• 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
jordanvass - майстор
И ти похарчи толкова пари и направи всичко това само за да си грееш водата в бойлера???
Не можеше ли да сложиш слънчеви колектори за топла вода направо? Какъв беше смисълът да произвеждаш ток, с който да загряваш вода, след като можеше директно да я загрееш в колектора? По-евтино, по-просто, по-надеждно.
Стиви - специалист
Предполагам, че ако съгласуваш мощността на панелите с мощността на товара, положението ще се подобри. Сложи си нагревател 2000w и напрежението предполагам ще се вдигне, а тока ще намалее, но мощността трябва да се вдигне. Е, няма да успееш да получаваш максимума от панелите без контролер или инвертор, но пак ще е по-добре от сега. Ако си вземеш инвертор, ще можеш да си намалиш сметката за ток, вместо да даваш топла вода на съседите.
ivan_v - специалист
Максимално предаване на мощност от източник към товар се постига, когато двата са съгласувани по съпротивление ( погледни в Google " съгласуван товар"), което ще рече:
Ако например има източник на е.д.н. 10V с вътрешно съпротивление 1Ω, най-голяма отдадеда мощност ще има върху товар със същото съпротивление 1Ω. Падът на напрежение върху товара при тази постановка ще бъде 5V. Т.е. от този източник повече от 25W не можеш да отнемеш, като всяко отклонение( повишаване или намалаване) от единия ом съпротивление на товара ще намали отдаваната мощност.
Данните, който посочваш ( 240-250 V на празен ход и 125V под товар) говорят, че най-вероятно си постигнал съгласуване. Ако ти се занимава може да експериментираш с товар с малко по-голямо и малко по-малко съпротивление за да видиш( използвайки DC ампермер и DC волтмер) дали си постигнал съгласуване или колко далече си от него.
lz1wvm - специалист
Ако не знаете какво пишете,по добре не пишете,за да не заблуждавате питащия.
Здравейте отново.
В предният пост забравих да ви пиша , че соларките които си купих имат и водна риза , която може да загрява вода - не са като вакуумнотръбните или селективните но все пак в горещите месеци биха давали доволно топла вода поради факта че общата им площ е 14кв м . Имам серпентина на бойлера , както и като си строих къщата съм предвидил тръби от покрива до бойлера , но все пак електричеството най-лесно се управлява. Може да пусна топлата вода от ризата да загрява басейна на дъщеря ми или да я пусна през системата на парното през преходните месеци където 4-5 градуса не ти достигат за да ти е комфортно да отдават малко топлинка (четох в някакъв форум че като се охлаждат от водата панелите им се вдига КПД-то но то и сега си е достатъчно) но ме притеснява че или трябва да ги пълня с гликол и да правя топлообменник за парното че то е на вода или да ги източвам като застудее а ако не се източи добре водата и замръзне някъде ще е последно ползване на ризата.
Интересно ще ми е да видя зимата какво ще се получава като ток от соларките (ако някой знае откъде да си купя електромер за постоянен ток ще сложа един и ще ви пиша по колко КW добивам в отделните месеци).

Прикачен файл

20150621_114204.jpg ето една снимка на 2 панела облегнати един към друг (тези ще ги ползвам на градината да помпя вода от реката за капковото
Снимката я пуснах за да видите отзад водната риза какво представлява (тези са същите панели каквито сложих на покрива) От някакъв фалирал завод в Германия са ги сваляли а и панелите са си немски но явно тия с етикетите са на покрива. А иначе за градината съм си поръчал помпа с МРР тракер да видим как ще помпи на соларна енергия (утре или във вторник ще дойде ама тук вече взех да се отклонявам от темата за бойлерите и няма да ви отекчавам повече)
2v6 - майстор
dobri666 написа:
...
Някой ако знае как да ги пусна панелите в режим на максимална мощност ще бъда благодарен (тогава ще имам и излишна енергия и ще пусна и на съседите топла вода на аванта)
Описано е по-назад в темата:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 30#p609030

Ако се свърже термостата на вход към контролерчето дори няма да имаш проблемите с искрене и горене на механични контакти :idea:
kuuuuuul - майстор
dobri666 написа:
Здравейте отново.
В предният пост забравих да ви пиша , че соларките които си купих имат и водна риза , която може да загрява вода - не са като вакуумнотръбните или селективните но все пак в горещите месеци биха давали доволно топла вода поради факта че общата им площ е 14кв м . Имам серпентина на бойлера , както и като си строих къщата съм предвидил тръби от покрива до бойлера , но все пак електричеството най-лесно се управлява. Може да пусна топлата вода от ризата да загрява басейна на дъщеря ми или да я пусна през системата на парното през преходните месеци където 4-5 градуса не ти достигат за да ти е комфортно да отдават малко топлинка (четох в някакъв форум че като се охлаждат от водата панелите им се вдига КПД-то но то и сега си е достатъчно) но ме притеснява че или трябва да ги пълня с гликол и да правя топлообменник за парното че то е на вода или да ги източвам като застудее а ако не се източи добре водата и замръзне някъде ще е последно ползване на ризата.
Интересно ще ми е да видя зимата какво ще се получава като ток от соларките (ако някой знае откъде да си купя електромер за постоянен ток ще сложа един и ще ви пиша по колко КW добивам в отделните месеци).
Моля те дай линк от къде взе колекторите,тези са идеални за ТП.
kuuuuuul написа:
dobri666 написа:
Здравейте отново.
В предният пост забравих да ви пиша , че соларките които си купих имат и водна риза , която може да загрява вода - не са като вакуумнотръбните или селективните но все пак в горещите месеци биха давали доволно топла вода поради факта че общата им площ е 14кв м . Имам серпентина на бойлера , както и като си строих къщата съм предвидил тръби от покрива до бойлера , но все пак електричеството най-лесно се управлява. Може да пусна топлата вода от ризата да загрява басейна на дъщеря ми или да я пусна през системата на парното през преходните месеци където 4-5 градуса не ти достигат за да ти е комфортно да отдават малко топлинка (четох в някакъв форум че като се охлаждат от водата панелите им се вдига КПД-то но то и сега си е достатъчно) но ме притеснява че или трябва да ги пълня с гликол и да правя топлообменник за парното че то е на вода или да ги източвам като застудее а ако не се източи добре водата и замръзне някъде ще е последно ползване на ризата.
Интересно ще ми е да видя зимата какво ще се получава като ток от соларките (ако някой знае откъде да си купя електромер за постоянен ток ще сложа един и ще ви пиша по колко КW добивам в отделните месеци).
Моля те дай линк от къде взе колекторите,тези са идеални за ТП.
Взех ги от продавалник. Едно момче от Враца ги внасяше от Германия но ако редовно търсиш предполагам че ще намериш на добра цена.
Моля те дай линк от къде взе колекторите,тези са идеални за ТП. http://sunsys.info/eshop/product_info.p ... cts_id=712
Хибриден панел GT250PVT 1080,00 лева
ВАЖНО - ТОВА СА ХИБРИДНИ МОДУЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРО ЕНЕРГИЯ И ТОПЛА ВОДА
Размери - 99 х 165 см
Дебелина включително рамката - 40 мм

Вид на клетките - ПОЛИКРИСТАЛНИ
Размери на клетките - 156 х 156 мм
Брой клетки - 60 броя

Максимална мощност - 250 ватпик
Толеранс - 0 %/+ 3 %
Напрежение на отворена верига - 37,8 волта
Работно напрежение - 30,5 волта
Работен ток - 8,20 ампера
Ток на късо съединение - 8,75 ампера
Електрическа ефективност - 15,3 %
Максимално системно напрежение - 1000 Vdc
Номинала температура - 45 ˚C

Температурни коефициенти
при ток на късо съединение -0,06 %/C
при напрежение на отворена верига -0,32 %/C

Електрически конектор - МС4


Термални характеристики
Площ - 1,58 кв. м
Термална ефективност - 55 %
Номинална топлинна мощност - 890 W
Обемен поток - 1,5-2,5 л/мин
Течност обем - 1.1 литър
Ефективен топлинен коефициент - 13.2 kJ K-¹
Хидравличен конектор - Медна тръба 10 x 1 mm


Механични характеристики
Максимално натоварване - 5400 Ра
  • 1
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: