Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
amdatlon - специалист
пон мар 01, 2021 4:39 pmАБВ потребител написа:
Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата. Така, от вторичната страна имаме 120А х 24волта(приблизително напрежение на дъгата)= 2880вата. Тоест Cos F=0,63 в случая, защото 4600 х 0,63=2898 :) На практика само горе долу половината от вкараната енергия върши работа.

Прощавай , но малка вметка да направя :)
Нещо бъркаш Cos F и КПД .
АБВ потребител - специалист
нед мар 07, 2021 2:44 pmamdatlon написа:
пон мар 01, 2021 4:39 pmАБВ потребител написа:
Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата. Така, от вторичната страна имаме 120А х 24волта(приблизително напрежение на дъгата)= 2880вата. Тоест Cos F=0,63 в случая, защото 4600 х 0,63=2898 :) На практика само горе долу половината от вкараната енергия върши работа.

Прощавай , но малка вметка да направя :)
Нещо бъркаш Cos F и КПД .
Добре, Колега ще разясниш ли с две думи, къде бъркам. :)
amdatlon - специалист
Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата. Така, от вторичната страна имаме 120А х 24волта(приблизително напрежение на дъгата)= 2880вата. Тоест Cos F=0,63 в случая, защото 4600 х 0,63=2898
Ами ти сравняваш входната активна мощност ( 20А х 230в) и изходната такава (120А х 24волта)
и от там съдиш колко е COS F.
Но това повече е КПД отколкото COS F.
А той е съотношение на пълната и активната мощност :
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0 ... 1%82%D0%B0
sstefanov - майстор
пон мар 01, 2021 4:39 pmАБВ потребител написа:
[Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата.
Още от тук си в грешка:
P = U * I * cos Fi
АБВ потребител - специалист
нед мар 14, 2021 7:26 pmsstefanov написа:
пон мар 01, 2021 4:39 pmАБВ потребител написа:
[Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата.
Още от тук си в грешка:
P = U * I * cos Fi
Аз от формули много не вдявам :-D .Даже като сглобявам електрожените, не ползвам и схеми. Представете си колко са опростени. :-D Но работят, и то както трябва. Всичко ми е в главата :) .Гледам само на осцилоскопа какво ще получа, и го напълвам в една кутия и готово. За трафовете съм си намерил лесно, навивам ги, гледам къде и как ще работят,какво напрежение и ток искам да отдават в последствие, от там се почва, :) и след това изготвям на база това , целия електрожен.Без готови схеми, само с елементарни сметки. Като опознаеш правилата на играта , самата игра не е никак сложна.Има електрожени които ги ползвам вече повече от година и нямам проблеми с тях, основно резонансни схеми. :) Всяка схема има и плюсове и минуси, по скоро всяка си има предназначение. Има и други неща които се съобразяват, за да пали лесно електрода ,и да гори мека дъга. Беше ми интересно как Фрониус са направили този апарат, и това ще стане някой ден. :) На който чука ,все някой ден му се отваря, стига да играеш по правилата, природата не търпи фалшификати. :)
АБВ потребител - специалист
нед мар 14, 2021 2:36 pmamdatlon написа:
Всъщност, активната мощност от първичната страна на трафа от клипа е: 20А х 230в= 4600вата. Така, от вторичната страна имаме 120А х 24волта(приблизително напрежение на дъгата)= 2880вата. Тоест Cos F=0,63 в случая, защото 4600 х 0,63=2898
Ами ти сравняваш входната активна мощност ( 20А х 230в) и изходната такава (120А х 24волта)
и от там съдиш колко е COS F.
Но това повече е КПД отколкото COS F.
А той е съотношение на пълната и активната мощност :
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0 ... 1%82%D0%B0
Добре, ти как мериш пълната мощност??? Нали това реално се консумира?? На практика това е същото. 20А х230В=4600 х 0,63=2898вата. Това е същата реалната мощност отдавана на товара. Я помислете малко. :) Реално ,колкото е по малък този коефицент,толкова повече са загубите и по малко КПД. По голямата фазова разлика дава на практика повече загуби, защото неможе да се използва реактивната енергия при мрежовите трансформатори. При инверторите е малко по различно, особенно при еднотактните схеми.
АБВ потребител - специалист
Вообще , стремежа на човечеството да прави повече с по малко ще върви напред.И до 2050г. може би ще бъдем свидетели на доста голям напредък в тази насока.Аз си мисля че бъдещето е на резонансните преобразуватели на енергия.Според мен огъня например ,също е явление на резонанса. Запалиш го , сложиш дърва и той гори един час, след това сложиш дърво и така той продължава да гори, и не се налага непрекъснато да го палиш. Ето такава технология е нужна, и тя ще се появи, рано или късно.Има много неща в природата в които енергията се увеличава, с нейна намеса .Но основния енергиен източник го играе слънцето, защото на планетата енергията както знаете, само се трансформира и не се губи. Но как става всичко това, за нас, е все още е тъмна материя. Глобалното затопляне може би, е вследствие от това. Сигурно има начин въглеродния окис да се трансформира в друго, но все още не е намерен начин. Малко фантастика :-D . Всъщност днешния смартфон примерно , също е звучал фантастично преди 200 години. Но вече е факт. :)
iliya_i - майстор
нед мар 21, 2021 2:19 pmАБВ потребител написа:
Сигурно има начин въглеродния окис да се трансформира в друго, но все още не е намерен начин.
Бъркаш! Природата отдавна е намерила технология за това. Нарича се "фотосинтеза".
АБВ потребител - специалист
Да сигурно е така. :) Аз засега имам две скромни желания. Електрожен на батерии, ръкохватка и щипка без кабели :-D . Че ме дразнят , като вземат да ми се оплитат на някаква конструкция, където се местиш постоянно. :) Колко щеше да е хубаво да си местиш само ръкохватката, без да местиш кабела наляво- надясно. :-D И седнал на един подвижен стол, без да ставаш , той да те мести насам- натам. :-D
АБВ потребител - специалист
Ако не се намери някакъв начин да се ползва по добре тази енергия, ще разкараме мамата на тази планета, до няколко десетилетия. А лакомията за пари е по страшна болест от всичко. Има хора и майките си, ще продадат за пари , което е най лошия порок на този свят, според мен.Да живееш добре и да си щастлив, не е необходимо да си милиардер. :) :partyman: Още повече че, жените се радват и на други работи , не само на пари :-D :-D Да не забравяме какво е казал Аристотел Онасис навремето, и е бил прав, а именно че, всичките пари на земята нямаха да струват нищо, ако ги нямаше жените на този свят.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: