Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
emsy - специалист
Имах в пред вид че загубите са по големи от тези в сравнение със синусоидално напрежение.
Трафа бръмчи повече, тъй като ми подаваш импулси. Появяват се хармоници с по-голяма честота от тази на основното напрежение, което увеличава загубите в магнитопровода, който е изчислен за ниска честота.
Цитирам ви мнение на други хора които са по в час с тази материя:
Фазовите регулатори,променят формата на тока(става триъгълноида),така че не са подходящи в първичната страна,освен ако не се вземе мерки да се превключват в нулата и на пакети синусоиди.....
Stoi4o ви го каза. Имаш ли представа какво му предчиняваш на този трансформатор.Ти му даваш хармоници със различна честота!!! Това придчинява отделяне на топлина в магнитопровода на трансформатора.Не забравяйте ,че загубите в стоманата на трансформатора зависат от честотата и то на степен по-голяма от 1-ца. А за един трансформатор голяма мощност това е доста фатално. Именно за това в другите страни черпенето на не синусойдален ток от мрежата се санкционира.Да не говорим ,че при индуктивен товар границите на управление на симистора зависат от индуктивноста на товара. А какъв по - индуктивен товар от този на първичната страна на трансформатор.Нещата не са толкова прости. Ако трябва да се прави както се прави по книгите регулирането трябва да в на вторичната страна.Както вече беше казано тиристори се намират на прилична цена.

нед окт 06, 2019 8:20 pmАБВ потребител написа:
Ами Колега ,в този инвертор където го направи ,как според теб се регулира тока??? :) Принципа е същия ,само че тук честотата е по малка. ...
Сам си си отговорил на въпроса: "честотата". Тя е водещата.
Пробвай да пуснеш примерно 20 кхз на траф за 50 хз и кажи какво става :)
При инверторните трафове , там е обратно: сметнати са за висока честота ( ферита) който не го бъркат висшите хармоници които идват от правоъгълните импулси.
Както казва в цитата : нещата не са толкова прости, :)
То не изглежда сложно : две намотки на едно "жилезо" и ето ти траф :-D
Не казвам че няма да стане фазов регулатор за траф с 50 Hz, казвам че е по кофти режим за него.
Аз също съм си правил такъв за кракра-та, работеше си , само където повече бръмчеше
АБВ потребител - специалист
Е на това не вярвам да му бучи трафа. :) Предполагам тук също става въпрос за фазово регулиране. Или е по друг начин. Дават му да топи 8-ца електрод и е 120 кила. Хармоници има защото няма на входа филтрови кондензатори според мен ,и си мисля че ако се направи подобно на инверторите ще работи. Но има други препятствия и то не са малки. Естествено че 20 кх на силициева ламарина няма да мелят. :)
Прикачен файл:
elektrojen-trifazen-deca-earc-840-380a-15kw-95804.jpg
elektrojen-trifazen-deca-earc-840-380a-15kw-95804.jpg (46.83 KиБ) Видяна 1333 пъти
Последна промяна от АБВ потребител на нед окт 06, 2019 11:00 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
То двете модулации са почти на един принцип. Хармониците не се ли получават от резките фронтове на тиристора,то всъщност няма от какво да е друго. Целта е да се направи прост регулатор който да върши работа. Не само за Кра-крите :) а за всички трансформатори.
Прикачен файл:
Regulated_rectifier.gif
Regulated_rectifier.gif (66.61 KиБ) Видяна 1324 пъти
АБВ потребител - специалист
Тези големи трафове може да ги регулират с прекъсване на определен брой импулси и така няма да има хармоници. Примерно като се разреждат подаваните импулси към трафа. Но там нещата клонят към честотната модулация. Може и така да работят тези машини ,незнам. :)
gogo7777 - майстор
Направи 100А АС машина на 2 кХц. Регулируема по ток.....може да я купя.
АБВ потребител - специалист
То не само ти Колега, много хора ще го купят,и някой фирмички даже,но засега проекта боксува. Ще видим какво ще стане по нататъка. :)
gogo7777 - майстор
Едва ли ще има търсене точно на този токоизточник.
АБВ потребител - специалист
Някой ще обясни ли малко по подробно за така наречената чопер-технология . :)
gogo7777 - майстор
Дросела на изхода го имам. Трябва ми джиджавката преди него. :wink:
emsy - специалист
нед окт 06, 2019 10:55 pmАБВ потребител написа:
То двете модулации са почти на един принцип. Хармониците не се ли получават от резките фронтове на тиристора,то всъщност няма от какво да е друго.
Хармоници ( хармоники , или акордеони :D ) се получават когато имаш сигнал ( напрежение) с форма различна от синусоида.
Има писано прочети, не ми се влиза в подробности и термини.
Но на кратко : всеки сигнал ( правоъгълен , триъгълен ... ) може да се представи като N- на брой насложени една в/у друга синуоиди с различна честота .
Тук нагледно дадено :
https://www.engineering-review.bg/bg/ha ... zhi/2/773/

Айде стига толкоз теория че ще ни заболи главата :)

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: