Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Yangi Здравей, :) . Няма ли да правиш втори електрожен? И към Колегата Raim433. Добър преобразувател, съвсем не значи качествен заваръчен апарат. Този преобразувател отделно трябва да е съобразен с доста неща, които се изискват от заваръчния процес.Има много подробности и тънкости. Проучи добре нещата, иначе излиза доста скъпо. :) Ако не се получи хубав електрожен, които да заварява добре, някакси другото няма значение. Според мен де, иначе е въпрос на гледна точка.
raim433 - напреднал
Здравей Колега Yangi. Мерси за съвета за намотките , ще пробвам с повече намотки. Иначе пробвах първият път по 35:35 намотки сечение 0.5мм трафчето е ЕI 28/17/10.7/7.2
Ще пробвам с 0.3мм.
Ще ме извините за грозното чертане. :)
Сигналите от осцилоскопа.

Прикачен файл

Screenshot_20191228-113415_Adobe Acrobat.jpg
АБВ потребител - специалист
Колега , казвам ти за да знаеш ,че с този пуш-пул няма да стане работата,недей се занимава с него. Иска голям товар, за да може да се размагнити трафа между импулсите, вижда се от първата снимка на осцилоскопа. :) Най добрия вариант за този чип е IR 2110 , или подобен с два входа, на 600волта. Ще ти спести многото елементи които си нарисувал и други проблеми. :)
yangi - специалист
Здр. АБВ за сега съм доволен от тоя който съм направил. Както писах по-горе ангажиментите са ми много и не мога да отделя време.

Към raim433.
Прикачен файл:
inver.jpg
inver.jpg (47.01 KиБ) Видяна 1124 пъти



1 - размагнитване на драйверния траф.
2 - импулс.

Нямаш пропадане на импулса. Просто се появява размагнитването. При по-голяма ширина на импулса то остава скрито тъй като ширината на импулса го покрива. След всеки импулс (2) ферита се намагнитва. След изключване на транзистора следва размагнитване (1) на ферита.

Причините да е така:
1. По-малък товар на драѝверния траф (съпротивленията, капацитета на гейт-сорс на силовите транзистори - при теб са 2 пъти по-малки, схемата е за 4 транзистора).
2. Материала на ферита и сечението му, а също така дали има въздушна междина.

Аз лично не бих използвал тази схема. По това което съм се интересувал не дава много добри управляващи импулси. Всеки си знае. Бих използвал с два драйверни трафа (например от Бармалейската схема) или с интегрална схема, например както е писал по-горе АБВ.

Има по-компетентни от мен, дано ти отговорят по-изчерпателно.
raim433 - напреднал
Еми колеги ще се измъча още малко с този драйверно трафче. И ако неможе да стане човек от него - ще го махам и Нова схемичка с ir2110. Мисля да увелича индуктивноста на трафчето с повече намотки. Ще пробвам 2x0.3 всяка намотка и ще пренавивам 35:35. Ще видиме кво ще стане. Ако стане ще кача снимки. 😉
АБВ потребител - специалист
Колега, и аз така се опъвах и мислех да преоткривам топлата вода, но като взеха да пукат тези транзистори от по 10-15лв единия, и другите джунджурийки, и да ги поръчам по два-три пъти, взе малко по малко да ми идва на акъла, че така нестава. :-D Хората ми казваха ,но аз не. Това е трудния и по скъпия вариант, ако искаш пробвай го и ти. :) В тази наука,надявам се че знеш, всичко е строго определено, и неможе да се шава.
Последна промяна от АБВ потребител на нед дек 29, 2019 1:23 pm, променено общо 1 път.
plamen6703 - майстор
нед дек 29, 2019 12:56 pmАБВ потребител написа:
Колега, и аз така се опъвах и мислех да преоткривам топлата вода, но като взеха да пукат тези транзистори от по 10-15лв единия, и другите джунджурийки, и да ги поръчам по два-три пъти, взе малко по малко да ми идва на акъла, че така нестава
Твоето е плащане на данък неграмотност, ако играеш тото пък плащаш данък математика :-D Бях ти казал, че първо е четене и учене и след това реализация, но ти предпочете да ни "преподаваш" и да опровергаваш учебниците :cool: ! :partyman:
АБВ потребител - специалист
нед дек 29, 2019 1:07 pmplamen6703 написа:
нед дек 29, 2019 12:56 pmАБВ потребител написа:
Колега, и аз така се опъвах и мислех да преоткривам топлата вода, но като взеха да пукат тези транзистори от по 10-15лв единия, и другите джунджурийки, и да ги поръчам по два-три пъти, взе малко по малко да ми идва на акъла, че така нестава
Твоето е плащане на данък неграмотност, ако играеш тото пък плащаш данък математика :-D Бях ти казал, че първо е четене и учене и след това реализация, но ти предпочете да ни "преподаваш" и да опровергаваш учебниците :cool: ! :partyman:
По добре късно отколкото никога :-D :-D :-D То идва ама след много лутане.
АБВ потребител - специалист
Колега, помисли добре, как ще ограничиш тока на късо и до каква стойност? Как ще ограничиш работния ток , и как ще се регулира? Как ще навиеш силовия траф? Какви елементи ще използваш от вторичната страна? Достатъчна ли ще е площа на радиаторите? Захранването ще е достатъчно мощно ,за да няма проблеми с него. Какви проводници ще използваш? И още голям куб въпроси на които трябва да имаш ТОЧЕН ОТГОВОР. Иначе, после почват проблемите , и псуване на майка в българския вариант :-D То да бяха само импулсите от генератора :) да пееш и да работиш. Една готова схема няма да ти покаже всичко това. Както ти казах има много подробности, и не
на последно място е важно с каква характеристика ще е трафа за да заварява все пак. Не искам да те отчайвам, но това е реалноста, иначе трябва да разчиташ на някакъв късмет нещата да се случат така на магия. Но тук това не става. Помисли добре!!! И още, магнитните потоци от трафовете, разни смущения които ще повлиаят на работата в последствие. Има и още неща, но ще падне писане. Като правих резонансната схема, три пъти пренареждах елементите вътре в кутията, за да избегна разни смущения от дросела и трафа,които влияеха на разните импулси. Ново разпробиване ,ново захващане на разните нещица , вообще иска се голямо търпение и упоритост. :) Ако сложиш целия труд и частите такава машина излиза доста солено. Всеки да преценя добре нещата и така.
АБВ потребител - специалист
Но пък както знаете , винаги медала е с две лица :) Сега и на сън да ме бутнеш, за 10 минути ти правя настройката на резонансника.Това е положителното в случая. Иначе на моменти ми е идвало да го зарежа и да не се занимавам, но все пак докарах нещата до край. :) С другите схеми ми беше по лесно,но в началото беше интересно :-D Иска ни се на всички тук да заменим десетте инженера работещи в изобретателския екип на някоя фирма за електрожени, но . :) И най - важното. Така на парче не става. Трябва да ти е ясна цялата схема , иначе едно нещо да не пасне , и всичко пак отначало. И почваш да си викаш , само на мен ли ми се случват тези работи :-D
Последна промяна от АБВ потребител на нед дек 29, 2019 3:49 pm, променено общо 1 път.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: