Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
АБВ потребител - специалист
Колега Pansim, :) има ли някакъв начин да се опазят изходните диоди ,при така нареченото високо-честотно палене при волфрамовия електрод.Напрежението е доста високо???? Благоря!!!
emsy - специалист
АБВ потребител написа:
Колкото е по-малко по добре......

На скопа трябва да имаш идеални правоъгълници. :wink: Аз време не мога да ти кажа ,просто гледам формата на импулса при работната честота.
Благодаря :)
То е ясно че колкото по-малко по-добре, по скоро исках за знам, кое е приемливо като стойност.
А може ли да пуснеш снимка на работните импулси как е при теб, примерно при 100 ns/дел.
Драйверните ми импусли които идват от импулсния трансформатор са добре като фронт(доста прави) , но като се включи ИГБТ-то и вече става доста по-полегати.
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
yangi написа:
Без дросел при Бармалейската схема амплитудата на тока върху транзисторите е доста по-голяма при еднакъв заварачен ток отколкото с дросел. Ролята на дросел тогава е само на заваръчните кабели. Бях срещнал някъде, че индуктивноста на стандартните кабели е 5-8мкХ. Не съм я мерил.
Амплитудата на тока върху транзисторите :? Что ето??? :) С токова сонда ли го видя това.Покажи на скопа какво ти дава.По принцип сондите мерят напрежение ,Колега. За какви пулсаций на тока става въпрос при тази честота??? Импулсите са през 15мксек.Може да има малки пикове в напрежението които кабелите изглаждат.И как го видя това без дросел ,нали каза че ще имало бум.А сега де :)

Защо обръщаш всичко на спор. Давай с конкретни обеснения. Аз не искам да влизам в спорове.
yangi - специалист
emsy написа:
Какво е приемливото време за включване на един IGBT
Говорим общо като време на предния фронт на импулса към силовия транзистор? Колко ns е приемливо, 50 -10-200 ?
Знам че зависи от капацитетите на тр-ра, най-вече.
Предния фронт е за предпочитатане е да е по-малък или равен на t(on). t(on) се взема от datasheeet. V(get) там се зарежда капацитета гейт-емитер - равния участък.

Приемливо време за включване е относително, ако тока е 1А, а честотата е ниска примерно 1КХз, може и 1мкс да е предния фронт на управляващия импулс. Стараеш се да му дадеш максимално добра форма на управляващите импулси.

Ако стръмноста на управляващите импулси е голяма да не те притеснява, съпротивлението 4R7 за това е там.
yangi - специалист
АБВ потребител написа:
От дросела в тази схема няма голяма полза.Дросела е индуктивно съпротивление, нищо повече.Какъв ефект търсиш от него??? :)
Не съм проверявал закъснението на обратната връзка при Бармалейската схема, може и да може без дросел. Старая се да се придържам към оригиналната схема. Ако е голямо закъснението на обратната връзка - за това имах в предвид БУМ.
yangi - специалист
emsy написа:
АБВ потребител написа:
Колкото е по-малко по добре......

На скопа трябва да имаш идеални правоъгълници. :wink: Аз време не мога да ти кажа ,просто гледам формата на импулса при работната честота.
Благодаря :)
То е ясно че колкото по-малко по-добре, по скоро исках за знам, кое е приемливо като стойност.
А може ли да пуснеш снимка на работните импулси как е при теб, примерно при 100 ns/дел.
Драйверните ми импусли които идват от импулсния трансформатор са добре като фронт(доста прави) , но като се включи ИГБТ-то и вече става доста по-полегати.
Разцъкай по-напред във форума има графики на управляващи импулси.
АБВ потребител - специалист
Yangi,Извинявай Приятелю, и аз не искам да спорим,в крайна сметка всеки си има своя гледна точка за дадено нещо ,така е :) Има още доста неща които не знаем .Човек цял живот се учи.И понякога всеки си мисли че е прав.Но за жалост истината е само една,и винаги съм се, старал да я разбера в живота във всичко.Да се похваля Негуляевската схема заварява много добре много съм доволен,и нямам търпение да го завърша изцяло :) Сега сме седнали с един Колега на чаша бяло винце и домашно кашкавалче да обсъдим техниката :)
Последна промяна от АБВ потребител на ср апр 18, 2018 8:42 pm, променено общо 2 пъти.
АБВ потребител - специалист
Прикачен файл:
100KHz_square_wave.jpg
100KHz_square_wave.jpg (23.94 KиБ) Видяна 1260 пъти
emsy написа:
АБВ потребител написа:
Колкото е по-малко по добре......

На скопа трябва да имаш идеални правоъгълници. :wink: Аз време не мога да ти кажа ,просто гледам формата на импулса при работната честота.
Благодаря :)
То е ясно че колкото по-малко по-добре, по скоро исках за знам, кое е приемливо като стойност.
А може ли да пуснеш снимка на работните импулси как е при теб, примерно при 100 ns/дел.
Драйверните ми импусли които идват от импулсния трансформатор са добре като фронт(доста прави) , но като се включи ИГБТ-то и вече става доста по-полегати.

Ти недей гледа на деление 100нс. На каква честота ти работи генератора на импулсите??? Полегати стават защото транзистора е някакъв товар все пак,и има прагово напрежение на отпушване ,това внася известно закъснение при отпушването.Настрой скопа на работната честота, на 5мкс на деление примерно и тогава гледай формата на импулса.Ето така трябва да изглеждат като на тази снимка.Сондата на гейт -емитер.
emsy - специалист
:)
Благодаря ти !
Честотата е около 30 Кхз, и при такава резолюция на скопа изглеждат прави импулсите.
Точно за това питах, да знам на какво викате 'добри' импусли.
АБВ потребител - специалист
Еми значи всичко е ок. :) Смело напред! И да се похвалиш скоро с успешно работещ инвертор.Ако има нещо друго питай ,ще помагаме с каквото можем.

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: