• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
bai_shefa - помощник
На теория нещата с инвертор и панели с тръбички (от които бягам) всичко е супер. Обаче през деня когато всички са на работа и консумацията в къщи е под 200W си мисля, че ще зарадвам много електроразпределителните дружества! Или греша?
hidrazin - майстор
съб мар 02, 2019 11:42 ambai_shefa написа:
ще зарадвам много електроразпределителните дружества! Или греша?
чет фев 28, 2019 11:53 pmhidrazin написа:
Мрежови инвертори с ограничител
На фазата преди да влезе в таблото с предпазителите се слага токов трансформатор.
Така инвертора знае кога енергията тръгва на обратно към мрежата и не го допуска.
Просто ограничава инвертора само до покриване на собствените нужди.
Така нямаш върната енергия която иначе ще платиш...
:partyman:
ilko-gd - напреднал
Ще използвам темата да задам един въпрос, свързан с инверторите. Специално се интересувам от моделите, които са "всичко в едно" да го кажем. Едновременно могат да черпят от панелите, мрежата и батериите като същевременно с излишъка ако го има зареждат.

Едно не мога да разбера - какво се случва ако изградя система с такъв инвертор да кажем 3kW и го включа към къщата в следната ситуация:
- денят е облачен и консумацията на къщата е по-голяма от производството И ЗАЕДНО С ТОВА e по-голяма от мощността на инвертора, да кажем 8kW е в този момент общото потребление

Имам два варианта според мен и бих искал да си изясня кой е верният:
- тези инвертори конвертират постоянно, независимо от източника и цялата къща се захранва от конвертирана енергия по-същият начин, по който работят on-line UPS. В този случай следва претоварване, сработване на защитата и всичко угасва
- инвертора работи в паралел и отдава колкото му е възможно в момента според настройката, да кажем всичко от панелите и до разряд на батериите 70%, а останалото се консумира от мрежата БЕЗ ДА МИНАВА през инвертора обаче

Бих искал да си изградя малка система за да имам някаква автономност, без да търся "избиване" на инвестицията, което при сегашните цени би отнело много години, но ежедневно имам периоди от деня, в които къщата консумира над 3kW. Разделянето на консуматорите би увеличило много инвестицията и най-лесно би било всичко да стане в ГРТ на къщата. По-голям инвертор не е оправдан, защото консумацията през по-голяма част от денонощието е до 1.5kW.
шоп - майстор
съб яну 23, 2021 5:04 pmilko-gd написа:
а останалото се консумира от мрежата БЕЗ ДА МИНАВА през инвертора обаче
И как ще стане това?
ilko-gd - напреднал
съб яну 23, 2021 6:34 pmшоп написа:
И как ще стане това?
Това ми е въпроса колега - възможно ли е. Ако не е възможно трябва мощността на консуматорите да е съобразена много точно с инвертора за да няма сработвания на защитата му или постоянно да внимаваш какво включваш едновременно за да не му надвишиш капацитета. Това означава, че работят точно като един on-line UPS.

Трябва ми отговор от човек, който е монтирал такъв тип инвертори и познава начина им на работа. Иначе трябва да взема един за проба и да го подпукам в лабораторията да видя как работи.
шоп - майстор
Първо уточни дали инвертора ще е в островен режим или ще е мрежови инвертор съгласуван с мрежата?


При всички положения ако инвертора е съгласуван с мрежата е нужна процедура за съгласуване с местното Енерго.

Под съгласуван имам впредвид в паралел към енергото спрямо честота. Дали ще се допълни при недостиг на панелите от външната мрежа няма значение.
Преди 2 дни един познат съда го осъди да изплати над 41000лв на енергото, че незаконно е съгласувал системата си към енергото. Вещо лице изчисли консумацията на обекта и върна 5 години назад
Успехи и умната!
ilko-gd - напреднал
Системата ще е за собствена консумация без да връща енергия към мрежата. В този случай трябва ли нещо да съгласувам с ЧЕЗ?

Ако правилно съм разбрал, в този случай:
- кабела от електромера отива в инвертора
- панелите също отиват в инвертора
- евентуално мога да включа и акумулатори
- инвертора работи постоянно като on-line UPS
- всичката енергия, която консумирам е "произведена" от инвертора, независимо от кой източник

При всички останали случаи трябва проект и съгласуване с ЧЕЗ. Тези инвертори шумни ли са?
шоп - майстор
съб яну 23, 2021 7:08 pmilko-gd написа:
Системата ще е за собствена консумация без да връща енергия към мрежата. В този случай трябва ли нещо да съгласувам с ЧЕЗ?

Щом инвертора е вързан към мрежата, демек сугласуван с нея трябва документация и разрешение с месното енерго.

Дали ще върнето или не към мрежата няма значение.
Ако върнете енергия ще си я платите все едно сте я консумирали.
Честито!
ilko-gd - напреднал
Имам предвид такъв тип инвертор:
https://voltronicpower.com/en-US/Produc ... -1KVA-5KVA

Като го гледам си е чист on-line UPS с вграден контролер за панелите. Всичко си е захранено след него и няма нищо общо с мрежата освен, че ще черпи ток и от нея когато не му достига от панелите/батериите. При такава система има ли какво да съгласувам с ЧЕЗ?
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: