Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Инж. Боян Витлямов - специалист
Отдавна ме е натиснала носталгията към лампите.Бях 7 годишен (1990г.),когато имахме едно старо лампово радио и го слушахме всеки ден.Спомням си още топлия му звук.
И така след разчистване на маза и таван ми попаднаха няколко лампови радиа.Две от тях за мое учудване се оказа,че работят.Едното е неизвестен модел но,по вида му е производство 40-те години,другото на което се спрях за моя проект е българското радио ,,МЕЛОДИЯ 2'' произведено 1960г.
Закупих модул с дистанционно управление,който има вградено фм радио,чете флашки и сд карти ,и поддържа блутут връзка.Започнах вграждането на модула.За да запазя автентичния вид на радиото по настояване на колегите ми,монтирах модулът от страни на радиото.Дисплеят и фотоприемника за дистанционното монтирах зад стъклото на радиото,като ги разпоих от модула и ги свързах с лентов кабел от хард диск.За захранване на модула използвам малко импулсно захранване 12в.Оригиналните крушки на подсветката бяха изгорели,за това направо до тях на шасито залепих лед лента,която също се захранва от импулсното.Двата изхода на модула ляв и десен канал ги обединих през резистори 1к и ги свързах със ширмован проводник към грамофонния вход на радиото.Пак по настояване на колегите ми,четирите бутона за управление на модула са дублирани с останалите четири клавиша на радиото.За да действат като бутони се наложи да им направя прорези в общата шина за задръжка за да не остават включени.Премахнах един кондензатор,който шунтираше потенциометъра за усилването по високи честоти и се получаваше так,че когато е намалено високите са почти на макс и когато усилваш добавяш само бас и среди.Без него всички честоти се управляват заедно при усилване и намаляване и си звучи много по-добре.Оригиналният високоговорител е българска разработка (вее34),уникален елипсовиден широколентов високоговорител.Уникалното при него е,че магнитът с трептящата система е разположен ексцентрично спрямо мембраната.Това допринася за много по равна(без големи пикове) честотна характеристика.И наистина звукът който вади този високоговорител е завладяващ.Особено вокалите и китарите все едно са пред теб на живо.Крайната лампа е ел84 около 2 вата изходна мощност.Добавих и високочестотен високоговорител от телевизор електрон 716д,заради който се наложи да разлепвам плата и направих грешката да го залепя със силикон.Виждат се петната на снимката.Първоначалната идея беше да го подпра в ниските и със малък суб,който да вградя вътре,но не остана място.За това ще бъде външен,в момента работя по него.На някой може да му се стори,че 2 вата са смешни,че и сублуфер да клатят.Но тези лампови 2 вата от усилвател в клас А са напълно достатъчни.Пробвах го с външен суб,доста добре си го драйви.Комбинацията от ел84,широколентовия високоговорител и пищялката даде един много приятен,балансиран,чист и топъл лампов звук.След деситилетия мълчание,радиото отново изпълнява своето призвание,разбира се с малко тунинг.Ползвам си го на верандата докато си пия ракията.И най-готиното е ,че си изглежда почти автентично,но в същото време го управлявам с дистанцинно,пускам му музика безжично от телефона,може да свири и от флашка и собствените му клавиши могат да управляват всички тези функции.
Инж. Боян Витлямов - специалист
1

Прикачен файл

IMG_20180527_210424.jpg
IMG_20180527_210424.jpg (104.19 KиБ) Видяна 2675 пъти
Инж. Боян Витлямов - специалист
Не ми дава да кача снимките заедно,за това ги качвам една по една.

Прикачен файл

IMG_20180527_195411.jpg
IMG_20180527_195411.jpg (104.72 KиБ) Видяна 2674 пъти
Инж. Боян Витлямов - специалист
3

Прикачен файл

IMG_20180527_193133.jpg
IMG_20180527_193133.jpg (115.92 KиБ) Видяна 2673 пъти
Инж. Боян Витлямов - специалист
4

Прикачен файл

IMG_20180527_195251.jpg
IMG_20180527_195251.jpg (86.27 KиБ) Видяна 2672 пъти
just_m - помощник
Страхотно! Имам същото нещо и тъкмо се чудех каква да бъде съдбата му. Заслужава да живее :-D
Приятел не се прави така! Къде си видял импулсно захранване да се вгражда в лампово радио! Хармоничните от смущенията на SMPS контролера стигат чак до УКВ обхвата!!! Прави се с компенсационен стабилизатор. Освен това радиото се пренастройва много лесно на западен стандарт!!! УКВ CCIR стандарт. УКВ приставката e със комбинирана лампа ECC85. Лявата половинка на лампата (левия триод) е резонансен усилвател със заземена решетка. Десния триод е самоосцилиращ смесител. Сменяват се двата кондензатора за балансиране на осцилаторното напрежение. Сменяват се кондензаторите в първия балансиран мост на входа на УКВ блока и на третия балансиран мост в изхода на УКВ блока. УКВ приставката работи с вариометър. Повече подробности мога да дам от книга в която е описана работата на тази приставка.

Тема "Нов живот на старо лампово радио" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: