• 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 198
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
yangi - специалист
маистора 60 написа:
а можеш ли да ги ремонтираш инвертор awi arc 200
този електрожен беше изкаран през зимата на студа и спря да работи отворих го беше изгорял шим регyлатора sg3525 iи резисторите по захранването смених го и елементите тръгна изкарва 56в на празен ход и като го натоваря с товарно r работи искарва 50а и пада изходното напрежение примерно на 50в което означава че работи падащата характеристика но като чукна с електрод задейства се защитата тя е тиристорна и блокира шима смених и операционния усилвател ca3140 усилваш спада върху шунта на изхода които осигурява падащата характеристика на инвертора светят и двата свето диода които индексират работата на интеграла та но пак се задейства защитата с електрода схемата е arc160-5 пълен мост има 3 платки най отгоре е платката с транзисторите и диодите перпендикулярната платка е управлението средната е с 3 импулсни трафа работещи в паралел дросела и шунта ни отдолу е захранването четох че променят входния делител по защитата но пипам нищо послеслов ..обеснявам подробно какво съм какво съм направил и какво съм прочел и искам мнението за ремонта а не давам акъл
По това което си написал, без да виждам схемата ще те посъветвам да си провериш захранването на управлението (стабилност на напрежението, някой повреден електролит). За да изгори sg3525 може по захранването нещо да не е в ред. Провери си формата на импулсите.

Иначе като гледам се спрях на Бармалейската схема. Намерих си сърцевина е25 с точно изпилена междина (0.5мм) по средата за трансформатора на управлението. Само ме интересува за по-малка индуктивност между намотките има ли значение как се навива. Срещнах, че Бармалеи бил навивал заедно първичната и размагнитващата. Ама тогава има проблем за пробив между тях. Макар, че двойната лакова изолация мисля, че беше до 300V постоянно на пробив. Ако се навиват поотделно дали би се отразило на стръмноста на импулсите. По принцип най-добрия вариант е да се усучат заедно всички намотки и така да се навият, ама напреженията между намотките на вторичната страна са високи.
plamen6703 - майстор
Бих го посъветвал да провери релето за плавният стар и около него :wink: :partyman:
pulsar - специалист
маистора 60
а можеш ли да ги ремонтираш инвертор awi arc 200
този електрожен беше изкаран през зимата на студа и спря да работи отворих го беше изгорял шим регyлатора sg3525
yangi написа:
По това което си написал, без да виждам схемата ще те посъветвам да си провериш захранването на управлението (стабилност на напрежението, някой повреден електролит). За да изгори sg3525 може по захранването нещо да не е в ред. Провери си формата на импулсите.
Има една особеност на ШИМ контролерите, които масово се използват в китайските електрожени и не само в тях, която научих по трудния начин. Това, че препоръчаната работна температура в случая с SG3525 e от 0 до +70 градуса.
Operating Ambient Temperature Range 0 to +70°C.
АБВ потребител - специалист
Колега, навиваш първо първичната след това тънък лакокартон след това двете вторични и си готов. Между другото и при мен има проблеми при студено време. Има други модели ШИМ които издържат на по ниски температури но трудно се намират. Основен проблем при електрониката. Студа. Направих всевъзможни тестове на новата машина. Изгорих 3 кутий електроди и разбрах че пълно щастие няма. Ако при едни електроди заварява добре при други иска други настройки и навивки на трафа. Става въпрос за професионални заварки а не просто заварка. Трябва да е направен за определени електроди и дебелини,нестава за всичко. Забелязах че по-твърдите стомани не ги проварява добре и шева става тъмен, съмнява ме да не е от по високата честота.Захранването го направих с малък траф и стабилизатор, мисля че е по надежно. И още нещо. Като вземат да ги хвалят тези ефтини инвертори дето са по магазините лошо да ти стане. Като ги опънеш на някой ъглов шеф и вземат да плюят и неможеш да направиш свясна заварка истината лъсва. Или заварявали базични електроди перфектно. Така преегарят шевовете че якоста на опън пада наполовина. Като вземат да ми говорят ме вбесяват.
АБВ потребител - специалист
маистора 60 написа:
а можеш ли да ги ремонтираш инвертор awi arc 200
този електрожен беше изкаран през зимата на студа и спря да работи отворих го беше изгорял шим регyлатора sg3525 iи резисторите по захранването смених го и елементите тръгна изкарва 56в на празен ход и като го натоваря с товарно r работи искарва 50а и пада изходното напрежение примерно на 50в което означава че работи падащата характеристика но като чукна с електрод задейства се защитата тя е тиристорна и блокира шима смених и операционния усилвател ca3140 усилваш спада върху шунта на изхода които осигурява падащата характеристика на инвертора светят и двата свето диода които индексират работата на интеграла та но пак се задейства защитата с електрода схемата е arc160-5 пълен мост има 3 платки най отгоре е платката с транзисторите и диодите перпендикулярната платка е управлението средната е с 3 импулсни трафа работещи в паралел дросела и шунта ни отдолу е захранването четох че променят входния делител по защитата но пипам нищо послеслов ..обеснявам подробно какво съм какво съм направил и какво съм прочел и искам мнението за ремонта а не давам акъл
Колега, извинявам се, но нищо не се разбира от това което си написал. Какво значи работи падащата характеристика. Провери с осцилоскоп инпулса на гейтовете на силовите т-ри, на изхода на трафа какво имаш, провери напреженията и токовете на вход, на изход,обратната връзка при различните режими. Ако не става , при Панайот в Сандански, там той ги лекува от всички болести :) Така през интернет не става ...
Пламене , не съм забравил за снимковия материал но засега всичко е на парче талашит. Ще го има но да направя някаква кутия. :wink:
АБВ потребител - специалист
Момчета, малко ще ви разочаровам отностно схемите които публикувах на предишната страница , оказа се че имат пропуски тук там. Днес ги коментирахме с един специалист в тази област. Намери слаби места и на моята машина, и сега някой неща ще ги преправям. Съгласен е с това че няма как да стане универсална машина но ще я доближим до оптимален вариант. На пръв поглед каква проста машина изглежда това електрожена а се оказа сложно нещо за хора учили за това. :) Пича е електроинженер и работи в Германия в областа на заваряването.
АБВ потребител - специалист
Здравейте. :) Някой случайно да знае откъде мога да намеря от тези старите стъкла за маска. Дълги години ползвах една маска ,но миналата година я счупих. Купих си една от тези соларните с автоматично затъмняване , но не съм доволен. След 6-7 часа заваряване, вечерта очите ми парят.Степента на която я ползвам е 12 .Купих я за 160лв уж на промоция. Батерията е нова.Не съм доволен изобщо.Има и по за 300лв, но не ми се дават на този етап.Благодаря :)
agj - майстор
АБВ потребител написа:
Здравейте. :) Някой случайно да знае откъде мога да намеря от тези старите стъкла за маска. :)
В техническите хипермаркети ги има.В HomeMax например,и др.подобни.В специализираните магазини за завряване също ги има.Препоръчвам марки Еsab и Aulektro Онлайн тук: - http://store.welder.bg/80-slyudi-i-stkla
АБВ потребител - специалист
Благодаря Колега :) Ще проверя. Малко по малко към върха.Разбрах за какво е поставена LC- веригата{дросела+кондензаторите} в първичната намотка на трансформатора при резонансника на Негуляев. На някой може да му е интересно. :) Дросела , с увеличаване на честотата се увеличава съпротивлението му, а при кондензатора същевременно намалява, и обратно когато честотата се намалява,съпротивлението на дросела също намалява,а на кондензатора се увеличава.Това е направено да се стабилизира тока в първичната намотка в определен диапазон от честотата.Когато се изменя честотата при регулиране на тока, да не се изменя съществено съпротивлението от дросела . Двата елемента взаимно се компенсират,стабилизирайки тока.При последователното свързване е така,при паралелното принципа на действие е друг.Ето и доказателство.Надявам се да не бъркам този път :-D Това въжи само за променлив ток, при правия нещата са други разбира се.
https://youtu.be/TRSNKwtUy8g
yangi - специалист
Здр. Направих платката по Бармалейската схема и започнах да запоявам елементите. Пробвах uc3845 (без драйверния траф) и таймерите всичко работи. За захранване ползвам готов адаптер 90÷240v на 12V/2А, бутнах му стабилизацията на 14,4V. Един приятел ще ми поръча силовите елементи от alliexpres. Драйверния траф го навих в/у e25 първична и размагнитваща заедно по 35 навивки, после 2 слоя хартиено тиксо и 35 навивки вторична и пак 2 слоя хартиено тиксо и 35 навивки другата вторична. Намотките намазах с лак. Разтояние м/у феритите 0.5 мм само по средата. Навих токовия трансформатор в/у ферит 23/13/10, 100 навивки 2х0.15мм, което е равносилно на 1х0.21мм (понеже нямах друг проводник). Дали са навити правилно трансформаторите? Понеже имам 6 половинки е55/28/21 n27. За 4 половинки колко трябва да е първичната и вторичната? Аз ги смятам 21 на 7 нав. А за 6 половинки 16.5 на 5.5 нав. И евентуално какъв ток може да се постигне с 4 половинки? Надявам се някой с повече опит да отговори :sad:
  • 1
  • 86
  • 87
  • 88
  • 89
  • 90
  • 198

Тема "Изработка на инверторен електрожен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: