• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 198
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
andro440 - майстор
agj - майстор
nikolaytatarov написа:
С цел да посъживим темата ,искам да задам следния въпрос : Кой как е решил проблема с защитата на инвертора от металния прах ,стружки у всичко което вкарва вентилатора.Вече има доста хора с готови устроиства , моля които иска да содели своето мнение или решение на проблема .От доста време мисля по този въпрос и не намирам решение което да ме задоволи.
Аз не съм електрончик и не разбирам нищо от платки ,но пък имам доста опит в използването на доста марки и модели машини ,включително и маркови.Та моите наблюдения показват че май никой производител приктически не е решил тоя проблем.Прах в инверторите си влиза.Решението на проблема е.....- редовно почистване.То си го пише и в инструкциите за експлоатация,а също и като превантивна мярка е поставено условие с инвертора да не се работи близо до машини отделящи метален прах.
gogo7777 - майстор
Кой как е решил проблема с защитата на инвертора от металния прах ,стружки у всичко което вкарва вентилатора.
При моя любим апарат, преди вентилатора има много финна мрежа. Отпред отворите са големи, колкото позволява габари
agj - майстор
И кво....!?Грам прах ли не влиза?
kuger - майстор
nikolaytatarov написа:
С цел да посъживим темата ,искам да задам следния въпрос : Кой как е решил проблема с защитата на инвертора от металния прах ,стружки у всичко което вкарва вентилатора.Вече има доста хора с готови устроиства , моля които иска да содели своето мнение или решение на проблема .От доста време мисля по този въпрос и не намирам решение което да ме задоволи.
Ами, дръж машината си по-далеч от устройства, създаващи тоя прах. Особено от метален прах. И, почиствай регулярно.
Може да сложиш пред вентилатора молекулярно сито, но то няма да пуска и нужния въздух.
alien - специалист
решения има но те важат само за направи си сам, все пак сме в такъв форум
когато е чак такъв проблем праха, има конструктивни решения които не допускат прах вътре, и това важи не само за електрожени
1. схемата да е достатъчно ефективна и с достатъчен запас за да не загрява - има варианти с които разсеяната мощност да се сведе до минимум, и охлаждането през самата кутия да е достатъчно
2. радиатора да е наполовина вън наполовина вътре, т.е. само ребрата да са отвън с евентуален вентилатор, ако може без, тогава и кофа стружки да му се изсипят няма да има проблем

когато мога прилагам първия вариант но тогава най често се оскъпява/усложнява значително, за това рядко някой го прави
Kirilpm - специалист
При компютрите със сходни размери на вентилаторите има вариант със филтри,но вместо да продухвате електрожен ще продухвате/сменяте филтри.За мен най-добре е да се пази машинката от праха,винаги се старая при работа да не е на пода,за да не засмуква прахоляк какъвто в повечето работни места има в изобилие(в моя случай го държа върху телоподаващото и ги разкарвам заедно),но едно столче би свършило същата работа.И винаги се старая да работя с почти напълно разпънати кабели,понеже почти винаги ми се налага да правя нещо с флекса и стружки хвърчат,поне да хвърчат надалеч.А продухването с компресор е повече от елементарен вариант,дори и да нямате под ръка вече почти всяка бензиностанция има.
kuger - майстор
Дръжте си машините възможно най-далече от работното поле, и няма да имате проблеми, е, веднаж си подпалих гащите с флекса, ама нямаше начин да ги държа далеч от мен :-D
stivemaster - майстор
Оригиналното конструктивно решение при Есаб и Кемпи е да отделят обема с платките във затворен такъв и обема с радиаторите оформя тунел през който вентилаторите прекарват въздуха.Гаранционната лепенка е само на първия.Втория можеш да си го отваряш и да го почистваш.
agj - майстор
Най важно е почистването ! :) Това конструктивно решение може би намалява попадането на прах, но в никаква случай не го спира ,прах пак си влиза ....!!
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 198

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: