Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
jamezon - специалист
dnai - специалист
Не съм писал отдавна, та реших да споделя нещо ново от моята практика.
Моите генератори предимно са за отопление и загряване на вода за битови нужди.
Това при скорост на вятъра над 4,5 м/с ,а при по-слабите ги спирам или въртят за кефа на Комшиите!
Но преди седмица случайно попаднах на човек работещ с мрежови инвертори StekaGrid,та взех един 300 вата цена 250лв. за проба .
Входното напрежение на тази машинка е 45-100 v DC и изходно 220 v 50hz.
Вързах го след изправител към генератора и към най близкия контакт и електромера започна да върти напред назад според включените консуматори .
Това е , веднага си налях една ракиика ...
:partyman:
alien - специалист
https://www.youtube.com/watch?v=b3aBPDTDtx8
тва "летящо крило" сигурно са го откраднали от младомо :-D
хитра идея, ако е истина че е 2 пъти по ефективно.....
edemy2001 - специалист
alien написа:
https://www.youtube.com/watch?v=b3aBPDTDtx8
тва "летящо крило" сигурно са го откраднали от младомо :-D
хитра идея, ако е истина че е 2 пъти по ефективно.....
alien да кажа най-напред, че коментара ми не е срещу теб! Просто е коментар...
Какво означава два пъти по ефективно!? От какво!? В момента промишлените вятърни турбини с хоризонтална ос имат КПД между 45 и 48% и то най-добрите. Тези искат да кажат, че са преминали границата (закона) на Бец ли!? Според този закон максималото, което може да се усвои от вятъра е мааааалко по-малко от 60%. Ако искат да кажат, че са направили нещо, което е два пъти по-ефективно от турбината Савониус - да, няма проблем, те така или иначе споменатите промишлени турбини са повече от два пъти по-ефективни от Савониуса...
alien - специалист
не знам... на мен в началото ми беше малко трудно да асимилирам как в същност работи
те са няколко клипа за това изобретение, и казват няколко твърдения
2 пъти по ефективно спрямо същата площ популярни витлови турбини
2 пъти по евтино за същата мощност като завършен проект пак спрямо популярните вятърни генератори
иначе хитра е идеята, само времето ще покаже
edemy2001 - специалист
alien написа:
не знам... на мен в началото ми беше малко трудно да асимилирам как в същност работи
те са няколко клипа за това изобретение, и казват няколко твърдения
2 пъти по ефективно спрямо същата площ популярни витлови турбини
2 пъти по евтино за същата мощност като завършен проект пак спрямо популярните вятърни генератори
иначе хитра е идеята, само времето ще покаже
Няма как да е два пъти по-ефективно. Излиза, че при еднаква площ имат над 80% КПД, което няма как да стане. Просто е срещу законите на физиката на флуидите.
edemy2001 написа:
...В момента промишлените вятърни турбини с хоризонтална ос имат КПД между 45 и 48% и то най-добрите. Тези искат да кажат, че са преминали границата (закона) на Бец ли!? Според този закон максималото, което може да се усвои от вятъра е мааааалко по-малко от 60%....
За два пъти по-евтино - много ми е съмнително, но по мога да го приема. Най-общо казано вместо няколко лопати използват една с площта на тези няколко и доста сложна механика. Има еднолопатни турбини с балансираща противотежест. Вярно е, че са маааалко по-ефективни от масовите трилопатни турбини. Но пък балансирането им е доста трудно. При тази от клипа, само балансирането вероятно ще е малко по-лесно като че ли.
Изображение
dj_marti79 - специалист
Здравейте колеги.
Забелязахте ли на клипа на онзи "клатушкарник" как се клатушка преди да е дошъл силния вятър?
Много механика, лагери, зъбчатки, семеринги - респективно загуби!
Как ли ще работи около резонансната си скорост?
Пред турбината няма как да стане компресиране на 1,4 bar а след турбината разреждане на 0,6 bar за да добиете 80%!
Щом говорим за газов флуид - да заменим турбината в ТЕЦ-а и моментално от 40% КПД-то ще стане 80% :shock:
Поздрави!
edemy2001 - специалист
dj_marti79 написа:
Здравейте колеги.
...
:cooler: :sauf:
Здравейте!
За тези,които се интересуват как с подръчни материали да си направят безчетков ветрогенератор могат да намерят безплатна информация на:https://greenenergybg.wordpress.com/
edemy2001 - специалист
ОФТОПИК:
Уважаеми форумци, да ви кажа сбогом! Повече няма да влизам и съответно да пиша в този форум!

Тема "ветрогенератор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: