• 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vladtod - специалист
Интересно клипче.
https://www.youtube.com/watch?v=YRQ4yge8xaw
miroki - майстор
Ако имаш ток и електромер защо ти е това?
Относно регистрацията, ако е отделна инсталация и окабеляване, няма нужда.
Минава ли през електромера при наличие на рекордоман, трябва да ти проверят системата дали не връща ток, докато са го спрели за авария и работят хора.

Ако ще ходиш само почивните дни може да спретнеш нещо, но за всекидневна денонощна консумация, ще ти трябват много панели.
ilko-gd - напреднал
Малко допълнителна информация от мен за централата, която изградихме в предприятието и пуснахме миналата седмица в редовна експлоатация. Това отговаря и на всички мои въпроси и за домашната инсталация - към момента процедурата е една и съща и за битови и за стопански.

- от общината се взима виза
- проектант изготвя проекта и заедно с визата и документи за собственост се внасят в ЧЕЗ за становище (проучване)
- визата, проекта, документите от ЧЕЗ и т.н. обратно в общината за разрешение за строеж
- правиш централата по проекта, викаш си лаборатория за земните и т.н., оформя се всичката документация
- от ЧЕЗ идват и си правят измервания например за колко време след спиране на мрежовото напрежение инверторите изключват и т.н., проверяват си всичко

Това е ако ще си използваш всичкият ток за теб, без да продаваш дори и излишъка ако имаш такъв. Ако продаваш вече не знам какво още трябва.
sezgin_bg - помощник
Здравейте, не знам това ли е мястото, но искам да попитам и нека по запознатите да ми отговорят.

Инженер съм по други направления, имам някои познания по токовете но са доста беззъби.

Та така, намислил съм си 4бр 12 волтови, 100 ватови 2 по 2 паралелно и успоредно за 24 волта изход панела през контролер към 24 бр 12в -7 А батерии за юпс Юаса, разпределени 12 по 2 успоредно за 24 в, разделени на 6 клъстера по 2 , 6те клъстера да се управляват от 6S - BMS платка,
Батериите съответно да са свързани към 2200 ватов (реално 1000) инвертор 24 към 220в, и той ще захранва осветлението в апартамента, към него ще се свържа от разпределителна кутия на кръга на осветлението фаза и нулата на инвертора към фаза и нулата на кръга на осветлението, Осветлението ще се ползва вечер не повече от 6 - 7 часа, а предпазителя на таблото към електромера ще бъде свален.

В пиковите часове между 12 и 16 ще захранвам паралелно и 300ватов 24 или 220 волтов нагревател на бойлера (само за подпомагане , иначе си има основен 3 КВ нагревател)

Днес пробвах, свързах се към кръга на осветлението със ЮПС - APC PRO900 - 650 вата , който работи с 2 батерии по 7А и той работи около 15 мин при натоварване от 220 вата (това ми 100% от осветлението реално ще се ползва 100вата), а трябваше по мои изчисления да работи поне 35мин, вероятно ЮПС има доста загуби при трансформирането на напрежението, или батериите пак Юаса които взех преди година за нови,май не са били много нови.


За панелите иска ми се да са 6 но нямам много място пред терасата мисля със стойки, Знам че по добре е на покрива но дълги стават пустите кабели, вероятно 15 метра до до инвертора,и може би 30м до бойлера ако е 24волтов нагревателя. а за 30метра поне 2 квадрата трябва да е за да нямам голям спад на напрежението.

Въпроса ми е когато прекъсвам кръга на осветлението от таблото към електромера аз прекъсвам само фазата, но нулата си стои свързана към електромера, това не пречи ли по някъкъв начин когато аз пусна по същия тоя кръг фазата и нулата от инвертора към фазата и нулата на кръга.

Занам че винаги е по добре повече, но ще ми стигнат ли тия панели и батериите за това което съм намислил ?

и последно ако кача панелите на покрива, от панелите до инвертора за 24 волта ще 15м кабел и още15м до бойлера ако е на 24волта и той, какви кабели и колко квадрата да са.

И някои препоръки по цялата система.
Благодаря Ви.

ps, като цени , батериите са почти без пари,

Панелите 100вата слим 1.5кг (1 х 0,5 ) 130лв/бр,

Инвертор пълна синусоида 85лв,

Управление от сините :-) с радиатора отдолу 60А- 25лв.

Кабели и обувки коло 100лв.

Два Шунта за да следя как се зареждат батериите и каква е моментната консумация 2х20 = 40лв.
Стойките, там си нямам на идея колко ще излезе, колкото каже тоя който ще ги прави, не вярвам повече от 100лв.

та всичко да излезе 1000лв.

пък дали и кога ще възвърнат, важното че ще имам алтернатива, иначе ще ги изхарча тия пари за далеч по безумни работи.
miroki - майстор
Първо пробвай един 24 волтов 200 ватов нагревател за 3-5 часа, колко затопля 80 л вода. Аз не съм пробвал такъв нагревател.
Понеже разбрах, че това имаш. 4 бр. 12 в 100 вата. 2*2 става 24 волта 200 вата.
Или можеш да захраниш 8 12 волтови крушки по 50 вата. Но влизаш във филма с акумулатори.
MamaMy - майстор
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
Инженер съм по други направления, имам някои познания по токовете но са доста беззъби.

Та така, намислил съм си 4бр 12 волтови, 100 ватови 2 по 2 паралелно и успоредно за 24 волта изход панела през контролер към 24 бр 12в -7 А батерии за юпс Юаса, разпределени 12 по 2 успоредно за 24 в, разделени на 6 клъстера по 2 , 6те клъстера да се управляват от 6S - BMS платка...
Доста оптимистични планове. Личи си липсата на опит с тази техника. Юпс-ите не са подходящи за тази работа. Трябва ти инвертор специално за солар и то работещ в островен режим. Юпс-ите имат софтуерно ограничение за продължителност на работа. Дори и да го прескочиш, няма да работи дълго защото ще прегрее. Кабелите от инвертора до панелите трябва да е с диаметър подходящ за 40А или с думи прости поне 4мм2. Тези акумулатори също не са подходящи за продължителна работа. Имат много малко активно олово по клемите и съответно кратък живот при максимални натоварване. Ако не се ползват постоянно, живеят около 2 години макс. Изобщо целия ти подход е погрешен. Ще работи, но ще бъде много далеко от оптималното и като пари няма да се избие никога.
hidrazin - майстор
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
Панелите 100вата слим 1.5кг (1 х 0,5 ) 130лв/бр, ...

...важното че ще имам алтернатива, иначе ще ги изхарча тия пари за далеч по безумни работи.
- Не знам какви са тия "слим" панели (по-скоро подозирам) но са на безумна цена.
- UPS не става за тази работа.
- Акумулаторите които предвиждаш не стават за тая работа.
- За каква алтернатива говориш?
Ако през деня захранваш нагревател кой ще ти зарежда акумулаторите за вечерта?
съб мар 20, 2021 7:08 pmmiroki написа:
Понеже разбрах, че това имаш. 4 бр. 12 в 100 вата. 2*2 става 24 волта 200 вата.
Става 400W 24V ...
:partyman:
sezgin_bg - помощник
съб мар 20, 2021 7:08 pmmiroki написа:
Първо пробвай един 24 волтов 200 ватов нагревател за 3-5 часа, колко затопля 80 л вода. Аз не съм пробвал такъв нагревател.
Понеже разбрах, че това имаш. 4 бр. 12 в 100 вата. 2*2 става 24 волта 200 вата.
Или можеш да захраниш 8 12 волтови крушки по 50 вата. Но влизаш във филма с акумулатори.

Аз не разбирам не разбирам ама, 4 панела по 100 вата, независимо как са свързани дават 400 вата, говорим за мощност а не за ТОК или напрежение

Панелите са 18V на 5.5A без товар или това е 100W мощност
При два успоредно и два последователно свързани панела, напрежението ще стане 36 V, и тока ще стане 11А, или имам пак 400W мощност,
това е при максимална осветеност
sezgin_bg - помощник
съб мар 20, 2021 7:26 pmMamaMy написа:
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
Инженер съм по други направления, имам някои познания по токовете но са доста беззъби.

Та така, намислил съм си 4бр 12 волтови, 100 ватови 2 по 2 паралелно и успоредно за 24 волта изход панела през контролер към 24 бр 12в -7 А батерии за юпс Юаса, разпределени 12 по 2 успоредно за 24 в, разделени на 6 клъстера по 2 , 6те клъстера да се управляват от 6S - BMS платка...
Доста оптимистични планове. Личи си липсата на опит с тази техника. Юпс-ите не са подходящи за тази работа. Трябва ти инвертор специално за солар и то работещ в островен режим. Юпс-ите имат софтуерно ограничение за продължителност на работа. Дори и да го прескочиш, няма да работи дълго защото ще прегрее. Кабелите от инвертора до панелите трябва да е с диаметър подходящ за 40А или с думи прости поне 4мм2. Тези акумулатори също не са подходящи за продължителна работа. Имат много малко активно олово по клемите и съответно кратък живот при максимални натоварване. Ако не се ползват постоянно, живеят около 2 години макс. Изобщо целия ти подход е погрешен. Ще работи, но ще бъде много далеко от оптималното и като пари няма да се избие никога.
ЮПС ползвам само за проба колко ще изкарат две заредени батерии при натоварване 220Вата лед осветление,

иначе ще ползвам Инвертор пълна синосоисоида 1100Вата.
sezgin_bg - помощник
съб мар 20, 2021 7:49 pmhidrazin написа:
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
Панелите 100вата слим 1.5кг (1 х 0,5 ) 130лв/бр, ...

...важното че ще имам алтернатива, иначе ще ги изхарча тия пари за далеч по безумни работи.
- Не знам какви са тия "слим" панели (по-скоро подозирам) но са на безумна цена.
- UPS не става за тази работа.
- Акумулаторите които предвиждаш не стават за тая работа.
- За каква алтернатива говориш?
Ако през деня захранваш нагревател кой ще ти зарежда акумулаторите за вечерта?
съб мар 20, 2021 7:08 pmmiroki написа:
Понеже разбрах, че това имаш. 4 бр. 12 в 100 вата. 2*2 става 24 волта 200 вата.
Става 400W 24V ...
:partyman:

панелите са от алито са 130 лева със безплатна доставака от чехия

ЮПС а го ползвах само за проба и дали е безопасно да се свържа към кръга на осветлението през един от ключовете за осветлението , при прекъсната фаза към електромера чрез предпазителя. Инче ще ползвам инвертор пълна синусоида 1100Вата.

Думата ми е проблем ли е че ще прекъсната само фазата към електромера а нулата ще си е свързана, ще окаже ли някъкво влияние ?
  • 1
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: