• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Решил съм да си направя тента която да си закачам на джипката. Нещо подобно на това на снимката.

За покривало ще ползвам стар винил за билборд 3м х 4м (че са евтинки). За една подпора ще ползвам багажника на джипката (дължина 135см). За другите 2 подпори ще измисля някакви колчета. Идеята е да е като част от багажника и лесно да се събира и разпъва. Да има само 2 колчета в далечните от джипката ъгли.

За целта мисля към джипката да е страната от 4м която да седи опъната на профил сгъващ се на 3 части по 1.30 (=3.90). Като откача носещите колчета ще сгъна винила на 3 и ще го навия точно като да се събере върху багажника. Нямам идея обаче как да направя така, че 3 тръби по 1.30 да се закачат една за друга и да образуват стабилна опора която да не се гъне под тежеста на вятъра и самия винил. Първо си мислех за П образни алуминиеви профили и панти между тях, но после съобразих, че тая панта ще понася бая голямо натоварване. После все пак обмислях вариант за 4 колчета за подпори, но ми се ще да избегна този вариант. Третият вариант който ми хрумна е да е по-късо от 3.90м, за да може по-малко да се гъне конструкцията и самата тента да е с трапецовиден покрив (по-тясната страна към колата).

Та трябват ми идеи :) . Как да направя конструкцята която е от към багажника на джипката и какво мога да използвам за подпорни колчета (нещо телескопично ако има ще е перфектно). Или ако този вариант на конструкция не е удачен - какво може да ми предложите :) ? Важното е да е лесно за разпъване/събиране и да е здраво (да държи на вятър).

П.С. Моята джипка не е толкова висока, има-няма 2 - 2.20 в горният край на багажника, там където ще захващам темтата. И мисля да дам наклон към далечният от багажика страна, за да може при дъжд да се отича.

Прикачен файл

FRAWN01.jpg
FRAWN01.jpg (79.3 KиБ) Видяна 9781 пъти
mladkal - майстор
Обесни на някой стругар, че искаш да се захващат здраво тръбите една за друга- да носят на товар и той ще ти направи детайли, които на едната тръба ще стърчат, а на другата ще влизат вътре...

Ако не си разбрал за идеята ще проявя творчество; ще пренебрегна мързела си и ще ти го нарисувам... Стругаря може да ти направи също шишове за тентата и конуси за по лесно забиване на носещите колчета (там където ще контактуват със земята)

Успехи.
brum - майстор
Т'ва и аз го мислех, но не съм го споменал :) . Обаче после се зачудих дали не мога да измисля нещо като панти и да сгъвам цялата конструкция на 3 и после да я навивам на руло и да я прибирам в багажника.

Другото което ме притеснява относно този подход е материалите - тръбите ако ги взема от обикновенна стомана май са най-здрави и са средно леки, но ръждясват. Неръждавейката пък тежи. И 3тата опция за алуминиеви тръби ме притеснява, защото не знам дали ще удържи на напъна.
stefandar - помощник
Телескопични са удължителите за бояджийски мечета,някои от тях са много здрави леки и 4 метрови. Има и слаби 2 метрови на много низка цена, но действително са слаби.
schuldiner - майстор
Ако набараш отнякъде стари щеки за бягане... перфектна алуминиева тръба - лека, здрава, две тъкмо дават напречния размер на фортсела, а ако ги нанижеш и на ластик, както са рейките на палатките, няма и да се объркваш коя за къде беше...
Аз имам само две и ги комбинирам отлично с чадъра, а на морето ша знайш духа.
angel_ov - специалист
А стари винили от къде?
SHADOWAWS - специалист
angel_ov написа:
А стари винили от къде?
За стари винили не знам, ама за винил може да погледнеш на този линк http://www.vascony.com/
brum - майстор
20лв/бр. Един тип от Пловдив ги продава. Само дето с куриера става 30, но пак е над 2 пъти по-евтино от нов.

Ще го направя със алуминиеви или неръждаеми тръби. Ще търся тръби с диаметър около 25мм външно и с такъв вътрешен диаметър, че да има тръби с такъв външен (за втулки да ги слагам една към друга).

Варианта за панти и сгъваема тръба откъм багажника явно отпада. 3х3.5 метра ще бъде площа, а оставащия половин метър ще го подгъна надолу за сянка. Ще пусна някоя снимка като стане работата.
marian1 - майстор
Стари винили се продават всеки път на софийският битак - пак по 20лв...
  • 1
  • 2

Тема "Изработка на тента (офф роуд вариант)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: