• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 103
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
shulio - специалист
nesa предполагам имаш предвид това :)

www.ivport.com/temp/Hack optical mouse to DRO.djvu
www.ivport.com/temp/OM01-Spec040210.pdf
www.ivport.com/temp/OM02-Spec040210.pdf
nesa - специалист
shulio написа:
nesa предполагам имаш предвид това :)

http://www.ivport.com/temp/Hack optical mouse to DRO.djvu
http://www.ivport.com/temp/OM01-Spec040210.pdf
http://www.ivport.com/temp/OM02-Spec040210.pdf
Да. На базата на този чип е цялата шашма. Ето тук http://dox.bg/files/dw?a=533675c558 качих файла който преди време бях правил. Вътре съм описал кое и как. Ако има нещо неясно питайте.
MrMurdjo - майстор
mika написа:
MrMurdjo написа:
Оптроните от мишка с топче не вършат работа, защото не дават информация за посокатана движение.
Отворих една мишка и не видях никакви ключета . После потърсих в Wikipedia и тук прочетох следното:
"Each wheel's disc, however, has a pair of light beams, located so that a given beam becomes interrupted, or again starts to pass light freely, when the other beam of the pair is about halfway between changes. Simple logic circuits interpret the relative timing to indicate which direction the wheel is rotating."
Е ... човек се учи докато е жив :)
Явно съм прескочил етапа на тези мишки. Но, както се вижда от описанието, трябва да има начин за определяне на посоката. Но мисля, че описанието не е точно. Не е логично да има двоен източник, трябва двоен приемник - същото както и при оптичните ленти и дискове при принтерите.

Някъде трябва да имам прибрана за зор заман такава мишка, ще ме накарате да я намеря и отворя :)
MaK - помощник
Мишките с топче имат два вида енкодери :
1.ел.- фолиран диск със сектори и три четки
2.фото - пл.диск с процепи ИЧ светодиод и двоен фототранзистор
(първият тип се движеха неравномерно от триенето на четките и бяха най-евтини)
Отчитане на посоката съм правил с D тригер 1/2 7474 : вх. С - импулси от двата фототр. , вх. D - импулси от единия фототр , но не е необходимо.Това става в контролера.Енкодера трябва да дава две поредици импулси отместени на 90грд.
Идеята за фотодатчици от мишка осъществена за роторен енкодер.
1.
Изображение
Изображение
2.http://members.shaw.ca/swstuff/mouse.html

За отчитанe на микрорастер се ползва ефекта на Моаре между два растера с разлика 1/2 от стъпката за двата приемника .
Прикачен файл:
moire_effect1.GIF
moire_effect1.GIF (3.27 KиБ) Видяна 5037 пъти
Стъпката е много по-малка от размера на фотоприемника.

Фабричните роторни енкодери с ниска резолюция имат тънък метален диск с процепи , а с висока стъклен диск с фотоемулсия или ецвано метално покритие .
Интересна DIY идея съм чел в някой форум за запис на микрорастер на CD директно на записвачката с програма която прави от BMP ISO фаил . Резолюцията на CD е около 1 микрон .
Последна промяна от MaK на пет яну 27, 2012 10:56 pm, променено общо 2 пъти.
mladomo - специалист
Привет от мен , невероятна тема изчетох я за няколко дни на един дъх.
Моите финанси са ограничени и реших да си направя 2д маса 250Х100 от винкели и желязна тръба и готова настолна дрелка взех я за 130 лв но има луфтове в телескопа и трябва да я доработя.
Като качих масата на професионална фреза за да изравня основата се държеше прилично нямаше вибрации. Разбира се аз не търся перфектна точност а и не съм добър заварчик и фрезист. Смятам със софтуера да оправя геометрични неточности. Преди 10 г съм правил бродирачна машина ползвах механиката на матричне принтер М88 и я качих на релси от винкели. Вала , който придвижва хартията беше закачен за стоманени въжета и така се придвижваше по едната кордината, а другата на която беше закачена главата закачих гергефа. Сложих един регулатор с Д тригер и отронче на ел двигателя 220 в. направих една дървена шайба и я набих на старата за намаляване на оборотите и така постигнах 2 3 бода в секунда и после направих си собствена програма за бродерии тогава имаше само един в Пловдив дето им правеше бродериите на бродирачни машини "Комтекс габрово". Аз им свалих защитата на дискатата от ром паметта на готова машина 16 кбт асемблер код зор видях дори не знаех архитектурата на компютъра беше с 6205 процесор.

Сега искам да си направя сам котролерче с Пик процесор ще ползвам 3 броя 74174 за буфери на 3 те оси , а нулирането и за ПВМ и защита и ще ползвам симетрично захранване, защото икономисвам по-два транзистора на ос и управлението им. И евентуално да може да работи и по сериен канал и по принтерски. ПО серииния ще се опитам по късно да си направя собствено управление с Г кодовете , и ще може да се задават настройки за работата на котролера,
Общо взето това ми е идеята, но не знам дали ще ми стигне времето.

Прикачен файл

MYcnc.JPG саморъчно направена маса от винкели и квадратна тръба.
PhD - специалист
Един въпрос към хората, които са специалисти по механика - коя резба оказва по-голям съпротивителен момента - метричната или трапецовидната? В момента моя рутер е с ос, която е с метрична резба и ми се струва че оказва значителен съпротивителен момент.
nightborn - помощник
PhD написа:
Един въпрос към хората, които са специалисти по механика - коя резба оказва по-голям съпротивителен момента - метричната или трапецовидната? В момента моя рутер е с ос, която е с метрична резба и ми се струва че оказва значителен съпротивителен момент.
Здравей,
Предполагам че под съпротивление имаш предвид , въртящият момент момент ,който трябва да се упражни върху винта ,за да предвижи оста ?!
Ако е така то въпроса ти е много обширен и е трудно да се отговори правилно. Всичко зависи от силата на триене във винтовата двойка (евентулано плюс триенето в направляващите).
Триенето зависи от много фактори ,като например какви са материалите,които се трият,дали има смазка,каква е смазката и нейната температура..... ,а също така и от стегнатостта на гайката спрямо винта ,от стъпката на резбата ,от броя на навивките на гайката и от общата площ по която контактува гайката върху винта......
Ето колко е обширно :) Например по-ситните резби и особено ако са на голям диаметър имат голямо предавателно число и момента за завъртането име е по-малък. От друга страна трапецовидната резба има доста по-голяма контактна повърхност,което обуславя и по-голямо вътрешно триене -респективно по-голяма въртящ момент за да бъде задвижена двойката (особено ако е натоварен вината с аксиално усилие).
Зависи също така от класът на грапавост на триещите се повърхнини.
Но общо взето ,според мен ,нещата стоят така : Понеже споменаваш че си с милиметрова резба ,а тя никога не е със стъпка по 5 мм. или повече ,освен ако не си с някой винт с много голям диаметър,то за мен затруднението ти идва или от много стегната гайка , или от пресичане на оста на винта и тази на направляващите . Защото милиметровата резба на готовите шпилки (предполагам че си с такава)се правят с резбонакат . Тоест чрез пластична деформация (така се правят и доста СВД-та ) ,а това предполага сравнително гладка и добра повърхност .
Та се насочвам към гореизброените проблеми с несъосия или триене ,било в самата двойка ,било в направляващите.
Извинявам се ако някой преди мен е постнал подобен отговор .
STEPER - специалист
MaK написа:
Идеята за фотодатчици от мишка осъществена за роторен енкодер.
Интересна DIY идея съм чел в някой форум за запис на микрорастер на CD директно на записвачката с програма която прави от BMP ISO фаил . Резолюцията на CD е около 1 микрон .
Mak,
Дай малко-повече информация за технологията на подготовка за запис на CD.
Показания на снимката роторен енкодер за синтезатор ли си го правил? :wink:
MrMurdjo - майстор
Може и да не съм запомнил добре, но някъде четох мнение, че метричната резба с триъгълен профил всъщност има значителен коефициент на триене. Имам го като спомен, но ако е вярно, може би се дължи на формата и ъгъла, под който контактуват повърхностите.
Валцованите обикновени строителни шпилки обаче не се правят със стриктна проверка на толеранси и състояние на инструмента. Едната ми 14х2 в момента прави наистина 2 мм за оборот, но в рамките на една витка има някакво разтегляне, което се вижда като шарка, ако фрезовам дълга линия по тази ос.
Бих препоръчал шпилки от неръждавейка, но са по-скъпи. Аз се отказах, защото така или иначе съм купил и ще мина на винт с трапецовидна резба. А самите шпилки, след като им се направят опашки, се опитвам да ги полирам до някаква степен, като ги въртя на станок с опори в двата края и с блокче МДФ с нарязана резба и после сцепено на две претривам с паста. Има ефект определено.

Но колегата е прав - тръгне ли да излиза от съосие, затягането нараства неимоверно, защото се опитва да огъне винта.
По принцип, за самоделни машини, достатъчно е да се фиксира аксиално краят откъм мотора, а другият край на винта да има известна свобода. Даже съм виждал решения при малка дължина на винта, където въобще няма насрещна лагерна опора, а само гайката играе ролята на такава.
nightborn - помощник
Да ,много си прав :prost:
Наистина метричната резба ,поради ъгъла по който контактува ,създава условия за самозаклинване. Но това при по-големи аксиални натоварвания на винтовата двойка :) Аз в мнението си изходих от това,че машините които строим ,по принцип са от сравнително "мека " материя и не предполагат големи осови натоварвания .
Колкото до съосието ,само това ще кажа:
Във вторник ходих с приятел ,който е представител на една от ГОЛЕМИТЕ фирми-производител на CNC машини,да оправим X-a на една гаранционна машина.Оказа се че подизпълнителя на машината не е подравнил лагерните тела на тая ос и още повече-не е подравнил вината към водещите ............. =D> Ние си мислехме ,че просто лагерите от към Х- са си заминали и бяха поръчани нови. Оказа се ,обаче ,че тия лагери са си напълно здрави,а просто когато гайката на СВД-то се приближи към тая лагерна опора ,демек към Х- и тогава се появява звук ,подобен на койотски любовен призив.
Това за всички ви е ясно,че се дължи на факта ,че когато гайката,винта и направляващите не са поравнени се появява значително натоварвамен,поради невъзможността на вината да се огъне и да поеме по тоя начин страничния натиск на който е подложен.
Само да кажа че винта беше с Ф-60. Сериозен диаметър :lol:
Та да си кажа и аз МОЙТА :)
Проектите ни се 4 вида (грубо)
1)Направени с пари и професионално.
2)Направени с по-малко пари но с много ум,машини и умения (това не изключва ,че първите са правени без ум и знания).
3)"нискобюджетни" ,а те търпят компромиси,но пък добре си вършат работата за която са създадени .
4)и тия са последните :"Искам мамо да съм девствена ,но да родя двама сина от мъжа ми и една дъщеря от комшията"
За край искам да кажа ,че хората които искат да направят нещо в тая държава са смятани за малко "по-така" и съответно никой не ги стимулира (финансово например),за да могат да развият проектите си !!!
За това не игнорирам хората ,които искат да направят точка 4 .Дори им се възхищавам,защото да отделиш от залъка си ,за да сътвориш нещо, си е ХЪС,а аз уважавам това у човека =D>
Проблема идва винаги в парите и за съжаление ,точно това,което разискваме в тоя форум си е мнооооого скъпо хоби :( И пак за голямо мое съжаление се убедих ,че без пари не става ........
Това са лично мои виждания и моля за снизхождение ,ако без да искам съм оскърбил или засегнал някой!!!!
Моите уважения ,на всички ,които имат смелостта да ОПИТВАТ ! :)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 103

Тема "CNC електроника, управление на стъпкови и серво мотори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: