко ни пият кръвчицата.В какво време живеем,всеки гледа да те извърти по някакъв начин.Благодарение на измамата колко хора живеят на гърба на други,просто е жалко. Това го виждам навсякъде,що за демокрация ,що за свобода.Днес намерих кабели за електрожена,един и същи кабел ,на 3 различни цени,7, 4, и 3лв метъра ,зависи от алчноста на търговците.Човек не да си отваря очите на четири, но трябва на 20 да си ги отвори,за да види някой неща.
АБВ потребител - специалист
Pansim1 написа:
АБВ потребител написа:
Следващата цел е нискобюджетен електрожен.С това Приятелче инженерчето мислим да измайсторим нещо съвсем просто ,но да заварява добре.
Освен да завярява добре, трябва да бъде и надеждно и безопасно инверторчето. :partyman:
Че нискобюджетните варианти, като правило са доста компромисни.

Е да,така е :) но само аз ще си работя с него.Няма да се дава на познати.
emsy - специалист
И друго да попитам, тъй като сте в час с материята.
Имам един радиатор( AL-рофил), и ако сложа транзисторите /- четирите/ на него с изолационни подложки, дали ще е проблем. Така ми пасва че не става да го режа на части.
Силиконови и слюдени съм взел, ще издържат ли на напрежението, и дали ще се влоши много охлаждането?
Pansim1 - специалист
АБВ потребител написа:
Днес намерих кабели за електрожена,един и същи кабел ,на 3 различни цени,7, 4, и 3лв метъра ,зависи от алчноста на търговците.Човек не да си отваря очите на четири, но трябва на 20 да си ги отвори,за да види някой неща.
Хммм...нещо ми е интересно, за 7лв. и за 3лв. едно и също да се продава. Я дай линк да видим...да не се окаже че трябва на 50 да си отваряш очите :)
Може да има разлика, или в диаметъра или в типа изолация...дай да видим какво си гледал.

emsy - най-добре е да разделиш алуминиевия профил на части, не че не може и с изолация, но има доста фактори.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: