• 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Благодаря за бързият отгорор.Понеже не съм запознат с лед лентите бихте ли ми препоръчали конкретна лед лента (модел) която би ми свършила работа.И какво още ми е деобходимо за свързването им ?
nikolov333 - майстор
Примерно лента SMD 3014 120 диода 12W/m 12V. За твоите размери на помещението ще ти трябват 18м или 4 ролки по 5м. Обща консумация 18х12= 220w. С едно такова захранване 250W. Добре е захранването да стои на проветриво място понеже си грее и да е колкото може по близо до лентите за да нямаш нужда от много дебели кабели и да няма пад на напрежението по тях. Проблема с тези профили ще ти е как да скриеш връзката на кабела с лентите, понеже ще трябва да ги захраниш поне на четири места в ъглите на стаята или по средата на всяка стена с по един швпл-а кабел 2х1.5мм2 мед. Внимавай, като купуваш кабела да не е с помеднени жила. Вижда се като погледнеш жилата в края кабела където е срязан. Ако белеят значи не са медни. Друг проблем, който ще имаш с тези профили е праха и почистването му. Ако ги боядисаш бели всяко пипане с пръсти ще оставя следи, а докато нагласиш лентите неминуемо ще се омажат, затова ще е добре да ги боядисаш с бяла силиконова боя за да търпят почистване с влажен парцал когато се наложи. Лентите като се напрашат започват да светят по-жълто заради праха по тях и трябва да можеш да ги вадиш за да се бършат или да си приготвиш някакъв тесен гъвкав удължител за прахосмукачката за да ги чистиш на място, един-два пъти годишно.. Добре е да намалиш напрежението от регулатора на захранването на лентите в зависимост от силата им на светене и само, ако се наложи в краен случай да ползваш димер. С тези ленти стаята ще е идеално осветена без допълнително осветление..ако ще слагаш лунички или абажур освен тях може и по-слабо да вземеш. Всъщност най-правилно е да се пробва на место за конкретното помещение. Аз смених два пъти лентите и луничките докато ми харесат като осветеност и излъчване.
mgbagera - специалист
Ето какво сглобих вчера: H4 40w (4x10w led chip)
Изображение

Все още е прототип и вероятно ще си остане такъв но може да вдъхне идея на някой друг и да го доработи :) Горните два са за къси светлини а за дългите са и 4-те.
Тестове и сравнения все още не съм правил. Вчера вечерта я сложих и пуснах само да видя как свети. На пръв поглед свети доста прилично дори ми се стори че осветява повече от колкото две Osram Night Breaker Unlimited.

Сега чакам да ми донесат един фар за Н4 и ще се пробвам да я настроя. Вероятно ще разпръсква светлината на всички посоки и много ще заслепява. За някой с АТВ или друго превозно средство което не се движи по пътищата и няма опасност да заслепи други коли, е доста добро решение. Не искам да избързвам с заключенията но мисля че има място за сравнение с Xenon крушките :mrgreen:



П.П: Липсата на охлаждане в момента е поради факта че все още се настройва.
ESPACE - майстор
Това нещо ще прегрее за секунди. Аз едно тъпо фенерче дето си сглобих с един такъв 10W чип се принудих да му направя активно охлаждане. Тези 40W на тази алуминиева пластина се басирам че ще ударят 130 градуса за максимум 20 секунди
mgbagera - специалист
Да беше прочел последното изречение преди да се изкажеш :wink: Че греят много няма спор но само ако са на 13 или повече волта! Пуснеш ли ги на 12в греенето отслабва и то значително.


Мислиш ли че тези не греят ?
http://www.cyclopsadventuresports.com/a ... D-H4-2.jpg

https://d114hh0cykhyb0.cloudfront.net/i ... aid-h4.jpg
ESPACE - майстор
Много добре съм прочел всичко. Ти си толкова далеч от тези на линковете, че чак си зад завоя. Твоите диоди са в съвсем друга категория - всъщност са под всякаква качествена такава. Нямаш никакъв шанс да направиш адекватно охлаждане на твоите чипове и то не при 12 волта, а и при каквото си решиш по ниско напрежение достатъчно за задоволително светене. Вземи ги пусни за една минута и сам ще се увериш. Пък после ги затвори и във фар :)
Ще се радвам да ме опровергаеш със снимки и измервания :wink:
nikolov333 написа:
Примерно лента SMD 3014 120 диода 12W/m 12V. За твоите размери на помещението ще ти трябват 18м или 4 ролки по 5м. Обща консумация 18х12= 220w. С едно такова захранване 250W. Добре е захранването да стои на проветриво място понеже си грее и да е колкото може по близо до лентите за да нямаш нужда от много дебели кабели и да няма пад на напрежението по тях. Проблема с тези профили ще ти е как да скриеш връзката на кабела с лентите, понеже ще трябва да ги захраниш поне на четири места в ъглите на стаята или по средата на всяка стена с по един швпл-а кабел 2х1.5мм2 мед. Внимавай, като купуваш кабела да не е с помеднени жила. Вижда се като погледнеш жилата в края кабела където е срязан. Ако белеят значи не са медни. Друг проблем, който ще имаш с тези профили е праха и почистването му. Ако ги боядисаш бели всяко пипане с пръсти ще оставя следи, а докато нагласиш лентите неминуемо ще се омажат, затова ще е добре да ги боядисаш с бяла силиконова боя за да търпят почистване с влажен парцал когато се наложи. Лентите като се напрашат започват да светят по-жълто заради праха по тях и трябва да можеш да ги вадиш за да се бършат или да си приготвиш някакъв тесен гъвкав удължител за прахосмукачката за да ги чистиш на място, един-два пъти годишно.. Добре е да намалиш напрежението от регулатора на захранването на лентите в зависимост от силата им на светене и само, ако се наложи в краен случай да ползваш димер. С тези ленти стаята ще е идеално осветена без допълнително осветление..ако ще слагаш лунички или абажур освен тях може и по-слабо да вземеш. Всъщност най-правилно е да се пробва на место за конкретното помещение. Аз смених два пъти лентите и луничките докато ми харесат като осветеност и излъчване.


Отново благодаря за изчерпатеният отговор nikolov333.
Цялата стая ще бъде с гипсокартон на стените най-вероятно Rigips Fonic два листа с каменна вата а на тавана ще бъде knauf cleaneo akustik. Тези профили за ъглите ми вършат перфектна работа за оформяне на ъгъла м/у тавана и стената, а и те са точно за гипсокартон на два слоя. Профилите ще бъдат само на двете дълги страни и на едната къса страна, защото другата се пада над прозореца и до корниза за пердетата(така че тази страна отпада). За тези ленти http://www.led-bg.com/bg/product/led-le ... 3014-120-x налага ли се да се слага някакъв профил за охлаждане или не е необходимо ? Най-вероятно ще сложа димер с дистанционно да кажем такъв http://www.sunricher.com/5a-4-channel-c ... 2501n.html . А имали някакви може би по надежни лед ленти, защото като гледам на тези им дават само една година гаранция ?
kabel96 - специалист
А имали някакви може би по надежни лед ленти, защото като гледам на тези им дават само една година гаранция
http://www.led-bg.com/bg/products/led-l ... garantsiya
Oк но едните са 120led/m а тези на Osram са с 54 led/m. Каква разлика ще има осветеноста ?
nikolov333 - майстор
Ако ползваш лентите с намалено напрежение от трафа, може да карат и пет шест години. Точно затова ти препоръчах 120 диода за да има възможност да ги намалиш и да го няма точковия ефект при светене, но и с 90 диода може би няма да си личи в този профил, защото отразява и лентата не ти свети директно в тавана, но може и да няма мегдан за намаляне при 9W на метър и светлината да не ти стигне..Както казах преди най-ясно става с опити в реални условия. Най-добре ако можеш без димери да си нагласиш силата на светене с намалянето на напрежението от трафа. Ако и тогава ти е силно ще мислим.. има и вариант с 19.6W на метър със 120 диода 2835 и две години гаранция, но това е прекалено силно като светлина и освен, че задължително ти трябва димер и захранването и ще е проблем..
П.П. Според мен е добре да сложиш ленти и на стената с корниза, а него да го сложиш по-ниско за да може тавана да е равномерно осветен.
  • 1
  • 74
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78

Тема "Направи сам LED осветление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: