Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yangi - специалист
съб окт 13, 2018 10:36 pmАБВ потребител написа:
съб окт 13, 2018 6:07 pmyangi написа:
Преди 25 години си направих електрожен от типа на Кра-крата. Тогава нямаше други. Действа на принципа на индуктивност на магнитното разсейване м/у първичната и вторична намотки. Целта е да се спести дросела, който ограничава тока. Самата индуктивност на разсейване действа все едно дросел, който ограничава тока. Колкото повече е отдалечена първичната от вторичната намотка толкова повече намалява тока. Или това става с прехвърляне на навивки от първичната намотка на едното ядро на магнитопровода където не е вторичната намотка. Вторичната е само в/у едното ядро. За този размер на трансформатора и това тегло това е почти максималното ПВ, може да се увеличи до 2-пъти с добро обдухване.

От както си направих инверторния не работя вече с тоя електрожен по ред причини:
- по-малко ПВ;
- повече пръски при заваряване;
- не работи с базични електроди;
- теглото;
- когато се заварява с минуса на инвертора при един и същи ток в сравнение с трансформаторния, той прави по-добър провар, ако се заварява с плюса е обратното.
- инверторния по-не е чувствителен на дължината на захранващия кабел поради по-добрия cos-f.


А да не е бил случайно по тази схема в средата :)

St115_57SN19 (2).jpg
Долу горе е по тая схема, но навивките са ми по-малко т. к. магнитопровода ми е с по-голямо сечение.Тока започва от 70А. Сложил съм и вентилатор за обдухване, като добре съм запечатал кутията за да преминава въздушния поток от единия край до другия край по дължината на трансформатора.
АБВ потребител - специалист
Yangi, да те питам нещо.Попадна ми едно голямо парче фолиран гетинакс 1,5мм. Ще стане ли за изработка на платки?? Или да потърся текстолит.
emsy - специалист
Я да питам нещо което ме притеснява:
В сголбено състояние, от инвертора при заварка се чува един звук от време на време, все едно драскаш леко, с нещо метално по ламарина.
Един такъв стържещ звук - не много силен.
Това се чува когато се пали дъгата или лепне електрода-
т.е. при преходен режим.
Когато се запали дъгата и гори равномерно, звука не се чува.
Не мога да разбера от къде се чува.
Всичко е добре закрепено, няма подвижни части, но все пак се чува.
Мисля си дали не е от магнитопровода на силовия траф, дали
не вибрират двете части една в друга и от там да се получава това "присвирване".

Някакви идеи ?
АБВ потребител - специалист
Магнитопровода трябва да е закрепен много добре.Ако е хлабав ще вибрира.Може да е от него.Но и виж какво казва Негуляев по въпроса. :)
При срабатывании защиты по току
возникает свистящий звук, это нормально.
yangi - специалист
нед окт 14, 2018 11:04 amАБВ потребител написа:
Yangi, да те питам нещо.Попадна ми едно голямо парче фолиран гетинакс 1,5мм. Ще стане ли за изработка на платки?? Или да потърся текстолит.
Моите впечатления са, че малко по-по лесно се отлепят пътечките при прегряване. Иначе не би трябвало да има проблем.
yangi - специалист
И при мен го има и е от силовия траф въпреки, че е добре пристегнат, но нямам никакви проблеми вече няколко месеца.
emsy - специалист
А , Значи не е притеснително :)
Днес пък малко го поразместих и спря да свири, после пак го мърдах и започна отново , явно ще трябва да го нацелвам да се кротне в някакво положение :-D

А на колко градуса е добре да се включва вентилатора?
То вярно че е относително с/о конструкцията , но се пак ?
Сега ми включва на към 35'С
Pansim1 - специалист
съб окт 13, 2018 11:07 pmАБВ потребител написа:
Колегата Пансим се е вманячил в тези базични електроди :)
Мммм...не. Не позна. Не съм маниак на никаква тема, освен една, ама не е за писане по форумите :lol:

Базичните ми харесват защото се работи лесно с тях. Не знам как звучи, ама е факт. Малко шлака правят, запълват чудесно големи разстояния между детайлите, вертикал с тях се прави с лекота, даже от не особено добри заварчици /като мен :) /
Та...затова съм им фен. А това че някой човек /или инвертор/ не може да работи с тях, не е моя вината :idea:

По отношение на звуци издавани от инвертора - не трябва да има такива. До колкото разбрах, говорим за псевдорезонансика...имам го направен, пазя си го като експонат с музейна стойност :)
Всеки е добре дошъл да види и чуе как работи, и как мълчи като риба във всички режими на работа.
АБВ потребител - специалист
Някой случайно да знае от къде мога да си купя електроди за чугун 3.2мм по на сметка,че тук питах в един магазин и ме упариха.Не съм купувал от много години.Знам че са скъпи,но чак толкова.Около 3лв бройката.
Pansim1 - специалист
Скъпи са!
Има и китайски някакви, ама нямат нищо общо с истинските. Не са с никел вътре...затова са и евтини. Ако искаш да свършиш работа - желязно- никелови търси. Те са скъпите.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: