• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 103
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
angelfilev - специалист
MaK написа:
Линийка за оптичен енкодер с точност 0.01мм може да се отпечата на принтер или плотер с резолюция 2400т/инч на фолио . Оптрони могат да се вземат от мишка с топче . Пред фотодиодите се поставя маска като лентата , но с друг растер . Не знам как ще се защити от стружки и надраскване .Трудно се позиционира 1м лента на фокуса на фотодатчика . Предпочитам роторен енкодер с ремъче или стоманена корда заворен в кутийка . По копирите има много дълги и много фини назъбени ремъци .
Инкременталните линийки за цифрова индикация на металорежещи машини са двуслойни, стъклени. Деленията са между двата слоя стъкло. Механизма с оптроните с миниатюрни лагерчета се търкаля по стъклената ивица и така запазват фокусното разстояние.

По-достъпно е да се направи енкодер - диск. Маската, ако се използва трябва да е със същия растер, но за втория оптрон да е отместена на 1/2 стъпка.
Оптрони от мишка би трябвало да станат. Ограничение може да е само бързодействие и чувствителност.
nightborn - помощник
Привет на всички :)
Скоро не бях влизал тук,поради заетост,но тази сутрин намерих малко време.
Понеже съм лаик в тая област искам да попитам някой от вас за пояснения с цел личното ми ограмотяване по темата.
Първо към МаК имам следния въпрос : Думата "може" в последният ти пост ,означава че е въможно теоретически да се ползва оптрони от мишка и принтиран растер за линиийка ,или че това вече е правено и е практически осъществено ?!
Към Mr.Murdjo : Нали като местиш мишката наляво и надясно все пак и курсора и се подчинява ?Тоест някак той усеща в каква посока е преместването ?!
И накрая към angelfilev и то по-скоро като коментар ,а не къто въпрос: Моята машина Miyano matic (Струг с цифрово управление е именно с такива дискови фото-растерни енкодери. Преди 2 месеца единят (по оста Z) започна да дава проблеми,което водеше до промяна "зета" при стартиране на машината и ходене в опорни точки. Даваше грешка ту в + ту в - ,точно се една стъпка на винта. Съответно го смених с БГ изпълнение на ЗГПУ -Габрово.
В стария ,пък и в новият има един стъклен диск,на който по периферията се вижда една метализирана окръжност,която всъщност предсатвлява растера ,но понеже е много гъсто изглежда като плътна ивица.
А колкото до бързодейстието и точността ,то не мисля че има проблем,понеже машината си работи с точност.
Луфтовете в механиката са предвидени да се "обират" програмно с параметри в управлението на машината.
Така наречения "back-lash"се коригира с проста промяна на цифрови стойности в параметрите.
Колкото до моят проект ,за тези които се интересуват ще дам линк към малко снимки ,за да не разводнявам темата :)
http://nightborn.snimka.bg/experiment/cnc-opit.649636
Като сведение ще кажа ,че все още се боря с механиката и по-точно с доработката на така наречената кръстата маса Китайско недоразумение :)
Снимките снощи ги качих и се извинявам чве не са систематизирани ,за да става ясно кое какво ,но и това ще направя като ми остане малко време. Все пак се извинявам за безпорадъка.
Хубав ден от мен и успехи на всички ви във форума :)
MrMurdjo - майстор
angelfilev
Да, знам ги тези инкрементални датчици, но при принтерите и плотерите принципът е малко по-различен - вместо да се получават деления от разместването на растери, тук се ползват два приемника - когато единият е засякъл чертичка, другият вижда празно поле. Така се установява и посоката на движение - който първи даде импулс.

nightborn
В класическата мишка с топка има две ключета на по 90 градуса, които тежкото топче задейства. По такъв начин всяко ключе според това дали е включено или не, дава информация за посоката по своята ос.
Варианти има много, включително и с датчик от оптична мишка, който определя отместване и посока едновременно по две оси на база разпознаване на образ. Мислил съм по този въпрос и аз доста, принципно не е сложно да се направи, може да се използва направо мишка, чиято платка е сложена в подходящ корпус, а информацията от нея да я чете простичък междиден адаптер с микроконтролер, който я подава по-натам в подходящ вид.
Ако не се лъжа, стандартните оптични мишки имат 1200 точки на инч разрешение. Но не е много надеждно според мен, защото една местеща се прашинка може да обърка разпознаването. За устройство, което работи в относително чиста среда би могло да се ползва.
На същия принцип има интелигентни датчици в полиграфията и в други области на автоматизация, които например запомнят участък от обекта, да кажем лента с етикети, и позиционират всеки следващ етикет точно на програмираното място.
shulio - специалист
Класическата мишка с топче може и да е с ключета, но по скорошните мишки с топче са с 2 въртящи се датчика за 2-те оси по един. И с пръст можеш да ги въртиш и пак се мърда мишката. Така, че спокойно може да се направи да измерва някакво разстояние. Друг е въпроса колко точно ще е измерването.

Ако задачата е за енкодери. Мисля, че Симеон Карталов продаваше енкодери на Карл Цаис с 1024 имп/об за 30 лв - една добра цена според мен
nightborn - помощник
MrMurdjo написа:
angelfilev
Да, знам ги тези инкрементални датчици, но при принтерите и плотерите принципът е малко по-различен - вместо да се получават деления от разместването на растери, тук се ползват два приемника - когато единият е засякъл чертичка, другият вижда празно поле. Така се установява и посоката на движение - който първи даде импулс.

nightborn
В класическата мишка с топка има две ключета на по 90 градуса, които тежкото топче задейства. По такъв начин всяко ключе според това дали е включено или не, дава информация за посоката по своята ос.
Варианти има много, включително и с датчик от оптична мишка, който определя отместване и посока едновременно по две оси на база разпознаване на образ. Мислил съм по този въпрос и аз доста, принципно не е сложно да се направи, може да се използва направо мишка, чиято платка е сложена в подходящ корпус, а информацията от нея да я чете простичък междиден адаптер с микроконтролер, който я подава по-натам в подходящ вид.
Ако не се лъжа, стандартните оптични мишки имат 1200 точки на инч разрешение. Но не е много надеждно според мен, защото една местеща се прашинка може да обърка разпознаването. За устройство, което работи в относително чиста среда би могло да се ползва.
На същия принцип има интелигентни датчици в полиграфията и в други области на автоматизация, които например запомнят участък от обекта, да кажем лента с етикети, и позиционират всеки следващ етикет точно на програмираното място.
Благодаря ти за отговора.
Аз направо като гледам колко не ги знам тия работи и чак ми се плаче :(
Въобще думата лаик ,гори не приложима за мен в това отношение.......
Има какво да нуча и дано се справя ,че ми е малко "далечно" ,пък и едва ли е добре да знам и разбирам от висчко !
MrMurdjo - майстор
Няма как човек да знае всичко. За сметка на това всеки един знае по нещо повече в някоя област и като споделяме, обединяваме знанията си.
Макар че, вече на толкова години, колкото повече научавам, толкова повече знам колко малко знам :?
mika - специалист
MrMurdjo написа:
Оптроните от мишка с топче не вършат работа, защото не дават информация за посокатана движение.
Отворих една мишка и не видях никакви ключета . После потърсих в Wikipedia и тук прочетох следното:
"Each wheel's disc, however, has a pair of light beams, located so that a given beam becomes interrupted, or again starts to pass light freely, when the other beam of the pair is about halfway between changes. Simple logic circuits interpret the relative timing to indicate which direction the wheel is rotating."
nesa - специалист
Във един друг форум за CNC, който по незнам какви причини вече го няма, бях дал схема за свързване и използване на оптична мишка като "DRO" сензор свързан във Mach2/3 - отчиташе всеки път размера който му бях задал при преместването, но тъйкато идеята беше да го ползвам за обратна връзка, която неуспях да реализирам идеята така си и остана. Ако някой иска мога да постна схемата на свързване.(нестава с коя да е мишка)
velsi - Почетен майстор
Много ясно, че искаме.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 103

Тема "CNC електроника, управление на стъпкови и серво мотори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: