Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Pansim1 - специалист
вт яну 15, 2019 3:39 pmyangi написа:
По натам мисля да си правя инвертор от 12В на 220В постоянно до към 500-600Вата, за работа на инструменти с колекторни двигатели (тример за трева, дрелка, ъглошлайф, зеге) или такива, които ще работят на постоянно напрежение (поялник, лампа). Най-вероятно ще използвам ТЛ494.
Поздравления за успеха!
Ако искаш инвертор от 12 на 230, моят съвет е 3525 като контролер.
yangi - специалист
пет яну 18, 2019 11:03 amPansim1 написа:
вт яну 15, 2019 3:39 pmyangi написа:
По натам мисля да си правя инвертор от 12В на 220В постоянно до към 500-600Вата, за работа на инструменти с колекторни двигатели (тример за трева, дрелка, ъглошлайф, зеге) или такива, които ще работят на постоянно напрежение (поялник, лампа). Най-вероятно ще използвам ТЛ494.
Поздравления за успеха!
Ако искаш инвертор от 12 на 230, моят съвет е 3525 като контролер.
Мерси много. Трябва да се запозная с 3525. Сигурно има някакво предимство пред tl494?
Pansim1 - специалист
Има. Изходите му са пригодени за директно управление на МОСФЕТ-и
Няма нужда от драйвер, до определена мощност разбира се.
АБВ потребител - специалист
Здравейте. :) Случайно да знаете къде поправят осцилоскопи в Пловдивска област, някой сервиз или майстор????? Благодаря!!!
plamen6703 - майстор
Осцилоскоп /измервателен уред/ попаднал в ръцете на случаен /технически неграмотен/ човек и докаран до състояние за ремонт, най-вероятно вече да не подлежи на ремонт.
Ако искаш напиши каква марка и модел е осцилоскопа да се знае конкретно за какво става дума, надежден сервиз мога да ти препоръчам в София! :partyman:
АБВ потребител - специалист
Кажи си го направо селски загубеняк, за да ти олекне. Осцилоскопа сега го купих не съм правил нищо с него. За какво ли попитах изобщо,айде много ти здраве.
plamen6703 - майстор
Закупуване на дефектен осцилоскоп е високоинтелигентна постъпка :) Дай марка и модел, ще ти кажа дали си заслужава ремонта, отделно може да го отвориш да видиш дали не е "ощипан" вътре, да не се окаже, че си купил "ящик" :wink: ! :partyman:
АБВ потребител - специалист
Не е ощипан,работи си, но сигурно иска някаква настройка не знам.Като измервам някакво напрежение ,импулса се движи и не може да спре. Опитах всякакви варианти с копчетата не става.Сондите са чисто нови.Продавача беше сигурен че работи,пуснах го в офиса на куриера и видях че има два лъча и го взех,от къде да знам че ще ме врътне.Става въпрос за стар Филипс,двуканален.Модела е PM3226. Аз сега ползвам такъв и ако не стане този ,ще се ползва за части и това е. Другия път вече ще си купя чисто нов, че така на старо си е риск.Другия пак е на старо купен ,но засега работи.
Последна промяна от АБВ потребител на ср яну 23, 2019 7:49 am, променено общо 1 път.
andro440 - майстор
Не му светва тръбата ли? дай модела на скопа !!!
АБВ потребител - специалист
Колкото повече навлизам в материята все по трудно става. Не може изобщо да се мърда насам-натам от стандартните принципи и схеми. Всяко нещо е за сметка на друго.Зациклих на драйверите,искам да напрявя нещо по икономично, но нестава.Опитах много схеми ,и 99% от тях нестават.Правилния импулс иска повече ток ,това е.И пълния мост се управлява само с траф.Работещите транзистори по двойки искат галванично разделяне. Демек четири транзистора ,четири отделни вериги.Друго нестава ,поне засега.На предишните машини ми помогнаха доста ,но сега се боря сам,да видим.Те хората ми казаха ,но аз да опитам. :) Дървена глава.И с оптрони нестава ако се захранват от едно място,общата маса на захранването окъсява първичната намотка.Ще го правя по стандартния начин и това е.Правил съм го с два мрежови трафа, с по две вторични ,но иска повече елементи и играта е голяма.Като казвам драйвер с транзистори това имам в предвид.И с тази тясна кутия ,такъв таралеж си вкарах,никога повече.Ще се кара по коловоза и това е :) Няма нячин.Лесния начин за намиране на резонанса в последователния трептящ кръг е като се пусне захранващо напрежение в първичната намотка ,примерно 24волта, и се измерва напрежението на кондензатора с двуканален осцилоскоп,като единия канал е на гейта, на някой от транзисторите, а другия на резонансния кондензатор.Слага се товар на изхода естествено 0,2 ома и се ограничава максималния ток в първичната. Най високото напрежение на кондера трябва да съвпада със спада на напрежението в гейта. При максимално напрежение на кондера, тока във веригата е нула. Като това се настройва с промяна на честотата при максимално запълване. На драйверния траф лесно се намира точката на насищане, с помоща на осцилоскоп. Слага се шунт 0,2 ома последователно в първичната,под транзистора и се мери. Ето така трябва да са импулсите при определения ток.При 1а ,трафа трябва да е под точката на насищане. По принцип около 3 милихенри индуктивност за тази честота.Като с товара се определя тока в първичната намотка,колкото по малко е съпротивлението , толкова по голям ток протича в първичната намотка.Увеличавате товара до получаване на изчистен правоъгълен сигнал.Като под товар имам предвид, делитела пред транзистора.
Прикачен файл:
image002_33 (1).jpg
image002_33 (1).jpg (19.49 KиБ) Видяна 1124 пъти
Последна промяна от АБВ потребител на пон яну 28, 2019 6:48 pm, променено общо 5 пъти.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: