Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Няма начин да не стане!!! :) Но не ми се пише толкова. Огледай на различните входове какво подаваш като ток и напрежение. Ако неможе да стане по магазините има 3825 , това е вариант,пак да пробваш със старата с която става.Ако не , тл494 , просто и лесно. :) Но ако искаш дай схема ,ще пробваме да го разнищим този проблем.Кой вариант на управлението си направил??? Ето този ли????



Прикачен файл:
управление Нег..jpg
управление Нег..jpg (63.07 KиБ) Видяна 1616 пъти
Последна промяна от АБВ потребител на съб май 26, 2018 3:40 pm, променено общо 1 път.
yangi - специалист
Здравейте от мен. Оня ден завърших с подготовката за тестове на голям ток на Бармалейската схема. Навсякъде където трябва подсилих, проверих всички места където тече големия ток, направих и сложих дросела. Първо пуснах управлението, че от многото ръчкане (сваляме, качване, мерене, напасване) си викам може да се получи някъде проблем да съм бутнал някой елемент. И наистина се оказа така, релето на входа на схемата ту включваше, ту изключваше, оказа се транзистора, който го управлява, на едното му краче е имало студена спойка (транзистора е 2т6551, а на тези транзистори им се запояват кофти крачетата). Оправих го. Пуснах захранването на управлението на 220V, а силовата част на 52V (захранване от стария ми електрожен (не инверторен), който правих преди 25 години). Бях настроил предварително схемата на управление да работи от 17, 18А до 150А. Амплитудата на напрежението след силовия трансформатор и диодите беше 22V (не достатъчно за поддържане на дъга, но достатъчно за проверка на максималния ток на к. с.). Сложих, като товар след диодите и дросела малка жица от кантал 5-6 см, после я намалих на 3-4 см. Всичко работеше добре жицата се нагря много. Направих си 1м от проводник 4мм2 с който да давам на късо, изчислих му съпротивлението (R=0,0185*1/4=0,004625Oма). На медта специфичното съпротивление при 25 градуса е 0,0175, заложих по-голяма стойност 0,0185, защото проводника се загрява при даване на късо. Закачих пипалата на мултицета на проводника (не на клемите на електрожена). Контакта на проводника с клемите на електрожена също дава съпротивление, измерването няма да е вярно. Намалих потенциометъра за настройка на тока на минимум (напрежението на подвижната част да е на максимум). Сложих мултицета на обхват 2 волта дадох на късо с проводника 4мм2. Уреда отчете 0,086V. Сметнах тока I=0,086/0,004625=18,6A, Това означаваше, че всичко работи добре - тока се ограничава и, че съм изчислил настройката на UC3845 както трябва. Проверих за загряване всички пътечки, проводници където тече голям ток, също така охладителите на транзисторите, диодния мост, диодите, всички контактни съединения, силовия трансформатор. Нямаше никакво загряване. Започнах постепенно да усилвам потенциометъра за настройка и да давам на късо с проводника 4мм2. Замервах напрежението на проводника 4мм2. Отчитах тока. Проверявах за загряване (всичко беше ОК). При напълно усилен потенциометър напрежението стана 0,715V. и тока I=0,715/0,004625=154,6A. Което ми потвърди, че правилно съм настроил и горната граница на тока. На максималния ток задържах на късо 10тина секунди и отново проверка на всичко за загряване. Охладителя на диодите (без пуснат вентилатор) 30-40 градуса. Дросела 30тина градуса, загряваше само проводника, сърцевината не загряваше. Охладителя на транзисторите (без пуснат вентилатор) 30тина градуса. Диодния мост 30тина градуса. На всички останали места почти не се усещаше загряване.

Включих силовата част и захранването на управлението на 220V. На слух всичко ОК, никакъв шум. Намалих на 19А и заварявах 3-4см. По време на заваряване никакъв шум от инвертора. Изключих, разредих електролитите с лампа!!! Проверка с мултицет след разреждането!!! Пробвах да им запоя съпротивления, много бавно се разреждат - минути. Прегледах отново всичко на загряване. Нямаше загряване. Вдигах тока - заварявах, разреждах кондензаторите, проверявах за загряване. Така до 154А. Загряването беше както при 52V (на силовата част). Не заварявах повече от 3-4 см, т. к. не бях пуснал вентилаторите на охладителите. Вентилаторите повишават охлаждането 2-3 пъти.


Вчера монтирах захранването на управлението в кутията и закачих вентилаторите на охладителите и заварявах с 6 електрода. Ама ще пиша друг път.
АБВ потребител - специалист
Браво на теб! :) Дросела на ламарина ли ти е??? Колеги, гледам че някой производители слагат за вторична на сил.траф широка медна лента,вместо тел,по лесно се навива. Някой пробвал ли е??? Ето и снимка на ъглов шев.Болта е 18мм,електрода 3.2 вежен.
Прикачен файл:
ъ шев2.jpg
Прикачен файл:
ъглов шев1_opt.jpg
Прикачен файл:
ъ шев2.jpg
yangi - специалист
Добри са ти заварките. На какъв ток и с какъв електрожен са правени? Дросела е навит в/у топловалцована Si ламарина. Ще пусна и за него информация.
vezbata - напреднал
пет май 25, 2018 5:45 pmАБВ потребител написа:
Няма начин да не стане!!! :) Но не ми се пише толкова. Огледай на различните входове какво подаваш като ток и напрежение. Ако неможе да стане по магазините има 3825 , това е вариант,пак да пробваш със старата с която става.Ако не , тл494 , просто и лесно. :) Но ако искаш дай схема ,ще пробваме да го разнищим този проблем.Кой вариант на управлението си направил??? Ето този ли????




управление Нег..jpg
Общо взето да, с изключение на pin 8 (soft- start). Там имам делител на напрежение, с който имам за цел да регулирам тока. С други думи на pin 8 подавам от 3 до 4 VDC. Други промени няма.
АБВ потребител - специалист
съб май 26, 2018 8:33 pmyangi написа:
Добри са ти заварките. На какъв ток и с какъв електрожен са правени? Дросела е навит в/у топловалцована Si ламарина. Ще пусна и за него информация.
Тока е около 100а. Схемата на електрожена е чист пълен мост.Отказах се от дросела и кондензаторите.Тока е ограничен с токов траф.Управлява се с 494.Това е.
АБВ потребител - специалист
съб май 26, 2018 9:46 pmvezbata написа:
пет май 25, 2018 5:45 pmАБВ потребител написа:
Няма начин да не стане!!! :) Но не ми се пише толкова. Огледай на различните входове какво подаваш като ток и напрежение. Ако неможе да стане по магазините има 3825 , това е вариант,пак да пробваш със старата с която става.Ако не , тл494 , просто и лесно. :) Но ако искаш дай схема ,ще пробваме да го разнищим този проблем.Кой вариант на управлението си направил??? Ето този ли????




управление Нег..jpg
Общо взето да, с изключение на pin 8 (soft- start). Там имам делител на напрежение, с който имам за цел да регулирам тока. С други думи на pin 8 подавам от 3 до 4 VDC. Други промени няма.
Да не са по капризни към захранването,сложи някакъв допълнителен кондер на входа.Пък схемите на чиповете са еднакви.Интересна работа.Сигурен ли си че работят??
АБВ потребител - специалист
Ето този Пич,ще ви открехне за много неща :)
https://youtu.be/EbdmNimimPE
Pansim1 - специалист
vezbata - този чип няма никакъв смисъл да се употребява във въпросната схема. Капризи проявява :)
Не се мъчи повече и го замени както са те посъветвали.

yangi - честито!
yangi - специалист
Благодаря много на Pansim, а също и на АБВ.

Сега обмислям термозащитата, на диодите е ясно. По datasheet ги дават 117-118 градуса на корпус при 150А постоянен ток. Върти ми се в главата да сложа за 90 градуса. При транзисторите все още обмислям трябва да уточня загубите при максималния ток.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: