• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 43
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
ivanovbg - майстор
:idea: Колеги, просто правите един мощен транзисторен аналог на ценеров диод на 17 волата и хоп - МРР контролера е готов. Предполагам че на Нидразин веднага ще му стане ясно
valio2007 - специалист
Ако ви се занимава да преработвате нагревателя на бойлера по-разумно като цена от това не съм намерил:

http://www.aliexpress.com/item/20A-48V- ... 40832.html

Ако искате да го ползвате на 220V, че и за нещо друго освен за бойлер:

http://www.aliexpress.com/item/PIP-2424 ... 67400.html

но си е 1000лв.

Може би вариант 1 + това:

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 24554.html

или това, ако искате чиста синусоида за да го ползвате и за друго:

http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 27297.html
hidrazin - майстор
valio2007 написа:
Ако ви се занимава да преработвате нагревателя на бойлера по-разумно като...
Не си схванал идеята. Това, което предлагаш не е разумно в случая.
:partyman:
2v6 - майстор
saraneron написа:
Няма да стане с прост регулатор, там се иска поне няколко волта , 3 и повече напрежение по-високо от това което искаме и после имаш топлинни загубу от стабилизатора.
Под прост регулатор имах предвид аналогов регулатор без MPPT цифров контролер.
Един от най-простите регулатори на напрежение е така наречения "Параметричен стабилизатор на напрежение".
За да няма загуби в транзистора може да се ползва пак PWM управление (ШИМ). Така ще може да се ползва и за 1 kW соларна система.
hidrazin написа:
2v6 написа:
За отбелязване е, че максималната мощност се получава около напрежението написано на панелите като Vop - 17V.
Така и трябва да бъде. Отклонението на предписаното напрежение не бива да е повече от 5% за да е в МРР режим. То това е и целта на задачата - да видим колко е разликата в двата случая. Лошото е че няма от къде да ти измисля някакъв МРР контролер. :?
Има разбира се и тъп вариант за проба само дето ще е играчка и ще ти отнеме много време. Вместо контролер и нагревател на изхода на панела където трябва да е МРР контролера слагаш един реостат или някакъв мощен жичен потенциометър. Правиш няколко измервания през деня като с реостата нагласяш напрежението на панела да е 17 волта и мериш тока. Така при достатъчен брой измервания с добра точност може да се направи графика с интерполиране и да се добият доста ясни представи за разликата в производството на двата панела...
Данните от MPPT теста се записват през 1 минута:
http://www.sunenergy.comlu.com/bg/

Необходима ли е някаква корекция по начина на тестване в момента?

Лесно може да се преправи алгоритъма да работи като регулатор на напрежение за 17V.

Да остане ли константния товар със същото съпротивление?
valio2007 - специалист
hidrazin написа:
valio2007 написа:
Ако ви се занимава да преработвате нагревателя на бойлера по-разумно като...
Не си схванал идеята. Това, което предлагаш не е разумно в случая.
:partyman:
Идеята е с най-малко средства да се стопли максимално водата в бойлера? Или бъркам?
Трябва просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението) за да стане подходящ за 48V.
2v6 - майстор
valio2007 написа:
Идеята е с най-малко средства да се стопли максимално водата в бойлера? Или бъркам?
Трябва просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението) за да стане подходящ за 48V.
Напрeжението не е 48, а 180V.

Какво означава "просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението)"?

На мен ми изработиха по поръчка сух нагревател (мощност киловат и нещо) и изгоря след една седмица работа.
Явно изработката на нагревател не е проста работа :shock:
valio2007 - специалист
2v6 написа:
valio2007 написа:
Идеята е с най-малко средства да се стопли максимално водата в бойлера? Или бъркам?
Трябва просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението) за да стане подходящ за 48V.
Напрeжението не е 48, а 180V.

Какво означава "просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението)"?

На мен ми изработиха по поръчка сух нагревател (мощност киловат и нещо) и изгоря след една седмица работа.
Явно изработката на нагревател не е проста работа :shock:
Прочети линковете от предишния ми пост, за които hidrazin твърди, че не са по темата и ще разбереш защо 48V.
hidrazin - майстор
valio2007 написа:
Прочети линковете от предишния ми пост, за които hidrazin твърди, че не са по темата и ще разбереш защо 48V.
Я тогава обясни какво общо имат с темата?
:partyman:
valio2007 - специалист
valio2007 написа:
Идеята е с най-малко средства да се стопли максимално водата в бойлера? Или бъркам?
Трябва просто да се скъси нагревателя (да се намали съпротивлението) за да стане подходящ за 48V.
Извинявам се ,че се цитирам,но е специално за hidrazin , че го мързи да чете.
hidrazin - майстор
hidrazin написа:
За да работи един панел ефективно трябва да се държи през целия ден в така наречения МРР режим. Демек напрежението на панела да се държи в работните граници на панела и само да се променя консумацията от панела. При акумулаторите е много по-лесно. Тях може да ги зареждаш примерно и с 100mA, 500mA, 1A, 5A .... Все ще поемат енергия.
Когато обаче имаме нагревател нещата се променят. Той има константно съпротивление и ще работи ефективно само през част от деня. Просто трябва контролер който да променя товара за да държи панела в работна точка.
Дано съм успял нещо да обясня де. Иначе е много дълго. :)
:partyman:
Специално за valio2007, който го мързи да прочете темата и тогава да дава такива не работещи и неизгодни предложения? Или все още не разбира за какво става дума?
Та да взема и аз да се самоцитирам?
:partyman:
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 43

Тема "Соларна система за ток 1 kW захранваща бойлер с топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: