• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Lumin - специалист
Здравейте, намислил съм да си правя машина за домашно производство на пелети.Изгледах стотина филмчета по въпроса и ми се струва че не е невъзможно.Въпроса ми е има ли някой който ползва такава или поне е виждал на живо.Интересува ме машина с плоска матрица и притискащи колела.Колко са оборотите на матрицата?Колко трябва да е дебела за да издържи натиска на пресования материал?
Всякакви допълнителни сведения и съображения са добре дошли. :-D
bogomilZ - специалист
Любо ,
оказва се че правенето на машината не е чак толко проблемно
има решения с плоската матрица която си гледал , има решения с въртяща се сегментна матрица и неподвижни ролки (Бюлер са с такова решение) , има с неподвижна матрица и с въртящи се ролки (в Славяново има 4 испански гранулпреси с производителност по 15 тона на час)
проблема по скоро е в рентабилност на самия продукт - преди гранулиране трябва да се изуши материала до определена влага - в противен случай след напускане формиращия отвор на матрицата експандира и не се получава гранулата (пилетите)
значи вкарваш енергия за предварително изсушаване, вкарваш енергия за пресоване, имаш разходи за транспорт , суровината ще ти я дам без пари (бонус), имаш големи разходи за рециклиране или нови ролки и матрици - сумирай всички разходи и ако си под 60 лв / куб дърва действай
мога да ти покажа преса в действителност не на клипче
колкото до въпросите ти - дебелината на матрицата определя формирането на пилетите (зависи от пресования материал - има отвори с променливо сечение , има с конусна начална част и след това с цилиндрична
директно ролките не трият по матрицата - получава се така наречения клин който пресова
оборотите са от значение единствено за производителността
Lumin - специалист
bogomilZ
Всичко което си каэал е вярно.Но пропускаш едно нещо - автоматизацията на горенето.Ако ми кажеш как да си заредя котела на дърва за една седмица, без да ходя да го гледам и да имам постоянна температура, отказвам се веднага да мисля за пелети.А цената им гони 360 лв/тон :shock:
torbalan - Дървен философ
зареди го с костилки от плодове...
plo4kata - специалист
Според мен това е работа за цял екип от специалисти в добре оборудван металообработващ цех.Главата е с маслено охлаждане с радиатор и помпа,притискането на ролките към плоската матрица е хидравлично,а матрицата е от специална лагерна стомана,обработена и закалена по високотехнологични методи,нужна е и сушилня като за зърно,да се подготвят пилките до определена влажност.Експонатът,който е на снимката се изработва по поръчка и произвежда 500кг/ч. и цената му е около 10 000 евро без ДДС,а що се отнася до тези машини които призвеждат гранулирани смески,приличат,но нямат нищо общо на тази,като издтржливост на натоварването,технология и т.н.т.

Прикачен файл

11092010_032.jpg
11092010_032.jpg (59.46 KиБ) Видяна 93815 пъти
plo4kata - специалист
ако искаш мога да ти кажа как да си направиш котела автоматизиран на дървени пилки,натрошени костилки от плодове или царевичен шрот,само да имаш место за силоз
bogomilZ - специалист
Lumin написа:
bogomilZ
Всичко което си каэал е вярно.Но пропускаш едно нещо - автоматизацията на горенето.Ако ми кажеш как да си заредя котела на дърва за една седмица, без да ходя да го гледам и да имам постоянна температура, отказвам се веднага да мисля за пелети.А цената им гони 360 лв/тон :shock:
още веднъж ти казвам - машината като машина не е проблем да се направи - въпрос на избор на принцип на действие и конструкция и екипировка с инструментални машини
проблема е в рентабилност и прекалено високите допълнителни разходи по доставка и предварително подготвяне на суровината
знаеш тези юнаци в Брестовец които правиха пилети в стопанския двор - караха стърготини от Ловеч от фирма ВЕЛГА - първите два камиона сухи стърготини но вална дъжд и следващите с 80 % вода - с колко енергия ще изпариш тази вода и колко ще е себестойността на готовия продукт - пак ли 360 лв/тон
много е примамлива идеята по цяла седмица да не поглеждаш котела и да си подържаш постоянна температура - аз в Пловдиския панаир видях само търговци да хвалят автоматизираните котли които внасят , но не видях да предлагат преси и съоръжения за пилети
производители на съоръжения видях в холандия на изложение в Ултрех , но ще се мерим с тези на които къщите им са под нивото на океана - аз не бих си го помислил -
за нашата държавица - дръвцата приятелю -
колега plo4kata - принципа на гранулиране е един и същ независимо дали гранулираш талаш, фураж , трици и пр. - единствено ако имаш впредвид предварителното пропарване с пара на фуражите в кондиционера
Lumin - специалист
@ plo4kata
Тази машина на снимката от нета ли е или ти си я правил?Доколкото виждам, колелата се въртят, а матрицата е неподвижна.За тези 500 кг на час колко са оборотите, какъв е диаметъра и дебелината на матрицата и колко киловата е мотора?
Що се отнася до цеха, имам достъп до такъв.А 10 000 евро е ясно че нямам :-D
plo4kata - специалист
Значи,щом предлагам мшината-не съм я копирал от нета...данни не мога да ти дам,произвеждат ги 2 братя в софия-мои добри приятели,ако искаш подробна информация на :
www.bimeta.org пожелавам ти успех в изработката,и аз така се опитах да направя бормашина от една стара ютия,но уви,не се получи
Lumin - специалист
plo4kata написа:
,и аз така се опитах да направя бормашина от една стара ютия,но уви,не се получи
Кефиш :-D :-D :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 47

Тема "Машина за пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: