Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yangi - специалист
Абсолютно съм съгласен с мнението на Пансим.

Малко извън разговора. С единия колега се заговорихме, правех инсталация на ремарке на трактор и трябваше да заварявам стойки за стоповете - бях си забравил електрожена. Казах му моя електрожен работи до 155А, той ми вика: "много малко". И го помолих да ми даде неговия, мисля че беше VIKO - пише на скалата 250А. Гледам захранващия кабел 1,5мм2, което много ме учуди. Взех електроди 3,2мм Вежен - рутилови. Сложих на 130А и започнах. А, нещо се държи все едно тока е много малък. Като поръзвъртях потенциометъра за регулиране на тока и поработих малко по моя оценка показанията на дисплея надвишаваха 2 пъти реалния ток. Или чак от 170-180А до към 250А показания на дисплея започна да се оформя добра вана при електроди 3,2мм.
АБВ потребител - специалист
Колега, необичам да споря ,пък няма и за какво,но напрежението на празен ход е определящо до някъде.Заваръчния траф работи при режим близо до късо,тоест нискоомен товар и не му трябва голямо напрежение за да вкараш голям ток във веригата.Напрежението и индуктивното съпротивление имат и друга роля ,но не ми се изпада в подробности, защото сега ще кажете че говоря глупости.Ето виж как инвертор топи базичен електрод при 55волта на празен ход.Или ще кажеш сега, че американците немогат да правят електрожени :) Някъде гледах и машина на ессаб която струва няколко хиляди,пак да работи на 50в напрежение.

АБВ потребител - специалист
съб ное 03, 2018 6:52 amyangi написа:
Абсолютно съм съгласен с мнението на Пансим.

Малко извън разговора. С единия колега се заговорихме, правех инсталация на ремарке на трактор и трябваше да заварявам стойки за стоповете - бях си забравил електрожена. Казах му моя електрожен работи до 155А, той ми вика: "много малко". И го помолих да ми даде неговия, мисля че беше VIKO - пише на скалата 250А. Гледам захранващия кабел 1,5мм2, което много ме учуди. Взех електроди 3,2мм Вежен - рутилови. Сложих на 130А и започнах. А, нещо се държи все едно тока е много малък. Като поръзвъртях потенциометъра за регулиране на тока и поработих малко по моя оценка показанията на дисплея надвишаваха 2 пъти реалния ток. Или чак от 170-180А до към 250А показания на дисплея започна да се оформя добра вана при електроди 3,2мм.
Yangi,Yangi , има много хора по света заслепени от Китайското слънце :)
agj - майстор
съб ное 03, 2018 9:22 amАБВ потребител написа:
...но напрежението на празен ход е определящо до някъде.
До къде някъде :?:
Аз като един проС заварчик съм установил следното:
Напрежението на празен ход е определящо и много важно за работа с "трудни" електроди.Какво обаче трябва да разбираме под трудни електроди :?: Със сигурност обаче Норд не е труден електрод :)
Да ,факт е че напрежението на празен ход е определящо и важно и за работа с ръждиви и мръсни детайли.Колкото е по високо толкова по добре ...Но пък съвременните инвертори ,в това число и китайските се справят с палене на дъгата върху ръждиви и мръсни детайли и с напрежение от около 60 В.
съб ное 03, 2018 9:22 amАБВ потребител написа:
.Ето виж как инвертор топи базичен електрод при 55волта на празен ход.Или ще кажеш сега, че американците немогат да правят електрожени :)
Не мисля че този електрожен или по скоро - заваръчна машина е американски :-D
Та ето ти един китайски електрожен ,който топи базичен електрод по същия начин ..


И едно въпросче като от проС заварчик - Какво е значението на напрежението на празен ход за топенето на електрода?И за топенето, не са ли важни други фактори ,и най вече работното напрежение ,което пък е съвсем различно от това на празен ход?
АБВ потребител - специалист
Тук нестава въпрос какъв е апарата,пише че е произведен в Бразилия, но както и да е, ДАДОХ ГО ЗА ПРИМЕР ЧЕ БАЗИЧЕН ЕЛЕКТРОД МОЖЕ ДА СЕ ТОПИ И С ПО НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ НА ПРАЗЕН ХОД НА АПАРАТА, относно кра-крата,това е. Преди две години като разпитвах моя Приятел,електроинженер,ми каза следното. В машините за заваряване една ключова дума е определяща,но ще ти я кажа по нататъка,научи първо основните неща и тогава. Та немога да ти кажа сега от какво зависи топенето на електрода точно.Аз мога да ти кажа на база опитите които съм правил, но не съм сигурен,и затова питай някой който е наистина запознат,но такива хора по форумите няма :-D защото повечето хора гадаят,може да е от това,може да е от онова и така. :) Важното е да не се отказва човек.Аз преди 2 години не знаех какво е транзистор,не че сега знам де :-D но действам и това е.Целта ми е един ден да създам машина от класа на Ессаб примерно ,колкото и наивно да звучи сега. :) А опитвал ли си да заваряваш с такава машина базични -хромникелови електроди, звено на верига на булдозер,например,опитай. :) Заваряването не е никак прост занаят, така че прости заварчици няма. :wink: Има много научни трудове написани от доц. Теофил Ямболиев, които съм чел за влияние на токове и напрежения в заваряването. Потърси нещо. :) Това мога да кажа.
АБВ потребител - специалист
Колеги,кажете какъв читав уред за мерене на индуктивност да си купя , да не от най скъпите,нещо средно като цена примерно. Благодаря!!! :)
agj - майстор
съб ное 03, 2018 6:36 pmАБВ потребител написа:
Тук нестава въпрос какъв е апарата,пише че е произведен в Бразилия, но както и да е, ДАДОХ ГО ЗА ПРИМЕР ЧЕ БАЗИЧЕН ЕЛЕКТРОД МОЖЕ ДА СЕ ТОПИ И С ПО НИСКО НАПРЕЖЕНИЕ НА ПРАЗЕН ХОД НА АПАРАТА, относно кра-крата,това е.
Така де!То по тоя въпрос не сме ли на едно мнение :?: Аз също дадох пример и то с китайски...!
А различното мнение е на твоите колеги инженери :) !Макар че преди доста време имахме спор в една друга тема, точно за напрежението на празен ход.И там колегата по форум пък беше на коренно различно мнение от това което е изразил тук -опитваше се да ме убеди че в инверторите напрежението на празен ход не е нужно да е толкова голямо ,и ми даде пример с някакъв Фрониус с доста ниско напрежение на празен ход .....Явно истината е някъде там ... :? !Както и истината за дроселите в китайските инвертори ... :-D
съб ное 03, 2018 6:36 pmАБВ потребител написа:
Преди две години като разпитвах моя Приятел,електроинженер,ми каза следното. В машините за заваряване една ключова дума е определяща,но ще ти я кажа по нататъка,научи първо основните неща и тогава.
Не разбрах ключовата дума ?А кои основни неща трябва да уча?В заваряването или в електрониката?В заваряването мисля че поне основните неща са ми напълно ясни!В електрониката пък,някой основни неща са ми известни но пък повече не са ми и необходими!Така че давай ключовата дума :?: :partyman:
DMN - майстор
АБВ потребител написа:
Колеги,кажете какъв читав уред за мерене на индуктивност да си купя , да не от най скъпите,нещо средно като цена примерно. Благодаря!!! :)
Примерно нещо от сорта, но пак се порови допълнително, има различни модели и е универсално за измерване на доста видове елементи:
https://ru.aliexpress.com/item/GM328-M3 ... 32274.html
АБВ потребител - специалист
Абе Колега пак не си ме разбрал правилно. :lol: Аз цитирам той какво е казал на мен не на теб.Високото напрежение е полезно за някой видове електроди но не за всички.Пробвай да заваряваш чугун да видиш как го духа електрода материала.Разгледай един каталог за електроди да видиш на какво напрежение дават повечето електроди,на Есаб примерно.Аз ако я знаех тази дума щях да съм доста напред с материала. :) Това е образно казано,една дума нищо не значи. Истината за дросела е една.Дросела е индуктивен елемент в който тока изостава спрямо напрежението, тоест ограничава тока, не до безкрай а до насищането на материала от който е направена сърцевината му.Демек съпротивление ограничаващо тока с две думи.

[PDF]Електроди - Esab
products.esab.com/ESABDocs/Bulgaria/Short_Consumables_catalogue_ESAB_BG.pdf
Последна промяна от АБВ потребител на нед ное 04, 2018 6:07 pm, променено общо 3 пъти.
АБВ потребител - специалист
нед ное 04, 2018 4:09 pmDMN написа:
АБВ потребител написа:
Колеги,кажете какъв читав уред за мерене на индуктивност да си купя , да не от най скъпите,нещо средно като цена примерно. Благодаря!!! :)
Примерно нещо от сорта, но пак се порови допълнително, има различни модели и е универсално за измерване на доста видове елементи:
https://ru.aliexpress.com/item/GM328-M3 ... 32274.html
А нещо тук от магазините което мога да купя. :)

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: