• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 47
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Илчо Илиев - майстор
Колега, мисля,че някъде из темата има писано.ако няма , то сега ще го напиша-виж някой колега, в близост до теб, направи си чертеж на машината, разпитай кое как и къде е направено...
Никой няма да седне да ти пише романи на лични, машината е проста като конструкция, но трябва да се вземат някои размери, да намериш кой майстор да ти изработи частите,а ако не можеш да си я сглобиш, да намериш и такъв майстор..
За тези 1750лв ще си направиш поне 3 машини...


п.п.Като се регистрирате и попълване профила,напишете си координатите, много по-лесно е за комуникация при подобни ситуации...
Sagittarius63 - специалист
Да попитам, трябва ли да има фаски на отворите на матрицата ако ще се правят само гранули за зайци.Щото на моята няма.Онази вечер довърших шлайфането на отворите с 240 шкурка, след което пак прекарах една кофа смес за полиране на отворите.Сместа излиза добре, обаче мляната люцерна не върви.Снощи установих че трябва доста да овлажня сеното при което започнаха да излизат хубави гранули, но наредко и започна да излиза пара и да се загрява доста гранулатора.Пипнах отдолу и шайбата и там също се усещаше загряване.Иначе гранулите излизат лъскави и мисля добре сбити.По документи дават да прави 50 килограма на час,но ми се струва че при това загряване надали ще може да се получи това количество,защото ще трябва да почива за охлаждане.
Илчо Илиев - майстор
Колега, не казваш каква е машината,но подразбирам,че е китайска....
Трябва да има конуси, като за начало ще върви и без тях,но в момента в който се поизшлайфа и започне да минава материала по-лесно, и ще вади прах и несбити гранули...
Машината трябва да загрее, работната температура е около 70-80 грд., така,че това да не те притеснява...
Материала трябва да има определена влажност,но ако преовлажниш. гранули стават, макар и меки,но не са трайни...
Като направиш гранулите, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ги оставяш да изстинат напълно и тогава ги прибираш в каквото ги съхраняваш...
Колко ти е едро смяла люцерната, минават и клечи до 2-3 см, но затлачват ''фунията'' и по-трудно върви, аз меля на 5-6 мм сито и няма ядове..

пп Ако нещо повече те интересува-питай, каквото знам ще ти кажа,ако искаш и по телф...
kavrykov - напреднал
Здравейте, ентусиасти да ви покажа и аз докъде съм стигнал моето начинание, матрицата е Ф260, L45, отвори Ф6 работна площ на матрицата 330 см2. чертежи на детайлите си ги правя сам на визиото. Пелет пресата ще е с въртяща се матрица. Имам и едно питане, тъй като искам скоростта на ролките ф120 да е около 0,9 м/с изчислих че те ще се въртят с 140 об/мин., с какви обороти ще се върти матрицата при положение, че ролките газчт от d84 до d224?

Прикачен файл

IMG_20170322_131230.jpg

Прикачен файл

IMG_20170214_103632.jpg
kavrykov - напреднал
Информация за направата взимам от тук:http://forums.wood.ru/forumdisplay.php? ... genumber=2, интересно е че за матрицата дават конус 60 градуса с дълбочина 3 мм. Така съм и направил и моята.
Doksanov - напреднал
Здравей колега Илиев,отдавна не беше писал.
Сега да споделя и аз моят опит с дървесината. След последните реконструкции вече съм на 180 оборота на Решетката и стигнах до около 100 кг на час. От Поканата в Габрово си купих един интересен фрезери с който си направих конусите и машината заработи от раз. Ъгълът му е около 17 градуса и е с кобалт,върши идеална работа и съм много доволен.
Колега kavrykov по-малко ги чети тези руски сайтове,защото аз 3 пъти я преправят моята след подобно четене докато заработи. И от сега мога да ти кажа че решетката ти е дебела и с прекалено голям конус, за да мачкаш дървесина. Моята е 25 ММ и е с конус около 17 градуса. Ще поема много материал и ще спечели. Но ако ще правиш агро пелет е идеална. Успех на пробите.
kavrykov - напреднал
Колега Doksanov отвора ми не е целия 6 мм. назад се разширява, такава матрица съм я виждал работеща.
Илчо Илиев - майстор
Doksanov написа:
Здравей колега Илиев,отдавна не беше писал.
Здравей Колега, ами... то тук е малко като да си говориш сам....пита някой за нещо, отговаряш колкото и каквото знаеш,но.....не си правят труда поне да кажат какво е станало..
Doksanov - напреднал
Хе хе,колега Илиев да прав си. Но пък аз стигнах и до друг извод - доста често тук се пишат и неща които само на теория са верни и ми става доста смешно да ги чета.
Колега kavrykov какво ще рече това,че назад дупката се разширява? Нещо не мога да го схвана. По принцип отвора се състои от три части -първата е конусът за поемане на материала и е с дължина според дебелината на решетката, при по дебела е по-плитък а при по-тънка е по-дълбок, служи за поемане и първоначално сбиване на материала. А ъгъла е според материала който ще се пресова. Втората част служи за изпичане на материала и пелета и тя е поне три пъти по-дълга от конуса. Поне това съм го мерил на фабрични решетки на Kahl. А третата част е просто почистване на отвора от федера останал при пробиването на отвора и поне при мен е не повече от 1мм .
Преди месец ходих да гледам една "перфектна машина" която правела " идеален " пелет. Оказа се че машинката си е наред и не е нещо кой знае какво но пък пелета беше толкова рехав,че чак се пилееше като го натиснеш. И като взех да го пробвам се наложи да спра вентилатора на горелката за да може да изгаря,иначе просто го издухваше заради ниската плътност. Оказа се че майстора си го гореше в ретортна горелка за която става. За обикновените горелки трябва плътност на пелета от поне 650 кг/м3 на моята машина се получава между 650-750 според суровината. Най-лесно се разбира дали пелета е добър когато излиза от машината -добрият пелет излиза безкрайно дълъг и прав, и се налага отдолу да има нож за да го чупи на по-къси парчета. Ако пелета излиза на късички парченца под 1 см значи Материала е много сух,ако излиза дълъг но се криви то или Материала е с по-висока влажност или правата част на Решетката е прекалено къса и няма време да го изпече. А третият вариант е ясен,ако пелетите цъфтят то материала е много мокър. До тези изводи съм стигнал от моят личен двугодишен опит с правенето на пелети с моята самоделка с която вече съм направил над 50 тона пелети. А от опита ми с матраците си знам че за моята машина матрицата е със следните параметри ф200 дебелина 24мм,286 дупки ф6 с 7мм конус 10 градуса,16мм права част и 1мм освобождаване. Когато поотънее просто увеличаване ъгъла на конуса и така до 19мм дебелина на Решетката след което идва новата. Изобщо не се занимавам с планиране и полиране на отвори,пробиване ,конуси и на машината ,след което около 100-150кг слънчогледова люспа и матрицата светва и минавам на дървесина.
И така искам дебело да подчертая,че това всичкото работи при МЕН и съм стигнал до тези изводи от моят собствен опит. С което искам да предупредя всички настоящи и бъдещи колеги , че което работи при един не означава че ще работи и при друг. Всеки има право да си опитва сам всичко. А и две еднакви самоделни не съм срещал. И когато някой си купи евтина китайка да чете какво пише в документацията и. Вече на 3 места ходих да гледам какво се случва с китайка пробвана да прави пелет от дървесина - резултата е плачевен. Просто китайците са си го написали ,че машината е за гранулиране на фураж за животни и агро пелет ,ама кой да чете. Така че не са виновни те а нашият собствен тарикатлък.
Doksanov - напреднал
Абе колега kavrykov ти къде точно я изчислява тази скорост на колерите? В кой край на Колера,при центъра на Решетката или в периферията,защото при ф260 на матрицата аз изчислявам две доста различни скорости в двата края на колерите?
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 47

Тема "Машина за пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: