Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
lov - майстор
АБВ потребител написа:
Дайте някаква идея за по лесно махане на лака от проводника.С ножче голяма игра пада.Дали има някакъв разтвор да го разяжда.
Мини газова горелка. Аз ползвам от тези ветроупорните запалки за единични проводници. То химия може да се измисли но напива и на горе като фитил нищо че е само метал и лак и после береш ядове. Да не говорим че ще му трябва и доста време да кисне. А после трябва да миеш и чистиш ще загубиш даже повече време. Грееш до червено и лака после много лесно пада. Е не винаги на някои става даже по зле така че пробва предварително.
п.п. За самото после зачистване ползвам едни малки четчици със стоманен косъм. Големи са колкото четка за зъби е се намирват дори по магазините по левче. Вървят комплект с пластмасов месингов и стоманен косъм. Поне моите от там съм ги взимал защото и другите от комплекта ми вършат работа.
АБВ потребител - специалист
Благодаря ,Колега :) С горелка съм пробвал става както казваш.Обаче това черното обгорялото трудно се маха и припоя не хваща,аз го махам с телена четка,но пак остава.И аз мислех за някакъв такъв вариант с мека четка на шмиргела.Ще пробвам :) Играя си още с Негуляевската схема,пуснах я работи на празен ход ,но искам да прегледам внимателно пак всичко ,че не ми се дават пак 60 лв. Но имам и друга работа сега.Тородоидални сърцевини с размер 60-70мм за силов траф от къде могат да се намерят.С тези Самоковски ли бяха става ли нещо.Някой пробвал ли е??
Последна промяна от АБВ потребител на пет мар 23, 2018 7:15 pm, променено общо 1 път.
lov - майстор
За феритите не мога да кажа нищо, нещо не ми остава време са самостоятелни проекти.
А за лака те предупредих на някои телове става така както казваш. Сега ми идва в главата да пробваш с дискова телена четка на дремел. По ще е удобно за такива малки неща.
АБВ потребител - специалист
Един въпрос имам към Pansim :) Ако може разбира се.С какво се намаляват или премахват тези пикове на напрежението при затварянето на силовите транзистори най- добре.Ако е само със rcd-снубер ,то в какви граници трябва да е капацитета на кондензатора .Питам по принцип :) как е най добре.Благодаря! За еднотактник става въпрос.
Pansim1 - специалист
Имаше въпрос за ферит за ТТ - ето: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8207/
АБВ потребител - пикове на напрежение при еднотактен двутранзисторен правоходов преобразувател няма!
RCD демпферите са за намаляване на динамичните загуби от изключване на ИГБТ /или мосфет/
Зависят от много фактори. Трудно е да се опише с две изречения, а аз не обичам да пиша много.
Правилното решение, е търсене на литература по въпроса и запознаване с работата на съответния тип импулсен преобразувател, или спазване на стойностите и елементите в съответната схема.
И гледам се заиграваш в многожилни намотки, тороиди и т.н. И всичко това за мижави 30-40кХц :?
АБВ потребител - специалист
Забравих да кажа че е с един транзистор. :) Литература казваш.Имам доста книги ,но все стари издателства.Такива намерих.Проверил съм и в Пловдив в може би 2-та по големина в България Библиотека ,имаше 10 -на, само стари издания от 70-80-90 г.Препоръчай нещо за сваляне от нета ,нещо по съвременно.Благодаря! :) Много информация, а пък между люцерната колко слама има.Готови схеми работещи рядко се намират,повечето са недоизпипани.Не става въпрос само за електрожени.Кой ще е този луд ,ще разработва това с месеци,ще коства ,пари ,труд,и накрая нави братя мой.Затова стъпка по стъпка с проба грешка и така.Практиката е най големия учител.За мен теорията без практика е 0.Но това е друга тема. :)
Последна промяна от АБВ потребител на нед мар 25, 2018 8:21 pm, променено общо 2 пъти.
yangi - специалист
Pansim1 написа:
Имаше въпрос за ферит за ТТ - ето: https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8207/
Здравей, имам приятел който ми пазарува от Пловдив (нямам друг начин да пазарувам от comet). По-горния ферит му отказаха да му го доставят (поръчвах го преди 2-3 седмици), имат го само в София. За това питах за E30 т. к. го имам в наличност пак е вземан от там.
Pansim1 - специалист
Става и с Е30 за ТТ.
АБВ - еднотранзисторния се налага да борим пикове, и освен това се налага използването на 1200 волтови игбт, което налага избор на относително ниска честота, от там по-голям траф, евентуално и дросел с по-голяма индуктивност. Другото, че имаме високо напрежение на колектора, което налага конструкцията да бъде много добре огледана от към евентуален пробив по напрежение, а за заваръчен инвертор е важно. Все пак работим на улицата и строителния обект, а не у дома на масата.
Накратко - не виждам някакви особени предимства в тази схема.
Но, решението е твое - спазвай точно по схема елементите.
Ако има конкретни въпроси - питай
yangi - специалист
Мерси за отговора.

Да запитам каква е схемата с единия транзистор?
АБВ потребител - специалист
Да, единственото предимство е простотата.А за начинаещи това има значение :) Напрежението на самоиндукцията ли го усилва толкова? С обратен диод успоредно на п.намотка и последователно трансил на 400в ще стане ли нещо? Подобно на тази схема.

Прикачен файл

1_2(32).jpg
1_2(32).jpg (36.03 KиБ) Видяна 920 пъти

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: