Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yangi - специалист
Ето какво се получи при изработката на дросела:
Прикачен файл:
drosel1.jpg
Прикачен файл:
drosel2.jpg
Прикачен файл:
drosel3.jpg
Прикачен файл:
drosel4.jpg
Прикачен файл:
drosel5.jpg
Сечението на магнитопровода 650мм2. Магнитопровода е от топловалцована Si ламарина 0,5мм. Сечението на проводника е 16мм2. Навивките са 24. Индуктивността излезе 70 мкХ. Теглото излезе 980гр. При по-дълго заваряване сърцевината загрява колкото проводника, което означава, че е добре изчислен. При мен загряването достига до към 60гр. Пулсацийте на тока при заваряване са 10А.

Ако се ползва студеновалцована Si ламарина 0,35мм сечението на магнитопровода може да се намали 1,35-1,4 пъти (тя работи на по-голяма индукция).
При мен шината на проводника е изолирана с TESA (изолирбанд - работна температура 90гр.). Ако се ползва проводник с изолация кл. F(155гр.), H(180гр.), C(220гр.) може да се намали сечението на 10мм2. По тоя начин дросела може да се докара до 600-700гр.

Ако се намали индуктивността на дросела ще се увеличи загряването на магнитопровода. При 40мкХ може двукратно да се увеличи загряването на магнитопровода, но при висок клас изолация не е проблем.

При Бармалейската схема без добър дросел не може да се постигне по-голям ток от 130А-140А, също така работата на по-малките токове (под 40-50А) според мен е по-добра с дросел.

Или ако работим от 40А до 130А при Бармалейската схема може и с 10-20мкХ дросел.

Може би най-оптимално е около 40мкХ ( пулсацийте на тока май бяха 15А). По руските форуми най-много използват тази индуктивност за дросел. При размерите на моя магнитопровод при 18нав. се получава 40мкХ. Индуктивността зависи от квадрата на навивките. Или искаме индуктивност не 70мкХ, а 70/4=17,5мкХ намаляваме навивките 24/2=12нав. При 4 пъти намаляване на индуктивността се намаляват 2 пъти навивките (това е грубо ще се намали и височината на намотката от там има корекция на 1-2 нав.). При по-малки индуктивности от 40мкХ трябва да се използва ферит за магнитопровод, защото амплитудата на хармониците е голяма и загубите в Si ламарината нарастват доста. При по-големи от 40мкХ - Si ламарина (тя се насища при по-голяма индукция от ферита). При насищането получаваме дросел все едно навит без сърцевина, това може да стане при големите токове.
АБВ потребител - специалист
Браво Колега Yangi :) Няколко страници назад и аз писах за експериментите си с метален дросел.Мога да кажа че при по стръмно-падаща характеристика на трафа дросел не е необходим,електрожена си работи перфектно.Именно така съм направил мойте схеми.Вечер прочитам по нещо,и сега съм се захванал да правя ферити по една рецепта,които като материал,ще ми струват 1-2 лв. и няколко часа работа.Иначе направих една схема на еднотактник която като части ми излезна 70-80лв, и работи добре,но трябва да се пробва още на по продължителна работа. А ти на какво казваш пулсаций на тока?? 10-15А от какво идват?? Ще разясниш ли?? Благодаря :) И нали Колегата Pansim каза че отворените железни сърцевини не греели? :) Странно.
АБВ потребител - специалист
Темата май ще замре :) Няма мераклий да правят инвертори. Те цените доста паднаха и не ви се занимава май. :) Падне ли първия сняг да има малко време ще я съживим отново.Този път с богат снимков материал,защото само приказки не правят пари,както каза Андро :-D Всичко е свързано с време и пари.Скоро дадох 500лв за два ъглошлайфа,сега искам да взема някакъв хубав двуканален осцилоскоп, въпреки че и този ми върши работа, камерата или хубав телефон ще са по накрая.Пък и жените се мръщят като чуят за мъжките играчки.Та така Колеги ,Как ще ги стигнем Китайците,това е въпроса. :-D
yangi - специалист
пет юни 08, 2018 1:42 pmАБВ потребител написа:
И нали колегата Pansim каза че отворените железни сърцевини не греели? :) Странно.
Няма магнитопровод, който да не загрява. Ако не загрява това означава, че не е изчислен правилно (голямо сечение). Колегата Pansim имаше в предвид, че си загрява нормално, а не да загрява повече от намотката. Si ламарина може да работи даже на 150 градуса (за разлика от феритите), трябва само намотката да е с лакова изолация, стъкло-лакова, тефлонова, каптон и т. н. Тогава може да се намали сечението 1,4 пъти(ламарината няма да се насити, ще се увеличи загряването от вихрови токове). Трябва да се запази индуктивността не по-малка от 70мкХ, за да не се увеличи променливотоковата съставка на тока, а от там и загубите от вихрови токове.
yangi - специалист
пет юни 08, 2018 1:42 pmАБВ потребител написа:
А ти на какво казваш пулсаций на тока?? 10-15А от какво идват?? Ще разясниш ли?? Благодаря :)
Пускам по-долу формата на тока при Бармалейската схема с дросел 70мкХ и 10мкХ.
Прикачен файл:
drosel2.jpg
drosel2.jpg (112.76 KиБ) Видяна 1479 пъти
Прикачен файл:
drosel1.jpg
yangi - специалист
Не знам защо, но горното изображение е с орязано качество. При мен е наред. Горната графика на осцилоскопа е със 70мкХ на нея промеливотоковата съставка е 10А. На долната е около 55А.
yangi - специалист
Всъщност да се поправя по-горе - има например специални трансформатори и дросели (с други предназначения) които се изчисляват с малка индукция и не загряват магнитопроводите. За обикновените трансформатори и дросели не е така.
АБВ потребител - специалист
Да ясно Благодаря ти! :) Но всъщност ти така мериш слабото напрежение пред резистора.Разликата между потенциала пред и след резистора.Аз знам че единствения начин да се измери тока е измерването на неговата сила,сиреч силата на магнитното поле което поражда.То и амперметрите това мерят ,силата на магнитното поле което поражда тока.Не е ли така? :) Сложи някакъв капацитет успоредно пред диодите и да видиш как пулсацийте на тока ще намалеят :wink:
yangi - специалист
пон юни 11, 2018 9:20 pmАБВ потребител написа:
Но всъщност ти така мериш слабото напрежение пред резистора.
Така измервам напрежението в/у резистора (не пред резистора). Напрежението породено в/у много малко съпротивление (шунт) е пропорционално на тока. В случая осцилоскопа е на обхват 50mV - имаме 2 клетки = 100mV. От тук по известната формула I=U/R, I=0,1/0,001=100А.

Амперметрите не мерят манитно поле.За това се използва датчик на Хол, които преобразува магн. поле в напрежение. Всички амперметри са волтметри, които измерват ниско напрежение в/у някакво шунтово съпротивление. Повечето уреди измерват напрежение (дадена величина се преобразува в напрежение) , но това се учи в измервателната техника. Просто уреда показва друго например - ампери, омове, температура и т. н., но той мери напрежение.

Има специални уреди, които правят изключение, но това е друга тема.
АБВ потребител - специалист
Имах предвид амперметрите със стрелки .Отварял съм няколко и вътре е едно и също,електромагнит който въздейства на стрелката.Но всъщност си прав така е за да влезе по голям ток в намотката на електромагнита трябва напрежението да се увеличава,иначе няма как.Схванах Благодаря ти! :) А след това като направиш измерване на тока с амперметър съвпадат ли стойностите??
Последна промяна от АБВ потребител на вт юни 12, 2018 7:04 pm, променено общо 1 път.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: