Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
iliya_i - майстор
нед фев 28, 2021 7:12 pmАБВ потребител написа:
Добре бе човек, нека ти да си прав. Явно не можете да разберете какво искам да кажа. Как ще обясниш това което става на клипа като си толкова навътре в нещата???? Как при една и съща мощност от вторичната страна на трансформатора, консумацията пада почти наполовина??? Остави тези графики формули и тем подобни.
Амперклещите мерят комплексния ток - активен и реактивен, дефазирани на 90 градуса. С кондензаторите се намалява реактивния ток, който на празен ход е над 90% (повишава се cos ф). Активният остава същия. От там сумарния спада. Ама реактивния ток не е ток, дето върши работа.
Та къде видя чудото в тази работа? Да видя някъде ватметър?
Хич не е случайно, че за целта на чудото са използвани амперклещи. Те мерят комплексния ток - векторна сума на активен и реактивен. Нямат връзка с напрежение и изразходвана (активна) енергия.
На изхода на трансформатора имаш само активен ток (90%). Реактивния ток е в първичната намотка.
Кой те излъга, че правиш заварката с реактивен ток :?
АБВ потребител - специалист
нед фев 28, 2021 7:55 pmiliya_i написа:
нед фев 28, 2021 7:12 pmАБВ потребител написа:
Добре бе човек, нека ти да си прав. Явно не можете да разберете какво искам да кажа. Как ще обясниш това което става на клипа като си толкова навътре в нещата???? Как при една и съща мощност от вторичната страна на трансформатора, консумацията пада почти наполовина??? Остави тези графики формули и тем подобни.
Амперклещите мерят комплексния ток - активен и реактивен, дефазирани на 90 градуса. С кондензаторите се намалява реактивния ток, който на празен ход е над 90% (повишава се cos ф). Активният остава същия. От там сумарния спада. Ама реактивния ток не е ток, дето върши работа.
Та къде видя чудото в тази работа? Да видя някъде ватметър?
Хич не е случайно, че за целта на чудото са използвани амперклещи. Те мерят комплексния ток - векторна сума на активен и реактивен. Нямат връзка с напрежение и изразходвана (активна) енергия.
На изхода на трансформатора имаш само активен ток (90%). Реактивния ток е в първичната намотка.
Кой те излъга, че правиш заварката с реактивен ток :?
Значи, казваш че амперклещите мерят пълната мощност от източника. Ако е така , как при същия товар те показват по малко ток тогава?? И аз мисля че този реактивен ток се натрупва в кондензатора , той неможе да изчезне, клещите щяха да го отразят, ако се връщаше към източника. И между токовите импулси се разрежда през индуктивноста, тъй като първо ток ще протече през капацитета,защото изпреварва тока през индуктивноста.Ако има дросел от вторичната страна , пак ще протича реактивен ток през заварката.Ще пробвам и ще видим, къде какво тече. :) Ако видите някъде самоделен електрожен на батерия, значи съм аз. :-D
MamaMy - майстор
Ако добавиш и няколко неодимови магнита в схемата няма да имаш нужда и от батерии :wink:
iliya_i - майстор
нед фев 28, 2021 9:13 pmАБВ потребител написа:
Значи, казваш че амперклещите мерят пълната мощност от източника.
Не съм казал такова нещо. Казах (писах по точно), че амперклещите мерят пълния ТОК.
Правиш ли разлика?

А след това:
нед фев 28, 2021 9:13 pmАБВ потребител написа:
И аз мисля че този реактивен ток се натрупва в кондензатора , той неможе да изчезне, клещите щяха да го отразят, ако се връщаше към източника. И между токовите импулси се разрежда през индуктивноста, тъй като първо ток ще протече през капацитета,защото изпреварва тока през индуктивноста.Ако има дросел от вторичната страна , пак ще протича реактивен ток през заварката.Ще пробвам и ще видим, къде какво тече. :) Ако видите някъде самоделен електрожен на батерия, значи съм аз. :-D
мисля, че е напълно безсмислено да коментираме тук. Май наистина си за мазето.

Започни с дефинициите на понятията - какво е ток, какво напрежение, какво мощност и т.н.
sstefanov - майстор
АБВ потребител, пак ти казвам: прочети учебника по електротехника (поне за техникум) и след това можем да си говорим. Иначе все едно ти говоря на език, който не разбираш и няма никакъв смисъл от цялата работа.
АБВ потребител - специалист
Значи ,малко по малко взеха нещата да си идват на място. :) При въпростното клипче,по голямата консумация на електрожена,без кондензатора, в единия показан вариант се дължи на по малкия коефицент на cos-f ,така да го кажа, а когато включва кондензатора , този коефицент се повишава ,тоест-намалява се фазовия ъгъл, и от там идва и по малкия ток. :) Значи за да е по икономичен един такъв уред, коефицента трябва да е по близо до еденица. Тоест, да няма фазово отместване, или поне да е минимално. Нормално е когато посоката на реактивния ток е срещуположна на активния, да се получават хармоници и смущения в мрежата.Но щом пише в учебниците че е така, значи е така. :) А защо при преобразувателите когато се връща този реактивен ток, през трансформатора, пак протича ток от вторичната страна?? Като казвате че, това е празна енергия. Как става този филм тогава???
Прикачен файл:
815837.jpg
815837.jpg (18.47 KиБ) Видяна 1546 пъти
АБВ потребител - специалист
И за да не са само голи приказки,ето . Горната графика е напрежението в-ху резистор, от вторичната страна на еднотактен преобразувател. А долната е върху шунт пак от вторичната на същия. Сигналите са срещуположни заради разположението на сондите. Ясно се вижда че, реактивния ток натрупан в правия импулс се отдава също на вторичната намотка на трафа. В променливия ток от мрежата, това няма как да стане, затова този ток се връща обратно на източника, като посоката му е противоположна на активния, на това се дължат , според мен смущенията в мрежата които поражда и по голямата консумация при индуктивни товари. :) НАЛИ ТВЪРДИТЕ ЧЕ РЕАКТИВНИЯ ТОК НЕ ИЗВЪРШВА РАБОТА,ЕТО ДОКАЗАТЕЛСТВО. ТОК ПРОТИЧА В ДВЕТЕ ПОСОКИ, ВЪПРЕКИ ЧЕ В ПЪРВИЧНАТА СТРАНА СЕ ПРОПУСКА САМО В ЕДНА :) ТОЧНО НА ТОЗИ ФАКТ СЕ ДЪЛЖИ, КОНСУМАЦИЯТА НА ТОК ДА Е МАЛКО ПО-МАЛКА ПРИ ИНВЕРТОРИТЕ,ОТКОЛКОТО ПРИ ТРАНСФОРМАТОРИТЕ.
Прикачен файл:
едно.jpg
едно.jpg (61.35 KиБ) Видяна 1527 пъти
Последна промяна от АБВ потребител на пон мар 01, 2021 11:58 am, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
И не бързайте да правите анализи за определени личности тук във форума. Може да допуснат някъде грешки, но кой не греши в този живот. В другия ще видим. :) А сега ще погледна манджата която готвя че трябва и да се яде. :-D Науката казала че реактивния ток не извършвал работа :) дрън-дрън.
sstefanov - майстор
Добре започна, остава да разбереш какво е реактивна мощност.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: