Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Благодаря за съвета!!! Ще мисля нещо. :partyman:
Ще бъда по внимателен относно даването на акъл. Както казваш не можеш да даваш нещо което го нямаш,това е против всякакви закони. :-D
Pansim1 - специалист
вт дек 18, 2018 2:33 pmАБВ потребител написа:
Не се оправдавам,но и самия Негуляев си противоречи.Казва че при възникването на резонанс инвертора ще загине, а при настройката посредством честотата търси резонанс.Ето това не го разбирам. :) Принципа тук е съвсем друг ,а защо му казват резонансник не знам.
Резонансник си е, ама не съвсем. Реално работи около резонанса грубо казано. И никакво противоречие няма. Настройва се в резонанс при определен товар. Не знам защо никой не го казва, като си е написано. Ама не се чете - пише се повече :)
При изменение на товара /например залепване на електрода/ се променя тока през дросела в първичната, от там се изменя неговата индуктивност и съответно излизаме от резонанс поради което се ограничава и тока на изхода. Това е грубо описание но дава приблизителна представа за работата на инвертора.
Всичко това е писано...писано...в книгата го има...успех!
АБВ потребител - специалист
Колега ,кой производител освен г-н Илиян Киров използва в инверторите си резонансния принцип на работа??? Има ли и други големи производители които го правят??? И що не ги направят тези Китайци да заваряват като Линкълн, да не си блъскаме главите с глупости :-D Имам подпорни стени да правя,сега и електрожени .Кое по напред.Накрая ще ида да си взема една свястна машина и да приключи този филм и това е :-D Май натам вървят нещата.Да обикаляш като луд по магазините за електронни части ,а те да горят за един миг.Не е работа.
Pansim1 - специалист
ср дек 19, 2018 4:58 pmАБВ потребител написа:
кой производител освен г-н Илиян Киров използва в инверторите си резонансния принцип
Fronius.
Проблема в използването на този принцип е че е трудно да се работи в резонанс в целия диапазон от натоварване от празен ход до максимална мощност и късо на изхода. Това са нормални режими за всеки заваръчен инвертор.
Ползите може и да ги е имало преди време, когато е разработван Фрониус транспокет 1500. С напредването на технологиите вече има елементи които издържат сериозни товари без особени проблеми. Това дава възможност да се правят и съвременните малогабаритни и достатъчно мощни и надеждни инвертори.
Скромното ми мнение - няма особен смисъл от тези заигравки с резонанса, поне не и в техниките за които си пишем тук.

АБВ потребител - след толкова много писаници, аз не разбрах ти какво правиш и въобще направил ли си нещо по темата заваръчен инвертор? Въпроса ми е напълно сериозен!
Дай някакви резултати, независимо какви, снимки, схеми, реално твое изпълнение, проблеми които имаш...че до тук само писане.
АБВ потребител - специалист
Да така е :) Значи за какво става въпрос.Направил съм всичко по въпросния резонансник.Остана само настройката и пуска.Тъй като с този резонанс ми е малко тъмно, се притеснявам да не опукам пак транзисторите.Това е.Снимки немога да дам на всичко,защото не е направено на професионално ниво и ще ме погнете с подигравки :-D Но всичко работи както трябва ,пробвано е многократно.И немога да разбера как работи в резонанс или близо до него като в такъв момент през трептящия кръг протича голям ток,а все пак ролята на този кръг е да ограничи тока в първичната намотка.Единствения начин да излезе от резонанс кръга е като се промени честотата,пробвал съм незнам колко пъти вече.И резонас протича единствено и само тогава ,когато вътрешното съпротивление на двата елемента е еднакво и пропускат еднакъв ток ,когато са свързани пооделно.Какво трябва да се следи при настройката,за да няма фалове ,това ми е въпроса. :)


Прикачен файл:
20181220_102358_opt.jpg
20181220_102358_opt.jpg (42.75 KиБ) Видяна 1557 пъти
Pansim1 - специалист
1. Съвсем в реда на нещата е един LC кръг да е в резонанс при определена честота и да излезе от резонанс при промяна на честотата! Нали това е идеята - промяната на L /дросела/ да доведе до излизане от резонанс.
Много моля прочети какво е написано по въпроса с настройката. Стъпка по стъпка е описано! От теб се иска само да спазваш инструкцията.
2. Никакви евтини или скъпи ИГБТ. Поставят се такива каквито трябва! И задължително да НЕ са купени от Али-то. Независимо кой какво ще ти каже /напише/!!!
3. Дай снимки независимо как изглежда според теб. Осцилограми с подробно описание са задължителни, като започнеш от изхода на генератора, после на затворите на ИГБТ като променяш коефициента на запълване от мин до макс

Това ще помогне да се решат проблемите, надявам се.
АБВ потребител - специалист
Ще снимам импулсите на скопа. Драйверите са с транзистори.Работят добре(според мен).Транзисторите са средна хубост,работят перфектно на другия електрожен.Не са от Алито а от Комета. :)
АБВ потребител - специалист
Да Колега вдянах за какво става въпрос,с малко четене и помощ от приятел :) Грешка е от моя страна че смятах че трябва да ограничава тока.Всъщност за да има полза от последователния трептящ кръг той трябва да работи в резонанс ,или близо до него,както казваш, за да облекчи работата на транзисторите ,и повишава кпд-то на преобразуватела ,най общо казано.Ще чета пак книгата по -подробно .Ще стане няма къде да иде :) Днес имах друга работа утре ще го пусна да ти направя снимките.Купих си принтер и сега си инсталирам програма за проектирането на платките.То така с маркери става но не е както трябва.Когато се появи проблем ,трябва да разбера причината довела до него,аз мога пак да го пробвам ,и да опукам някой елементи ,но това не е начина по който трябва да се действа.Поздрави и до Скоро!!! :)
Последна промяна от АБВ потребител на пет дек 21, 2018 5:48 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
Па като не стане знам къде е Сандански,взимам една туба домашно вино и няколко солени паламуда качвам се на колата и нещата може и да станат :-D
АБВ потребител - специалист
Мисля си за вариант само с кондензатори,без резонансния дросел.Така транзисторите пак ще се запушват при нулев ток, и ще се избегне високото напрежение породено от дросела.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: