Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yangi - специалист
нед авг 19, 2018 6:46 pmnikolaytatarov написа:
нед авг 19, 2018 2:33 pmyangi написа:
Според мен не са много навивки сечението на ферита е малко. Ако са 2 ферита 2 пъти ще намалеят навивките. С един ферит при ПВ 100% максималния ток е 100А и то при добре запълнен прозорец. При ПВ 50% 140А. Индуктивноста на разсейване между първична и вторична на самия траф няма да е малка при толкова на брой навивки.
Значи не съм в грешка все пак, ПВ голямо не търся а и не мисля да вадя големи токове от един феритен пръстен ,взех го заради малките размери и по–лесното охлаждане на ферита.Ако извадя 120–130А ще съм доволен.Феритния пръстен ще работи в полумостовата схема на кондербаласта,където е използван ферит Р63/38/25 12/4+4 нав. , на мен по програмата ми излиза за първична 16нав.,незнам до колко може да се има доверие и в програмата.


ПП. Как правиш снимка от програмата с която работиш, опитах но незнам от къде се вади.
Има бутон "print screen" на клавиатурата. После "paste" в програма за обработка на картинки. С програмата за ферити не би трябвало да има проблеми стига да е въведено правилно. Писал съм си с човека дето я правил. Пише се се в руските форуми starichok.
Последна промяна от yangi на пон авг 20, 2018 11:08 am, променено общо 1 път.
yangi - специалист
пон авг 20, 2018 7:19 amАБВ потребител написа:
Yangi, аз имам два броя от същите ферити.Само че материала е 3С90.За еднотактна схема на 30к.херца колко навивки ще трябва да навия???
Мога да ти пиша към края на седмицата, защото нямам компютър край мен.
АБВ потребител - специалист
Ето ви много добре направен резонансник на Негуляев :) Поздравления за този който го е сътворил =D> Производителя пише че е разработен и произведен в България.Да, произведен в България може ,но чак разработен, айде ся моля ви се ! :)

yangi - специалист
пон авг 20, 2018 7:19 amАБВ потребител написа:
Yangi, аз имам два броя от същите ферити.Само че материала е 3С90.За еднотактна схема на 30к.херца колко навивки ще трябва да навия???
За еднотактен правоходов инвертор, сърцевина 3С90 R80/40/15, честота 30КХз - за 2 броя ферити ето какво излиза:
Прикачен файл:
ferit.JPG
nikolaytatarov - специалист
съб авг 25, 2018 7:21 amyangi написа:
пон авг 20, 2018 7:19 amАБВ потребител написа:
Yangi, аз имам два броя от същите ферити.Само че материала е 3С90.За еднотактна схема на 30к.херца колко навивки ще трябва да навия???
За еднотактен правоходов инвертор, сърцевина 3С90 R80/40/15, честота 30КХз - за 2 броя ферити ето какво излиза:

В правоходовия инвертор как е решен въпросът с размагнитването и насищането, не се ли чупеше пръстена и после пак се лепи. По коя схема гледаш , предполагам има и размагнитваща намотка.
АБВ потребител - специалист
Да , с размагнитваща намотка е. Но защо да чупиш ферита,и без това си работи добре.Ето ти схемата :)Почти всички китайски инвертори работят с нечупени тородоиди.На повечето им куца управлението но това е друг въпрос :)
Прикачен файл:
еднотактник 1.gif
еднотактник 1.gif (74.09 KиБ) Видяна 1772 пъти
yangi - специалист
На феритните пръстени много често се вкарват примеси с което се намалява магн. проницаемост - което е равносилно на междина. Варира от 3000, 4000 до към 25. Трябва да се провери магн. проницаемост, ако е висока тогава се чупи. Например 500÷600 магн. проницаемост е равносилно на около 0,1 мм междина. По горното съм го проверил 4÷5 феритни пръстени ми минаха през ръката, като правих токовия траф.
АБВ потребител - специалист
Yangi, а като променяш навивките в първичната не се ли получава същото??? Някой за да не пренавиват трансформатора слагат по голяма или по-малка междина.Междината увеличава тока на празен ход.Намаля индуктивното съпротивление в намотките.Когато загрее ферита става същото.Като гледам как ги овиват с тиксо.Температурата намалява индуктивното съпротивление на трафа,влиза по голям ток и чао :) Между другото може и без размагнитваща намотка.Още малко да намалее работата и ще ви покажа как :wink: Само че аз ще променя някой неща в тази схема,но общо взето ще се придържам към простотата и ефективноста разбира се.Благодаря за таблицата,ще пробвам!!!!
Последна промяна от АБВ потребител на пон авг 27, 2018 6:40 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
Ето и нещо за почитателите на пълния мост :)
Прикачен файл:
п.мост.jpg
yangi - специалист
Схемичката ми харесва. Сравнително проста е. От типа на Бармалейската, но пълен мост. Не знам тоя чип за управлението дали е капризен.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: