• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 198
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
iavord - специалист
През студените зимни вечери и аз мисля правене на такова да се занимавам. Спрял съм се на една от схемите от книгите на Негуляев, но мисля да разгледам и тази, дето cvetanmu е постнал.

Силови елементи можете да си поръчвате от farnell.com и от tme.eu Доставката до БГ е 5-7 евро и шанса за ментета е нулев.
cvetanmu - специалист
:-D Аз също чакам зимата за да започна следващото,но ще вкарам и обратна връзка по напрежение за да може да се използва като телоподаващо.
pulsar - специалист
cvetanmu написа:
за да може да се използва като телоподаващо.
И аз за това си мислех, с едно моторче за чистачки да пробвам но се отказах засега. За да стане телоподаващо не са ли малко 140А :?.Добре би било да пускаш някоя снимка от време на време по зимния проект, може и да размисля :roll:

А засега нещо съм хвърлил мерак за една CNC фреза от челната тема в раздела. :-D
cvetanmu - специалист
:) Снимки ще пускам, а за телоподаващото имам готов целия механизъм оборудван с горелка,бутилка и редуцир от стар проект,който правихме с един от колегите. Но наскоро видях снимки на колегата Ronin в един форум беше показал неговото телоподаващо и там загледах моторчето което подава телта. Много малък и прибран изглеждаше механизма,а аз имам такъв електромотор свален от принтер та се изкушавам да се спазаря с някой стругар да направим нещо подобно.Иначе 140А мисля че ще са ми напълно достатъчни за домашно ползване.
pulsar - специалист
Я дай данни (снимка) за електромотора от принтра. Да не се окаже стъпков мотор и да му правиш управление.
pulsar - специалист
Сега като се замислих, има логика от използването на стъпков мотора в телоподаващото.
cvetanmu - специалист
PJN30ED18A-30V DC,това 18А накрая предполагам че е 18 ампера.

Прикачен файл

16.jpg
16.jpg (195.62 KиБ) Видяна 9358 пъти
stivemaster - майстор
Колега cvetanmu първо по схемата ти не мога да преценя но при електрожените за правилно действие е задължително устроството да следва понижаваща волтамперна характеристика а при телоподаващите е повишаваща . А относно моторчето за телоподавщо според мен не си струва да се прави но ..... Ново комплект струва около 100лв. ако ще си правиш ползвай моторче от задна чистачка на лада - около 35лв.Неговата ос е перпендикулярна , на бай стругар две ролки и само трябва да дидиш на западно марково как са направили винтчето за притискащата ролка , че е много важна да не преплъзва. Прецизен регулатор на напрежение за скоростта и готово.
cvetanmu - специалист
Електрожена си е с падаща волтамперна характеристика. За да се ползва като телоподаващо трябва да се вкара обратна връзка, която да следи напрежението в изхода. А за механизма за подаване на телта аз си имам готов,но идеята е да стане максимално малко ( нямам къща или гараж където да го съхранявам ) и това моторче мисля да го пробвам.
stivemaster - майстор
А така ли не разбрах обратната връзка как променя характеристиката но напрежението в покой на телоподаващото е много по малко и т. н. но явно ти знаеш за какво ти говоря.
Имам обаче един такъв въпрос - ако нещата могат да се регулират по някакъв начин - имам фабричен инверторен електрожен , мислиш ли че на режим "виг" за аргон е възможно захранването на телоподаващ механизъм че да си спретна и аз един.
Относно моторчето неслучайно ти давам този пример (проверено работи) , защото там ти трябва голяма мощност на избутване и с по малко моторче не може да се постигне.Макар че не ти пречи да пробваш.Аз лично имам наблюдения и ако мога ще изкопирам едно което е вече направено така.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 198

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: