Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, понеже ми обявяват някакви цени от сорта на 1000 лв за изграждане на шахта, май и това ще се наложи да си направя сам.
Въпроса ми е следния:
Бихме сонда и имам изкарана тръба от тия оранжевите на височина около 50 см, която сондьорите затапиха отгоре да не влизат боклуци.
Сега трябва да направя шахта. Ама колко да копая? Как да я позиционирам спрямо тръбата? Трябва ли да се пълни с филц и пясък? Със сигурност ще трябва и да се изолира? Ква помпа да слагам? Кви кранове? Въобще тръгвам от нула.
Моля Ви дайте съвет , а ако има и снимков материал ще ме улесните много.
Прикачен файл:
ссс.jpg
шоп - майстор
Не даваш никакви подробности, но аз не бих дал 1000 лв за шахта.
За тези пари една качествена сондажна помпа и си номер 1.
sstefanov - майстор
Какви 1000 лв? Направи си сам!

Надявам се да си изчистил сондажа от пясък с вибрационна помпа (но не прекалявай).

Минах го това преди 4 години. Ето какво направих:
Шахтата с вътрешни размери да може да стъпиш и да вършиш работа. Моята шахта се получи около 80Х60. Стени 4 см са достатъчни. Сметни си външните размери. Дълбочината е 60 см (поне).
Предвиждаш какъв капак ще се прави - готов или отливан. Аз го отливах на място с подходящ кофраж и арматура в него.
Ковеш си кофраж по вътрешните размери, а копаеш по външните. Дъното - чакъл, като се наводни да може да се оттече.
Направих си от арматурно желязо конзола на която да окача помпата, тоест да е над тръбата.
Режеш тръбата около 10-15 см над дъното (за да може да се монтира конзолата)
Слагаш кофража, слагаш арматура, закрепваш конзолата и пълниш с бетон. Слагаш чакъла на дъното.
Ако трябва след втвърдяването на бетона отливаш и капака.
На тръбата отгоре слагаш капак с изрязани дупки за тръбата и кабелите, за да не ти влизат боклуци.

Намираш си прилична помпа, неръждаемо въже (не найлоново!), клапан, PE тръба, кабел, табло за помпата и ги монтираш според описанието което както трябва.
Кабелът залепен за ПЕ тръбата и въжето с хубаво PVC през 1 метър. Около помпата антивибрационни подложки (от каквото ти попадне) , за да не изяде тръбата при работа.

Засега при мен системата работи четвърта година без никакви проблеми. Сондаж 25м, водата започва от 15-и метър.
kozl - майстор
А оно ако избереш потопяема помпа и шахта няма да е необходима или може би съвсем малка.
А шахти се продават и готови. Добавяш и цени за превоз и механизация...
И все пак ако шахтата трябва да спасява от замръзване, трябва да по-дълбочка. Водопроводите се полагат поне на метър в земята, за да се разчита за защита против мамръзване.

И все пак каква е целта на шахтата?
MamaMy - майстор
Мисли сега докато е време. Ще искаш да сложиш в тази шахта и хидрофор и филтър след време. Направи си шахтата като хората! Иззидай я с бетонни блокчета. Вдигни я с пояс с 15см. над нивото на терена и сложи вътрешна рамка от винкел с мустаци в пресния цимент. После един капак от рифелова ламарина със заварена тръба с шапка за вентилация. В шапката неръждаема мрежа против животни и насекоми. Целия капак облечен отвътре с фибран 2,5см минимум. Тръбата на сондажа я предвиди да е близо до някоя от тесните страни на шахтата. Там може да си монтираш и макара за спускане и вдигане на помпата. И пусни до шахтата две полиетиленови тръби. Една за водата, а втората за тока. :roll:

Ето тук има много снимки да си краднеш идеи: https://www.facebook.com/Hydrophsystems/

Прикачен файл

landscape-design-3871.jpg
landscape-design-3871.jpg (20.58 KиБ) Видяна 1788 пъти

Тема "Относно шахта за сондаж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: