Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Като правех експерименти с инвертора, веднъж ми се получи много странен ефект. При промяна на честотата изгърмя силно, и го изключих. След проверка първичната страна цялата беше изправна,греца ,транзисторите, не бяха мръднали. Първо си помислих че транзисторите са гръмнали ,но не. Единствено изходните диоди бяха пострадали. На всичките крачетата бяха отрязани като с нож. И това на празен ход без никакъв товар. Как и от къде протече този ток немога да си обясня. Ако беше ток на късо във вторичната намотка , и в първичната намотка на трафа всичко щеше да замине,но не .На някой случвало ли му се е подобно или същото нещо????? :) Първо се чу едно свистене и после бум. Чудна работа. Може да съм набарал същинския резонанс :-D
alien - специалист
резонанс на празен ход не трябва да има
трябва да се приближава към резонанс равномерно с натоварването, и при максимален товар да клони към резонанс
АБВ потребител - специалист
Христос Воскресе!!! Желая на всички здраве и професионални успехи! Колега,резонанса в тази верига не е просто нещо.Това което го пишат по учебниците не е вярно. На практика е друго.Казват че при отваряне на двойка транзистори протича ток до зареждане на кондензатора и престава да тече ток във веригата,но ако се пусне ток с определена честота не е така.Ако резонансния кондензатор ограничаваше тока ,на изхода също щеше да имаме синусуидално напрежение,а на практика имаме правоъгълници. Дросела играе главната роля тук.Съпротивлението при резонанса във веригата е различно и зависи пряко от индуктивното съпротивление на дросела и капацитета на резонансния кондензатор. Yangi е прав че тази схема няма добра характеристика и затова не се използва от производителите.Резонанс имаш само при максимално запълване,с намаляване на коефицента на запълване инвертора излиза от резонанс и тока се ограничава само от дросела,говорим при режим на работа . При празен ход съпротивлението на трафа е голямо и няма как да се създаде условие за резонанс. :) При голямо идуктивно съпротивление на дросела, дори да влезе в резонанс ,няма да протече голям ток.Ето на тези графики се вижда добре,пробвал съм и е абсолютно вярно. И никакви лампи и жици за товар, увеличаваш честотата постепенно докато получиш максимален ток при заварка,там е резонанса. Започва се от 25кхц и нагоре,до получаване на най голям ток в дъгата при макс. запълване. Индуктивноста на дросела се фиксира предварително. Ако е слаб тока се намаля индуктивноста на дросела и така. Започва се от 100мк.хенри
Прикачен файл:
p-58 (2).jpg
АБВ потребител - специалист
Не е по темата ,но възможно ли е , да е вярно това :) Какъв е трика???

АБВ потребител - специалист
Ето ви резонанс :) Ясно се вижда как транзистора затваря при максималното напрежение на кондензатора. И да не кажете че е от интернет снимката,да това е моя осцилоскоп. :)
Прикачен файл:
20190523_092059_opt.jpg
gogo7777 - майстор
Аз виждам екран и синусуида......значи не е умряло. Ама аз учих медицина.....
АБВ потребител - специалист
:) Работи,работи добре. Щом издържа 3 дни постоянна работа и не умря,и е без термо-защита. Но е рано да се каже още ,след една година употреба ще се види какво- що. Даже си изби част от парите вече. :)
АБВ потребител - специалист
Ей го на , зверо :)
Прикачен файл:
20190526_131352_opt.jpg
АБВ потребител - специалист
Някой пробвал ли е тази гимнастика??? И наистина ли действа това нещо???


hidrazin - майстор
вт май 28, 2019 5:25 pmАБВ потребител написа:
Някой пробвал ли е тази гимнастика??? И наистина ли действа това нещо???
Мислех че си пораснал а ти още вярваш в Дядо Мраз... :-D
:partyman:

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: