• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
zack - специалист
Привет,
Положението е следното. Имам 110 м2 с паркет/дюшеме, под които има сгурия. Искам да разкарам всичко това и да го заместя с нещо леко.
Преди 7-8 години правих сух под в текущия апартамент с посипки, гипсфазер на кнауф и т.н. и грам не ми се занимава пак с тая глупост.
Нито ми се занимава с паркети и дюшемета. Искам да си вдигна пода, да си сложа хубав ламинат и като ми е кеф, да го сменя за 2 дни!
Да не говорим за шумо, топло и т.н. изолация.

Та, като разкарам тия боклуци от пода, ще се смъкне около 13 см. :? Не искам да натоварвам конструкцията, та смятам да сложа шумоизолация,
след това екструдиран полистирен 5-6 см и след това замазка, върху която ще има подложка и най-отгоре ламинат.
Смятам да залепя шумоизолацията и полистиреновите плоскости.

Въпросът ми е следният.
Искам замазката да е много лека. Видях, че се предлагат топчета от експандиран полистирен, които се смесват само с цимент и така замазката става с много ниско обемно тегло.
Буквално в пъти по-ниско от това на сгурията :? Нещо като старите перлитни замазки, ама на първо четене ми звучи доста по-добро решение.
Та какво мислите за така изграден под и какви недостатъци ще има?

Почти съм се решил да го правя и се чудя, някой има ли опит с подобни подове? :partyman:

P.S. Идеята ми не е да пестя пари, а да не се занимавам с неща, които не ми харесват. Например, като правил и ползващ сух под с посипки и т.н. - не искам повече подобно нещо!
chapara - майстор
Ти си точно и наясно с материята. Единствено, перлита се кисне, бърка и полага, съхненето. Но ако го започнеш пролетта в средата, края на лятото си готов със завършени подове, сам! Ако е бригада ще съкратиш времето в пъти. И слагай елементарна армировка поне.
zack - специалист
пет ное 03, 2023 11:35 pmchapara написа:
И слагай елементарна армировка поне.
Мерси :partyman:
Ще сложа, да. Пропуснал съм да го напиша. Дори ще се постарая с армировката на замазката :partyman:

И още нещо съм пропуснал. Мисля да има и саморазливна върху замазката :partyman: Да залепне ламината :mrgreen:
шоп - майстор
пет ное 03, 2023 10:36 pmzack написа:
Идеята ми не е да пестя пари, а да не се занимавам с неща, които не ми харесват.

Гарантирам ти, че и бъркането на полистирен бетона няма да ти хареса.

Перлита се мокри, аз директно сипвам 1-2 кофи във всеки чувал за няколко часа. Не така стои въпроса с полистирена. Веднъж бърках такъв и комшийте помислиха, че заваля сняг :-D

От тогава такива леки и дебели замазки ги правя само с подов фибран и отгоре 2 слоя на кръст гипсфазер. Даже и тръби за водно подово интегрирам:-)
Последна промяна от шоп на съб ное 04, 2023 12:55 pm, променено общо 1 път.
LazarGanev - "Велик майстор"
13см е идеално за водно подово, направи си и няма да съжаляваш Сега с какво се топлиш?
zack - специалист
С нищо за момента. Отоплявано е преди това с радиатори от нереализиран ТЕЦ на ток :?
Как са се отоплявали с това и колко електричество е било необходимо нямам идея :rolleyes:
Ние последните 8-9 години се отопляваме с климатици и сме супер доволни и мислим и в бъдеще да е така.
шоп - майстор
съб ное 04, 2023 9:09 amzack написа:
Ние последните 8-9 години се отопляваме с климатици и сме супер доволни и мислим и в бъдеще да е така.
Доволни сте понеже не можете да сравните спрямо комфорта на подовото.

Пак имате климатик наречен тогава термопомпа, но без шум и вятър. Сметките могат да бъдат същите или дори по-ниски, но комфорта!?!?

Няма, човек правил нови подове и замазки, който след време горчиво да не съжалява, че не е положил тръби за подово отопление. Често се къртят нови подове за да се положат тръби.
Така, че умната! :idea:
zack - специалист
съб ное 04, 2023 1:03 pmшоп написа:
съб ное 04, 2023 9:09 amzack написа:
Ние последните 8-9 години се отопляваме с климатици и сме супер доволни и мислим и в бъдеще да е така.
Доволни сте понеже не можете да сравните спрямо комфорта на подовото.
Пак имате климатик наречен тогава термопомпа, но без шум и вятър. Сметките могат да бъдат същите или дори по-ниски, но комфорта!?!?
Няма, човек правил нови подове и замазки, който след време горчиво да не съжалява, че не е положил тръби за подово отопление. Често се къртят нови подове за да се положат тръби.
Така, че умната! :idea:
Темата не е за отопление! Да не говорим, че нямам представа за какъв вятър говорите!
Климатиците ни не спират цяла зима и на автоматичен режим не може да разберете, че работят.
Дори на -10 градуса! Естествено, много висок клас са и т.н.

Да не споменавам, че комшията е с предложеното от вас решение, което си е single point of failure!
Една зима така стоя на студено няколко дни, докато му оправят термопомпата.

И още нещо. Имаме друго жилище с подово, та мога да сравня. Аз си харесвам качествените климатици!
zack - специалист
Привет отново :-D

Да попитам, че изграждането на пода предстои. Има ли смисъл да се слага xps с много висока якост на натиск?
Гледам, че този с 700 kPa ~ 70 t/m² проиводителят го препоръчва за "Kрайно натоварени индустриални подове/Mостове/Пътища и писти".

Предполагам, че след като върху него ще има замазка и ще се ползва за жилище и този с по ниска якост на натиск ще свърши абсолютно същата работа?
Още повече, че освен замазката върху него ще има или ламинат, или трислоен паркет.
Тежестта така или иначе ще е върху по-голяма площ, та не мисля, че трябва да давам излишни пари, или?
Може ли някой да помогне? :partyman:
шоп - майстор
Слагай най-евтиният xps, който намериш.
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на под с материали с ниско обемно тегло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: