• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
sezgin_bg - помощник
нед мар 21, 2021 1:01 amhidrazin написа:
съб мар 20, 2021 8:07 pmsezgin_bg написа:
...панелите са от алито са 130 лева със безплатна доставака от чехия...
Безплатно сиренце има само в капана за мишки.
100W за 130 лева - излиза по 1,3 лева на Wp
У нас има например панели 315Wp 220 кинта с ДДС и фактура. За количество и по-евтини.
Демек 220/315= около 70 стинки за ват. Разлика от 60 стинки на ват - е@а ти и прекарването...
За тези 6 панела, лапнал като шаран за безплатна доставка си се набутал с 360 кинта.
Взел си ги на почти двойна цена. Нормално за такива като теб...
Успех!
:partyman:
P.S. И да не забравя. Това дето си взел едва ли има 100 вата... :lol:
100 вата пиковамощност са, иначе са нв повече от 70вата

Несъм ги взел, мисля го, дай линк от къде да си взема от БГ .
За това се допитвам до по опитни, засега имам само батерии, управлението 60А и Инвертора 1100 вата Пълна синосоида 80-90лв,

панелите са ми по важни там отиват повече пари
sezgin_bg - помощник
нед мар 21, 2021 1:05 pmhidrazin написа:
нед мар 21, 2021 11:38 ammiroki написа:
съб мар 20, 2021 7:49 pmhidrazin написа:

Става 400W 24V ...
:partyman:
Как става това?
Я пробвай пак. Може да повикаш на помощ господата Кирхоф и Ом ...
:partyman:
По неговата логика ако намалим напрежението трябва да се увеличи мощноста, супер, от два 12в панела по 100вата може да стане 200вата на 6 волта.

ХАХХА
miroki - майстор
нед мар 21, 2021 4:02 pmsezgin_bg написа:
нед мар 21, 2021 1:05 pmhidrazin написа:
нед мар 21, 2021 11:38 ammiroki написа:

Как става това?
Я пробвай пак. Може да повикаш на помощ господата Кирхоф и Ом ...
:partyman:
По неговата логика ако намалим напрежението трябва да се увеличи мощноста, супер, от два 12в панела по 100вата може да стане 200вата на 6 волта.

ХАХХА
Не. Формулата си е тази, в мерните единици.
А=W/V
...
Когато някой се е включил да помага последната простотия която можеш да направиш е да се надсмиваш.
Така и следващите помагачи, ще знаят до къде може да се стигне.
Съветвахте първо да вържеш един нагревател и да видиш какъв ще е ефекта. Или ще си предплатиш отоплението за години напред.
Наскоро връзвах крушки по две да си намаля силата на светене и се отнесох с ватовете, за което се извинявам. Все пак са ми знанията от средното.

p.p. ето схемите и кое с кое се събира:
https://bg.mustdothis.com/57302-How-to- ... arallel-15
sezgin_bg - помощник
нед мар 21, 2021 5:28 pmmiroki написа:
нед мар 21, 2021 4:02 pmsezgin_bg написа:
нед мар 21, 2021 1:05 pmhidrazin написа:

Я пробвай пак. Може да повикаш на помощ господата Кирхоф и Ом ...
:partyman:
По неговата логика ако намалим напрежението трябва да се увеличи мощноста, супер, от два 12в панела по 100вата може да стане 200вата на 6 волта.

ХАХХА
Не. Формулата си е тази, в мерните единици.
А=W/V
...
Когато някой се е включил да помага последната простотия която можеш да направиш е да се надсмиваш.
Така и следващите помагачи, ще знаят до къде може да се стигне.
Съветвахте първо да вържеш един нагревател и да видиш какъв ще е ефекта. Или ще си предплатиш отоплението за години напред.
Наскоро връзвах крушки по две да си намаля силата на светене и се отнесох с ватовете, за което се извинявам. Все пак са ми знанията от средното.

p.p. ето схемите и кое с кое се събира:
https://bg.mustdothis.com/57302-How-to- ... arallel-15
да ,, благодаря, аз точно това исках някой да каже къде бъркам а не колко грешно е било всичко, как съм щял да се набутам, нямало да се избие никога това което си го мисля и тн.

колкото до нагревателя, ами 5 часа по 300 вата са 1.5кв, което трябва долу горе 80л бойлер да го нагрее поне до 50оС, но ще пробвам, но как ?!? трябва да сложа нагревател първо на бойлера, мислех в 10л кофа и после по 8, но нагревателя ще е отгоре , а и загубите в кофата за 5 часа ще са по големи от 80л бойлер и нестава.

Иначе имах два въпроса,
При прекъсната само фазата към главния електромер на кръга на осветлението от предпазителя и ако го захраня тоя кръг от ивертора (от разпределителната кутия на кръга, фаза и нула на инвертора към фаза и нула на кръга) , ще окаже ли някъкво влияние това че нулата е все още свързана към главния електромер.

и другия въпрос беше за кабелите колко трябва да са дебели ако ще провеждат 400 вата на 24волта около 15м, за това ми отговори един колега: 4мм2 минимум трябвало да са
sezgin_bg - помощник
Така, панелите ще ги взема от България, доста по евтини намерих нови 310 Ватови на 185лв монокристал, 4 панела ще вземя,


Някой може ли да ми каже колко квадрата кабел да използвам за 36 волта на 35А, като панелите ще са ми на 15м разстояние от инвертора.

много мнения и коментари, и калкулатори намерих все различни, един казва 4 квадрата стигат, а калулаторите 150-160квадрата.
шоп - майстор
вт мар 23, 2021 9:16 pmsezgin_bg написа:
Така, панелите ще ги взема от България, доста по евтини намерих нови 310 Ватови на 185лв монокристал
Ми не слушаш Хидрата, който е врял и кипял и ти каза, че ще се набуташ. Добре, че само пишеш без да действаш, защото и това, което си намерил е скъпо и има и по-евтино:-)
А от мен съвет, който има две палета чисто нови панели в гаража и още не съм монтирал нито един:
направи си проект съгласуван с енергото
не използвай акумулатори
вземи си мрежови инвертор с ограничител и си грей бойлера с нагревател или грей вода с термопомпа.
sezgin_bg - помощник
Така вече доста поопростих нещата, един 300W ов панел през 24V 60А контролер ще зарежда през 4мм2 кабел на разстояние 15м- 24v 86A батерия, и от батерията през 3000W тов инвертор ще захранвам 220V /100-150W тово осветление през ноща за около 7-8 часа.

Бойлера ще го направя Хибрид, ще му добавя един 24V/ 600W нагревател до 220V товия нагревател, отдолу се вади фланеца пробива се 26мм отвор и се слага 24V товия нагревател, идеята ми е да мога да ползвам и 220V товия когато няма слънце.

Та така ..... три 300ватови панела свързани паралелно през 2х10мм2 меден кабел ще захранват директно (без контролер или инвертор) 24V /600W тов нагревател със 2х10 мм2 кабел, работния ток на панелите е около 30-35V и мился че няма да е проблем за 24V товия нагревател

Имам един единствен проблем... как да осигуря защитата против кипване на бойлера, ще сложа три паралелно свързани възвратни клапана, но това е крайната защита. Искам нагревателя да изключва при определена температура на водата, някой може ли да ми препоръча устройство, или някъкво приспособление с което да използвам например температурния датчик на самия бойлер, а също и някъкъв часовников механизъм с реле, да мога да му задавам в колко часа да се включва и изключва, Има много такива но са за 220V AC , но за 24V DC нямам идея какво трябва и то за 20-30А. Някой може ли да ми препоръча нещо.
Благодаря
sezgin_bg - помощник
пет авг 17, 2012 8:41 amnasko_a написа:
да спомена още нещо към твърдението на profy- конструкцията е не по-вече от 300 лв. включително кабела. А за пада на напрежението - около 13-14 часа - напрежението е 125-130V. Каквото и да казва теорията, това в момента работи и има излишък на енергия(топла вода), бойлерът изключва, което означава че търся решение за остатъка от енергията. Имайте впредвид, че догодина цената на тока няма да е същата(вероятно - по-висока), което би трябвало да съкрати срока на възвръщане на инвестицията. Панелите са фабрични, китайски, и 5-6 години да изкарат - халал да им е. до тогава ще са се появили по-високотехнологични.Но засега китайчетата по нищо не отстъпват на скъпите. Конструкцията и кабела ще останат, така че ако се наложи подмяна на "атомния реактор", то инвестицията ще е оправдана. Е, все пак това е само теория.
Колега, тока който получваш от панелите е 180V DC , писъл си че директно захранваш нагревателя на бойлера, какъв ти е нагревателя на бойлера ?

По горе си писал че бойлера изключва като загрее имаш работеща защита значи, каква е системата за защита използваш? Терморелето на бойлера ли? , защото то е за 220 AC, и едва ли ще сработи на DC , или аз се бъркам нещо.
hidrazin - майстор
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
доста поопростих нещата, един 300W ов панел през 24v 86A батерия, и от батерията през 3000W тов инвертор ще захранвам 220V /100-150W тово осветление през ноща за около 7-8 часа.
Опростените неща не винаги работят, поне не и както им се иска на някои.
Не знам какъв е тоя 86А акумулатор но ако е автомобилен няма да изкара много.
Това осветление не знам как си го смятал - часове, ватове...
Ще имаш осветление но не всеки ден по толкова часа и такава мощност. А зимата ще си основно на тъмно.
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
...три 300ватови панела свързани паралелно през 2х10мм2 меден кабел ще захранват директно (без контролер или инвертор) 24V /600W тов нагревател със 2х10 мм2 кабел, работния ток на панелите е около 30-35V и мился че няма да е проблем за 24V товия нагревател...
Нагревателя го пиши изгорял при първия хубав, слънчев ден.
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
Искам нагревателя да изключва при определена температура на водата, някой може ли да ми препоръча устройство, или някъкво приспособление с което да използвам например температурния датчик на самия бойлер,
Може и датчика на бойлера но с допълнителен DC контактор.
Постоянния ток не се прекъсва лесно...
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
...важното че ще имам алтернатива, иначе ще ги изхарча тия пари за далеч по безумни работи...
Алтернативата е да си зареждаш един акумулатор директно от мрежата за да имаш осветление ако някога спре тока.
Болера да си го топлиш със слънчев колектор за топла вода.
Не знам каква е тая по-безумна работа по която да хвърлиш тези пари.
Може и да "не разбирам" много но това е при мен на работата (поне за сега)... Снимката е реална. Та те така.

Прикачен файл:
DJI_0043.jpg

:partyman:
sezgin_bg - помощник
съб апр 03, 2021 10:10 pmhidrazin написа:
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
доста поопростих нещата, един 300W ов панел през 24v 86A батерия, и от батерията през 3000W тов инвертор ще захранвам 220V /100-150W тово осветление през ноща за около 7-8 часа.
Опростените неща не винаги работят, поне не и както им се иска на някои.
Не знам какъв е тоя 86А акумулатор но ако е автомобилен няма да изкара много.
Това осветление не знам как си го смятал - часове, ватове...
Ще имаш осветление но не всеки ден по толкова часа и такава мощност. А зимата ще си основно на тъмно.
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
...три 300ватови панела свързани паралелно през 2х10мм2 меден кабел ще захранват директно (без контролер или инвертор) 24V /600W тов нагревател със 2х10 мм2 кабел, работния ток на панелите е около 30-35V и мился че няма да е проблем за 24V товия нагревател...
Нагревателя го пиши изгорял при първия хубав, слънчев ден.
вт мар 30, 2021 9:51 pmsezgin_bg написа:
Искам нагревателя да изключва при определена температура на водата, някой може ли да ми препоръча устройство, или някъкво приспособление с което да използвам например температурния датчик на самия бойлер,
Може и датчика на бойлера но с допълнителен DC контактор.
Постоянния ток не се прекъсва лесно...
съб мар 20, 2021 3:29 pmsezgin_bg написа:
...важното че ще имам алтернатива, иначе ще ги изхарча тия пари за далеч по безумни работи...
Алтернативата е да си зареждаш един акумулатор директно от мрежата за да имаш осветление ако някога спре тока.
Болера да си го топлиш със слънчев колектор за топла вода.
Не знам каква е тая по-безумна работа по която да хвърлиш тези пари.
Може и да "не разбирам" много но това е при мен на работата (поне за сега)... Снимката е реална. Та те така.


DJI_0043.jpg


:partyman:

Акумулатора е направи си сам, Нали форума е такъв :) 24бр 12V/ 7Аh Yusa за ЮПС свързани два по два последователно и паралелно, взех ги без пари за 150лв всичките, за това ще ги ползвам.

Колкото до осветленето то е средно 100W на час, ще ми свети 7-8 часа на ден, батерията през инвертор 24V->230V ще се свържа към кръга на осветлението при изключен предпазител на фазата към електромера, а когато свърши батерията прекъсвам захранването от инвертора към кръга на осветлението и си включвам предпазителя на фазата към външната мрежа-електромера.

Пишеш че ще изгори нагревателя в хубав ден, кажи какъв да си сложа за 3 панела по 300 вата, свързани паралелно ще дават около 600-700 W на 30V.

И последно, точно защото знам че прав ток не се прексва лено, дай идея какво да използвам за да прекъсна 30V, 40-50A ток, безопасно и без да има повреди за дълги цикли.

Благодаря.
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: