Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
yangi написа:
Мерси за отговора.

Да запитам каква е схемата с единия транзистор?

Колега , за сега само проучвам.Схемата е на този пич с мустачките ,където го пита за т.траф :) ,в руския форум.
Pansim1 - специалист
АБВ потребител написа:
Да, единственото предимство е простотата.А за начинаещи това има значение :) Напрежението на самоиндукцията ли го усилва толкова? С обратен диод успоредно на п.намотка и последователно трансил на 400в ще стане ли нещо? Подобно на тази схема.
Няма!
Това на снимката е обратноход. И принципа е коренно различен.
И не се подлъгвай по привидната простота на схемата. Има си своите подводни камъни както и всяка друга.
ПП по подобна схема има произведени заваръчни апарати на Есаб. Само че там се използва гасене на пика с кондензатор и управляем ключ /мосфет на 900 волта/ Освен това, имаме усложнено управление + специален силов траф /планарен/, за постигане на ниска паразитна индуктивност, от която всъщност зависи и енергията на получения пик.
Факт е обаче, че в тази област това е единствения инвертор на Есаб по тази схема и отдавна не е в производство. Явно има защо
АБВ потребител - специалист
А какви ще са евентуално проблемите ако транзистора е на входа ,не на изхода на намотката.То пикове пак ще има, но няма ли да са с по ниско напрежение? :) Така мисля че ще се избегне напрежението от самоиндукцията.Ти как мислиш? :)
Pansim1 - специалист
Мисля, че е време за малко образование по темата.

Прикачен файл

Odnotakt.rar
(67.33 KиБ) Свален 90 пъти
yangi - специалист
Здравейте, ето какво се получи за токовия траф с Е30. Изолирах ферита с TESA и хартиено тиксо (не ми се занимаваше да правя касетка за намотката). Вторичната навих с проводник Ф0,35мм събра ми се на почти на 2 слоя, само 8 навивки отидоха в третия слой. Идеята беше да имам почти пълни слоеве. За първична запаралелих от кабел СВТ 6х1мм2 идеята пак беше да запълня намотката. После ги обединих 2х2 и останаха 3 за свързване към платката. Изпробвах го работи много добре. UC3845 свива импулса, напрежението на 3то краче отговаря на тока в първичната намотка.
Прикачен файл:
tokov_traf.JPG
Прикачен файл:
tokov_traf1.JPG
yangi - специалист
Ето един линк за работата на еднотактния правоходов мостов инвертор.

http://www.power-e.ru/2009_5_74.php
yangi - специалист
До Pansim1. Ето разчета на силовия траф:
Прикачен файл:
2xee55_28_21.JPG
yangi - специалист
"АБВ" къде се изгуби не си писал отдавна?
АБВ потребител - специалист
Аааа тука съм :) . Имам доста работа и не остава време за електрожена,всичко е на макетни платки и на две на три засега.Умувам някакво друго захранване ,че този чип го няма никъде, а с траф ,става но не ми харесва.Пък и тежи.И две кутий за правене.Ти до къде стигна :) В петък ,заварявах каросерия на камион ,след работа.Искарах китаеца и собственика на камиона взе да се смее,и вика : с това ще стане ли изобщо нещо.Като взех да заварявам и опули очите. :) Те такива ми ти работи.Обратноходовите импулсни преубразуватели не са много лесни за правене.То трафа е беля, за елементите не е сложно,има готови схеми.Но колко са работещи това е отделен въпрос.В интернет има информация,но и колко глупости се пишат не е истина.От 7 готови схеми на драйвери само една проработи добре.А драйвера не работи ли добре транзисторите греят много.Имам идея и за еднотактов пр-л с един транзистор,нещо съвсем просто но по нататъка.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: