Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Е пак де . Голямото сечение по бавно нагрява и издържа по голям ток,за по дълго време. Докато по малките сърцевини загряват по бързо на същия ток. Може би от тази гледна точка се използват по големи сечения, за по големи мощности. :partyman: Или не е така.Пише го в учебниците ,но който е учил до 4-ти клас???? Какво да прави???
АБВ потребител - специалист
Аз си ги представям нещата така. Първичната намотка и магнитопровода на трафа са един вид пулсиращ ,спрямо честотата на тока преминаващ през него,електромагнит.Колкото е по силен този магнит ,повече мощност отдава трафа . А от какво зависи силата на магнита,естествено от силата на тока и големината на желязото,най общо казано. Другото определящо за силата на магнитното поле е дължината на самия магнитопровод.Проницаемоста на материала определя на каква честота може да работи този електромагнит.Т.е. колко бързо може да се намагнити и размагнити желязото за определено време.Мощноста, според мен зависи изцяло от сечението ПО- дължината на магнитопровода. Защото на малко парче желязо и 50 ампера ток да се пусне няма да имаме силно м. поле, поради факта че стоманата се намагнитва до определено ниво и влиза в насищане.За да имаме по силен магнит ,трябва с две думи да се увеличи желязото и тока минаващ през него , от там и по голяма мощност. Никой не го обяснява с прости думи в книгите и като почнат да се фантазират с едни формули, кои верни ,кои неверни, неможеш да разбереш какво става. Всичко това може да се види с помоща на един осцилоскоп,като се пусне ток с определена честота през трафа. Ако някъде греша , поправете ме :) А колкото до това ,малък траф да работи на границата на насищането не е добре, защото температурата също влияе на индуктивноста му.
АБВ потребител - специалист
Щом си мълчите и нямате забележки значи съм на прав път :)
АБВ потребител - специалист
В другите теми се сърдите , ама тук може да си пиша на воля :) И то само аз. Голям кеф. Днес за първи път пробвах да заварявам с така нареченото СО -апарат, хареса ми много. И то най -вече, че няма шлака при заварката , и става перфектен шев. :) Може и да зарежа електрожена вече.
raim433 - напреднал
Здравейте пичове. Изпълних схемата с ir2110 и сработи добре и настройх честотата на 50kHz и до тука няма проблем. Събрах цялата схема и реших да го изпровам с 19в до колкото да свети 12в крушка.
АБВ потребител - специалист
Колега Стефанов,обесняваш , но не както трябва. :) Значи критерия за определяне на мощноста е друг , не температурата. Тя определя до колко може да се изтиска даден траф. А основно до каква мощност може да се използва го определя друго. :) И пишейки с тази ирония, за учебници и т.н., не си ли мислиш че се обръща срещу теб това. Ефекта на бумеранга.
Прикачен файл:
2222333.jpg
2222333.jpg (91.26 KиБ) Видяна 1201 пъти
Последна промяна от АБВ потребител на пет фев 28, 2020 11:42 am, променено общо 1 път.
АБВ потребител - специалист
пет фев 28, 2020 11:24 amraim433 написа:
Здравейте пичове. Изпълних схемата с ir2110 и сработи добре и настройх честотата на 50kHz и до тука няма проблем. Събрах цялата схема и реших да го изпровам с 19в до колкото да свети 12в крушка.
Колега , ти резонансен полумост ли правиш??? :)
raim433 - напреднал
Прикачен файл:
20200228_120210.jpeg

Честотата държи 50KHz.
raim433 - напреднал
А това е сигнала без крушката. Пробвам го с 19в. на 50КHz. Защо при включване на 320в честотата се променя. Става много по висока

Прикачен файл

20200228_122124.jpeg
raim433 - напреднал
Прикачен файл:
20200228_123016.jpeg
При 19в честотата си остава на 50КHz

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: