• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nasko_a - специалист
След поскъпването на тока решихме да направим нещо, което незнаеме дали ще стане, но си е предизвикателство. Всичко е правено със собствени сили, рамките и крепежни елементи са проектирани от нас.Всичко освен пнели е от местни магазини. Опасявахме се от колекторите за топла вода, тъй като зимата може ПАК да ни изненада с ниски температури. Пък и трябваше да преправяме инсталацията за отопление, което е свързано с големи ремонти, решихме да изпробваме другия метод - да затопляме вода от слънчеви панели за ток. Без скъпоструващи акумулатори, инвертори и т.н. Намерихме ефтини панели от Германия( то сега като удариха соларните паркове, вече и в България може да се купят панели на ниски цени ):supz: ... и започнахме. Изградихме системата за около 3 седмици, след работно време. Събота и неделя не броят, тъй като ходим да почиваме някъде. Процеса на строеж и резултата е показан по надолу

Прикачен файл

SAM_3352 [Desktop Resolution].JPG ТОВА СИ Е ЕКСПЛОАТАЦИЯ

Прикачен файл

SAM_3354 [Desktop Resolution].JPG ИНТЕРЕСНО, ДАЛИ СИСТЕМАТА ЩЕ РАБОТИ ПО ТОВА ВРЕМЕ, КАКТО И НИЕ

Прикачен файл

DSC00716 [Desktop Resolution].JPG ТЕСТОВА УСТАНОВКА

Прикачен файл

DSC00715 [Desktop Resolution].JPG

Прикачен файл

Indikator.jpg
nasko_a - специалист
ОЩЕ МАЛКО СНИМКОВ МАТЕРИАЛ ОТ МОНТАЖА

Прикачен файл

SAM_3330 [Desktop Resolution].JPG

Прикачен файл

SAM_3347 [Desktop Resolution].JPG
Последна промяна от nasko_a на пон авг 20, 2012 8:26 am, променено общо 1 път.
profy - специалист
Перфектно решение. =D>

Дайте технически данни и икономическа информация за желаещите
да възпроизведат постижението.
Времето за изпълнение, как и къде - всеки ще решава сам.
torbalan - Дървен философ
Наклона не ми се вижда особено подходящ за работа през зимата...

Идеалния вариант би бил, ако може да се регулира на три степени... зимно, лятно и нещо средно - пролетно-есенно.
nasko_a - специалист
наклона е изчислен за региона, за целогодишно ползване. Не сме го правили степенчато, тъй като незнаехме дали ще има ефект и все пак сроковете бяха кратки. Искаме да ползваме остатъка от лятото.
novgradski - специалист
...обикновенно на каквато геогравска ширина е монтажа- на толкова е и ъгъла (долу)...та ние сме на 42-рия паралел ...така че и 45 не е грешка (дори за зимата е по-добре защото е малко по "изправена")
profy - специалист
Колега novgradski,
това е едно разпространено схващане за наклон на слънчевите колектори за гореща вода,
което всъщност не е вярно като теоретично правило.

А дали оптималният наклон за слънчевите колектори, експериментално определен за България,
е същият и за фотоволтаичните колектори ?
Става въпрос за различни дължини на вълните.
В тази връзка е интересно становището на авторите. По-точно как е изчислен наклонът ?
torbalan - Дървен философ
Нека автора каже под какъв ъгъл ги е монтирал, да не гадаем :)

На мен ми се виждат прекалено хоризонтални, но може от снимките да е...
8180 - майстор
profy написа:
А дали оптималният наклон за слънчевите колектори, експериментално определен за България, е същият и за фотоволтаичните колектори ?
Става въпрос за различни дължини на вълните.
Според мен дължината на вълната не влияе на направлението.
В този сайт, коментиран във Форума, за София оптимален целогодишен ъгъл излиза 32о. За фотоволтаици, ако се окаже, че има значение.
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/r ... map=europe

П.П. Наско,
Моля, погледни условията за конкурса и си оформи участието, според тях да не стане фал.
nasko_a - специалист
наклона е 32 гр., изчислен е според сайта който е даден по-горе, но данните се припокриват и от други източници. Не съм специалист - но засега това нещо работи. Не искам да го сравнявам с колектори за топла вода, защото за тази площ (7 кв.м) за топла вода ще са доста по ефективни, но това е свързано с др. разходи, смяна на бойлер и т.н. А така направена системата търпи развитие, догодина например - мрежов инвертор и т.н.

към 8180 - прочетох, че мейла който е даден не отговаря и незнам дали да изпращам там нещо

П.П. Направил съм и ел захранване на отделен кръг от апартамента си, ама той е в др.тема, на пиша тук, за да не спамя :axe:
viewtopic.php?f=18&t=22095&start=100
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: