• 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Момчета, поклон за труда и интелекта които влагате! Темата за самоделна пелетарка е интересна и по този повод изгледах и прочетох доста информация в нета. От всичко това установих, че основните проблеми са свързани с матриците и качествата на материала, който ще се пелетира. Разсъждавайки върху това се замислих, дали пък не е възможно да се експериментира със съвсем различна концепция в технологията за производство? Хрумна ми една идея, докато пресовах чесън за таратор. Предполагам че ги знаете онези пресички за чесън с двете ръкохватки, които се стискат... Като се изстиска чесъна, част от него остава в дупките, които са своеобразна матрица. За да се изчистят тези дупчици, към пресичката има прастмасова матричка, която вместо дупки има издадени чопчета като таралеж, които влизат в матричката и изваждат остатъците от чесъна, които са набити там. Дали не е възможно на този принцип (мъжка/женска матрица), да се направи една хидравлична преса, която да натъпква материала в тези дупки. Знам че има преси със десетки и стотици тонове натиск. А тъй като говорим за матрица с около 200_300 дупки мъжко/женско с диаметър от порясъка на 6-8мм, не мисля че ще е необходима кой знае каква колосална сила, за да излизат плътно пресовани пелети. Моля не ме нападайте! Аз не съм инженер. Просто също мисля да си направя пелетна преса. Давам само идея, а тук виждам че има хора доста по-компетентни от мен, които биха могли да изкажат мнение и да продължим дискусията... Може натискът да е плавен, а може и да е рязък (като чук). А високата температура необходима за да влязат в действие слепващите вещества в дървесината, може да се постигне с по-дълги отвори на матрицата. За да стане ясно дали има хляб в тази идея, може да се експериментира ръчно със стара матрица и един хидравличен крик с подходящ тонаж. Ще се радвам да изразите мнения!
iva6ki - специалист
Няма как да стане тая идея заради плътността на материала, при удър няма как да се наместят триците по дупките остатъка ще стане на филия покрай дупките и до тук
gogo4039883 - помощник
съб юли 15, 2017 8:47 pmNASIO написа:
С голямо закъснение поради занимаване с други идеи и след едномесечни тестове и производство мога да кажа че се справих успешно с направата на моята машина.Ето малко снимки а в понеделник ще кача и клип.Ето и данните на машината:мотор 30 кв. матрица ф310 обороти 200,централно маслено смазване на ВСИЧКИ лагери.Производителност 400кг на час(борови трици)017.jpg[/attachmen[
Прикачен файл:
003.jpgt]attachment=2]012.jpg
018.jpg
NASIO може ли да кажеш малко повече за твоята машина?
- колко отвора ф6 (на какво разстояние са един спрямо друг)
- конус на отвор Ф6 (за поемане на материала)
-права част на отвор Ф6 (за изпичане на материала)
-освобождение на отвор Ф6 (за изчистване на отвора)
-колко е диаметъра на ролките и колко е работната и част (дължина) :prayer:
нед мар 19, 2017 6:48 amИлчо Илиев написа:
Колега, мисля,че някъде из темата има писано.ако няма , то сега ще го напиша-виж някой колега, в близост до теб, направи си чертеж на машината, разпитай кое как и къде е направено...
Никой няма да седне да ти пише романи на лични, машината е проста като конструкция, но трябва да се вземат някои размери, да намериш кой майстор да ти изработи частите,а ако не можеш да си я сглобиш, да намериш и такъв майстор..
За тези 1750лв ще си направиш поне 3 машини...


п.п.Като се регистрирате и попълване профила,напишете си координатите, много по-лесно е за комуникация при подобни ситуации...
съб мар 19, 2016 10:19 pmgogosto написа:
Разграфяването го правих на аутокад, като в кръга поставих шестоъгълник и пълних триъгълниците му до край с дупки. Не знам защо ти е странно според мен за ф200 матрица още не съм видял 234 дупки, а идеята е да се направят максимално дупки по хода на ролерите, като същевременно не се отслабва много матрицата и това можах да измисля. Конуса е както казах по-горе 16 градуса. Направих си сам една центрова бургия (беше счупена даже) с едно приспособление направено за 5 мин с телоподаващото. То се стяга с стега към шмиргела за да не ми бяга ъгъла и си я заточих точно на какъвто исках градус. После с ограничителя на настолната бормашина ги минавам колкото да стане ф8 началото на конуса дълбок е 6 мм. Ще шлайфам естествено накрая, но както се вижда още не съм довършил сега правиме ролерите, че се оказаха и те пипкава работа - с по два лагера и с уплътнение от двете страни за да не влиза вътре талаш. Каналите пак на аутокад ги чертах за да видя как ще е и много сръткаво и бавно стана. На финала съм мисля до седмица да мога да тествам.
Колега дай малко повече инфо за този осталък които си направил за заточване :?
tihomir123 - специалист
Някой да има или да е имал машина на производител на такива пелетиращи машини от с.Труд обл.Пловдив на име Димитър?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет яну 06, 2022 12:37 pmtihomir123 написа:
Някой да има или да е имал машина на производител на такива пелетиращи машини от с.Труд обл.Пловдив на име Димитър?
Там май са навързани като свински черва... ЗММ, Ерато, Екотерм, притежават се, наследяват се, делят и събират... Какво точно те интересува за тази машина без "марка"?
Чираче - майстор
Преди повече от седмица си купих някаква китайска машина за пелети с мощност на двигателя 7,5 kW. Прави чудесни пелети от всичкия отпадъчен продукт след почистване и лющене на лимец-люспи, семена от плевели, и т.н. Днес я пробвах с дървесни отпадъци от една дърводелска работилница/пилки от рязане и от абрихт и щрайхмус/. Останах приятно изненадан от продукцията. Вече дърводелеца няма да се чуди къде да си изхвърля отпадъците.
Здравейте.
Имам къща за гости с механа и преди 2 години инсталирах горелка на пелети в мазето, с която да отоплявам къщата.
Гостите обаче се оплакват, че през зимата не могат да ползват механата, защото им е студено.
Та се замислих дали да не прекарам тръби до механата и да сложа един конвектор, но не мога да преценя каква инвестиция ще ми е нужна, тъй като не разполагам с багер, който да ми изкопае каналите за тръбите.
Разстоянието от къщата до механата е около 20-25 метра. Ще може ли някой да ми помогне със сметките?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб яну 08, 2022 7:29 pmMisho74 написа:
Здравейте.
Имам къща за гости с механа
Изображение
  • 1
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47

Тема "Машина за пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: