• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Antonii - майстор
Ако си сметнете нагревателя да издържи на максимално генерираните напрежение и ток от панелите при максимално слънце греене, то ще изгори на куково лято.
шоп - майстор
нед апр 04, 2021 5:42 pmAntonii написа:
Ако си сметнете нагревателя да издържи на максимално генерираните напрежение и ток от панелите при максимално слънце греене, то ще изгори на куково лято.
Ако го сметмете по начина за да не изгори никога нагревателя, ще видите ефективност на куково лято.

Затова си купете контролер, който да държи панелите и нагревателя в оптимален режим . МППТ режим.
Например:
https://intiel.com/online-shop/photovoltaic-contrller
lz1wvm - специалист
нед апр 04, 2021 6:39 pmшоп написа:
нед апр 04, 2021 5:42 pmAntonii написа:
Ако си сметнете нагревателя да издържи на максимално генерираните напрежение и ток от панелите при максимално слънце греене, то ще изгори на куково лято.
Ако го сметмете по начина за да не изгори никога нагревателя, ще видите ефективност на куково лято.

Затова си купете контролер, който да държи панелите и нагревателя в оптимален режим . МППТ режим.
Например:
https://intiel.com/online-shop/photovoltaic-contrller

МППТ режимa в случая няма да свърши работа,тъй като трябва да варира и с мощността на нагреватела.
Здравейте,
Моля за съвет и мнения за следния казус:Комбиниран бойлер на дърва и ток се ползва само на дърва(тока даже не е и подвързван), питането ми е каква комбинация от ФВ панели би била най-изгодна и рентабилна, също и вариантите за свързване. Моите идеи са основно две: Директно свързване към нагревателя( лошото е че не се знае какъв е, единствения ориентир е че най-вероятно е 1кв/220в). Свързване чрез инвертор и контролер за панелите(при тази ситуация се усложнява системата и ще има нужда от батерия, но пък нагревателя ще си работи на 220в). Целта е да има топла вода най-вече през летните месеци.Това към което съм се насочил е мощност около 500w панели, но не знам как е най-добре да се конфигурират.
hidrazin - майстор
чет май 20, 2021 1:51 pmmanoita написа:
... нагревателя( лошото е че не се знае какъв е, ...
Ми разбери какъв е. Иначе няма как да получиш отговор.
Но при всички положения 500W панели ще са недостатъчни.
:partyman:
Large - специалист
чет май 20, 2021 1:51 pmmanoita написа:
Здравейте,
Моля за съвет и мнения за следния казус:Комбиниран бойлер на дърва и ток се ползва само на дърва(тока даже не е и подвързван), питането ми е каква комбинация от ФВ панели би била най-изгодна и рентабилна, също и вариантите за свързване. Моите идеи са основно две: Директно свързване към нагревателя( лошото е че не се знае какъв е, единствения ориентир е че най-вероятно е 1кв/220в). Свързване чрез инвертор и контролер за панелите(при тази ситуация се усложнява системата и ще има нужда от батерия, но пък нагревателя ще си работи на 220в). Целта е да има топла вода най-вече през летните месеци.Това към което съм се насочил е мощност около 500w панели, но не знам как е най-добре да се конфигурират.
Никаква комбинация то ФВ панели не е ефективна за греене на вода.
Абсолютно безсмиселено е генериране на ток, който после да превръщаш в топлина, като може да ползваш вакуумнотръбен колектор, който ще отдава същата мощност, при многократно по-малки размерии цена.
Единственото неизвестно е може ли бойлера на дърва да се преработи, така че да влезе флуида от вакуумния колектор.
*Вярно че темата е за ФВ бойлер, ама защо да си усложнява живота човека?
Освен ако няма договор за изкупуване на излишните количества?
geordgeo - специалист
вт юни 08, 2021 1:29 pmLarge написа:
Никаква комбинация то ФВ панели не е ефективна за греене на вода.
Абсолютно безсмиселено е генериране на ток, който после да превръщаш в топлина, като може да ползваш вакуумнотръбен колектор, който ще отдава същата мощност, при многократно по-малки размерии цена.
Единственото неизвестно е може ли бойлера на дърва да се преработи, така че да влезе флуида от вакуумния колектор.
*Вярно че темата е за ФВ бойлер, ама защо да си усложнява живота човека?
Освен ако няма договор за изкупуване на излишните количества?
Не съм съгласен с вас, защото има варианти, в които човек много трудно може да си монтира вакуумно-тръбен колектор на покрива и да си докара водата до етажа, аз съм такъв случай (триетажна къща, живея на втория етаж). Затова преди 2 години започнах да експериментирам със соларни панели от модела слим, които намерих почти за без пари (105 Wp за 20 лева бройката), купих 8 броя, сложих ги на покрива и честно казано съм доволен от резултата. Произвеждат ми между 1 и 4 кВ/ч електроенергия на ден и затоплят доволно 80 литров бойлер до 55-65 градуса. Най-хубавото е, че не ги мисля - нахвърлил съм ги на покрива, кабелът мога да го прекарам отвсякъде лесно и като цяло вече 2 години нямам дертове. Та така, всеки си преценява какво му е по-изгодно, за мен най-важния елемент в тая система е липсата на каквото и да е обслужване...
imegogo - специалист
имам 3кw 120л бойлер може ли да кажете колко горе долу би излязла подобна соларна система ?
speka_rs - майстор
вт юни 29, 2021 12:33 pmimegogo написа:
имам 3кw 120л бойлер може ли да кажете колко горе долу би излязла подобна соларна система ?
Долу горе ще ти трябват панели с обща мощност 975Wp, но все пак ще трябва да се смята
Здравейте колеги. Отдавна не е коментирано по тази тема, но и аз се замислям за захранване на бойлера чрез фотоволтаици. Излезе ми едно реле на което било предвидено точно за тази цел, какво е мнението за това нещо SRR-40DD
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: