Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Pansim1 - специалист
пет яну 04, 2019 12:37 pmyangi написа:
Някой път ми се налага да тествам устройства с голям ток - например постояннотокови електродвигатели, шунтове с много малко съпротивление. Също така имам дремел с кабели на 12В и винтоверт с кабели на 14,4В. Мога да го ползвам и за зарядно за акумулатори
Ясно. Искаш захранващ блок, а не за лабораторна работа. Защото според скромното ми мнение, по дефолт лабораторника си е с изискване за ниски пулсации.
Аз на твое място щях да избера захранване с 494, вместо да се боря с 6105 :partyman:
АБВ потребител - специалист
Честита Нова Година на всички :) ,Колеги от форума , почитатели на електрожените,желая здраве и много късмет, усмивки и много успехи през новата 2019г.Засега всичко е в застой при мен,имам малко проблеми .Да, сигурно съм допуснал грешка,ще проверя и ще корегирам.Всичко беше набързо .Всичко ще се оправи ,само да сме живи и здрави.До скоро!!! Желая Успех на всички ви!!! :partyman:
Последна промяна от АБВ потребител на съб яну 05, 2019 5:16 pm, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
Ето това ми помогна много,може и на някой друг да е от полза :) Хиляди Благодарности на Човека ,заснел клиповете. :supz:


Последна промяна от АБВ потребител на съб яну 05, 2019 4:13 pm, променено общо 1 път.
yangi - специалист
пет яну 04, 2019 2:17 pmPansim1 написа:
пет яну 04, 2019 12:37 pmyangi написа:
Някой път ми се налага да тествам устройства с голям ток - например постояннотокови електродвигатели, шунтове с много малко съпротивление. Също така имам дремел с кабели на 12В и винтоверт с кабели на 14,4В. Мога да го ползвам и за зарядно за акумулатори
Ясно. Искаш захранващ блок, а не за лабораторна работа. Защото според скромното ми мнение, по дефолт лабораторника си е с изискване за ниски пулсации.
Аз на твое място щях да избера захранване с 494, вместо да се боря с 6105 :partyman:
Ами пулсацийте на изхода са около 50-80мВ така, че със сигурност не е лабораторен блок.
Недостатъка на 6105 е, че следи 3,3В, 5В, 12В и за променливо напрежение на трафа, затова трябва да се правят делители за да се излъже. И отделно има само един операционен усилвател за обратна връзка, а за да се ограничи тока трябва втори.
Pansim1 - специалист
пон яну 07, 2019 7:59 amyangi написа:
Недостатъка на 6105 е, че следи 3,3В, 5В, 12В и за променливо напрежение на трафа, затова трябва да се правят делители за да се излъже. И отделно има само един операционен усилвател за обратна връзка, а за да се ограничи тока трябва втори.
Знам добре какво прави 6105, и затова ти предложих да не се занимаваш с нея. Разбира се това си е само скромното ми мнение. Никой не е длъжен да ме слуша :partyman:

Ако искаш да потърся...може да имам останало някъде старо захранване с ТЛ494 - подарявам :)
andro440 - майстор
towa me izkefi
нед дек 23, 2018 2:20 amplamen6703 написа:
пет дек 21, 2018 9:15 pmАБВ потребител написа:
По нататъка ще обесня защо искам да променя схемата.Нека първо да стане.
Обмисли вариант да не променяш неща /схеми/, които не познаваш и не разбираш как функционират :wink: За да станеш калайджия първо трябва да ти почернее задника от въртене. В случая направи нещо /ако можеш/ по схема, дай му живот и като разбереш /ако изобщо разбереш/ как работи и откриеш кусури в работата, чак тогава се пробвай да преработваш и подобряваш.
Преработката на схеми е свързана с много опит и знания каквито се разбра, че нямаш! :partyman:
АБВ потребител - специалист
И кое по точно те изкефи????? Обаждаш се от време на време с някакви изказвания, които са ни в клин ,ни в ръкав където се казва.Мислех си, че с възрастта човек помъдрява,но май при теб процеса тече в обратна посока.Най лесно е да се присмееш или да критикуваш някого.Тук много често това се прави.То е лесно да критикуваш, но поне се аргументирай защо го правиш,а не резонанса бил при 0,15ома и до там. И НАЙ -ЧЕСТО ГО ПРАВЯТ ТАКИВА ХОРА ,КОИТО НЕ МОГАТ ДА ОБЯСНЯТ ЗАЩО. Май и на вас не ви достигат знания и кураж да ги заявите,а е по лесно да кажеш вземи и чети,само че това и децата вече го знаят .Тук никой няма куража да каже,Пичове това се прави така,тук правите грешка,а се оправдавате като отклонявате същността на въпроса.Опасения от собственото незнание или от някаква измислена конкуренция, не знам. Колкото до резонансника , скоро ще ви кажа много лесен начин за настройка,само да даде време за още някой проби, че на двора е минус 5градуса.А колкото до Пламен и хората като него,те също не са наясно с някой неща в силовата електроника, само чакат да каже нещо Пансим , и те веднага гледат да го оцветят в червено , опитвайки се да изпъкнат.
yangi - специалист
пет яну 11, 2019 3:01 pmPansim1 написа:
пон яну 07, 2019 7:59 amyangi написа:
Недостатъка на 6105 е, че следи 3,3В, 5В, 12В и за променливо напрежение на трафа, затова трябва да се правят делители за да се излъже. И отделно има само един операционен усилвател за обратна връзка, а за да се ограничи тока трябва втори.
Знам добре какво прави 6105, и затова ти предложих да не се занимаваш с нея. Разбира се това си е само скромното ми мнение. Никой не е длъжен да ме слуша :partyman:

Ако искаш да потърся...може да имам останало някъде старо захранване с ТЛ494 - подарявам :)
Имах 2 захранвания от компютър едното с SG6105 другото с B2003 (никаква информация за тоя ШИМ освен схеми). За мой късмет се получиха нещата SG6105. Малко борба се наложи. Направих вградения операционен усилвател като повторител и добавих 2 външни ОУ за регулиране на тока и напрежението. Наложи се малко да снижа усилването, заради самовъзбуждането и от там се увеличиха пулсациите на постоянния ток, но това компенсирах с повече електролитни кондензатори след дроселите. Пробвах го, добре работи. Включвах винтоверт, дремел на 12В, включвах го за заряд на оловен акумулатор, на литиево-йонни батерии. А за това си прав, че с ТЛ494 много по-лесно се получават нещата. По натам мисля да си правя инвертор от 12В на 220В постоянно до към 500-600Вата, за работа на инструменти с колекторни двигатели (тример за трева, дрелка, ъглошлайф, зеге) или такива, които ще работят на постоянно напрежение (поялник, лампа). Най-вероятно ще използвам ТЛ494.
yangi - специалист
АБВ връщаш ме към студентските години с тези лекции. :)

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: