Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nikolovvd - майстор
Преди около 25 години в 6:30 сутринтта бях седнал за гледам гръмотевична буря, защото не можеше да се спи от трясъци.
Една от мълниите падна на 20-тина метра от блока, като се раздели на 3 преди да удари и удари външна дървена тоалетна на съседна къща, брезичка на десния тротоар на улицата и водопровода на отсрешния тротоар, преминавайки през 20-25 см бетон и 1 метър земя.
От цялата работа външната тоалетна стана черна - изгоря за секунда, 2 метра от кората на дървото излетяха на трески, а понеже беше хванала отклонение от централен водопровод, скъса заварката от него та ВиК-то, което беше до блока, няколко дни не можаха да открият от къде извира водата пред тях.
В заключение!
На блока имаше 20 м гръмоотвод, но когато мълнията реши да удари, удря там където реши, а не в гръмоотвода.
Има си собствено мнение и затова е в женски род! :-D
ky-kyy - майстор
Дигнахте тема от преди балдър години, за да филосоствате и да изпъквате със знания и незнания....Баси :?
Тинки, Живко, Сифоня или квото си ся, пускай някоя тема, за някой трошляк, или за някое беззаконие, че тия съвсем изперкаха, ве :)

А по темата....На билото на покрива, на къщта в която съм израстнал, имахме ветропоказател Петел. Като дете, много му се радвах. Беше позанемарен - ръждясал, на места с дъпки, скърцаше ужасно, но пък си остана спомен, за щастливото ми детство :)
Гост - специалист
Аз пък мисля, че няма нищо лошо в това, че се вдига стара тема. Дали е от баджак години или от днес- какво значение? Темата е хубава и който иска да чете, който иска - да не чете. Аз съм от тези, които изпъкват с незнание по темата, ама ку-куу с какво изпъква- не знам.
ky-kyy - майстор
Гост написа:
Аз пък мисля, че няма нищо лошо в това, че се вдига стара тема. Дали е от баджак години или от днес- какво значение? Темата е хубава и който иска да чете, който иска - да не чете. Аз съм от тези, които изпъкват с незнание по темата, ама ку-куу с какво изпъква- не знам.
Да, ветропоказателя е хубав, въпреки че си харесвам повече моя :) Не зная, дали изпъквам с нещо, а и не ме интересува. Подразниха ме, празните разсъждения, не само в тази тема, а въобще по принцип. Автора, се е похвалил с нещо, а празните дърдорковци почнаха с мълнии с посоки на света, след малко ще дойдат ония да намесят и политиката(чудя се инфото и чирака, как не са налазили) и грозната картинка е налице....Ми направете си тема за мълниите и за гръмоотводите и си пишете, колкото си искате - никой няма да се подразни. Ама без извинение, едни и същи да серете навсякъде.....
Както и да е... псувайте ку-куу, може да ви се осмисли деня :)
zz_stefanov - майстор
nikolovvd написа:
Преди около 25 години в 6:30 сутринтта бях седнал за гледам гръмотевична буря, защото не можеше да се спи от трясъци.
Една от мълниите падна на 20-тина метра от блока, като се раздели на 3 преди да удари и удари външна дървена тоалетна на съседна къща, брезичка на десния тротоар на улицата и водопровода на отсрешния тротоар, преминавайки през 20-25 см бетон и 1 метър земя.
От цялата работа външната тоалетна стана черна - изгоря за секунда, 2 метра от кората на дървото излетяха на трески, а понеже беше хванала отклонение от централен водопровод, скъса заварката от него та ВиК-то, което беше до блока, няколко дни не можаха да открият от къде извира водата пред тях.
В заключение!
На блока имаше 20 м гръмоотвод, но когато мълнията реши да удари, удря там където реши, а не в гръмоотвода.
Има си собствено мнение и затова е в женски род! :-D
+1 Така си замина на работа един орех който се намираше между по високи сгради на които гръмоотводите се проверяват ежегодно. :)
nikolovvd - майстор
ky-kyy написа:

Да, ветропоказателя е хубав, въпреки че си харесвам повече моя :)
Е дай някоя снимка, за да видим и ние. Въпросният ветропоказател е красив, но има малко за оправяне. Предполагам създателя на темата е видял и коригирал грешките си с посоките на света и отдавна стои на покрива му и краси къщата. :)
Гост - специалист
Темата е полезна. Запалихте ме и мен да си направя ветропоказател. Минаваше ми тази идея през ума, но именно мисълта, че ще привлича светкавиците ме отказа.
Става въпрос за къща на два етажа (повече прилича на вила- горния етаж е мансарден)
В непосредствена близост до къщата има голям орех, който се извисява доста над нея, правейки сянка.
Дали той ще "привлича" светкавиците? Или да не се уповавам толкова на него. Миналото лято на близка улица падна мълния и порази един гараж, въпреки, че от двете му страни има две двуетажни къщи- доста по-високи от него.
Знам, че за да съм напълно спокоен е редно да се сложи мълниезащита, но не се предвижда такава засега.
ky-kyy - майстор
nikolovvd написа:
ky-kyy написа:

Да, ветропоказателя е хубав, въпреки че си харесвам повече моя :)
Е дай някоя снимка, за да видим и ние. Въпросният ветропоказател е красив, но има малко за оправяне. Предполагам създателя на темата е видял и коригирал грешките си с посоките на света и отдавна стои на покрива му и краси къщата. :)
За съжаление, не само петела, а и къщата я няма. Говорех за спомен от детството.....Сега, като се постопли, мисля да направя един и да го поставя на покрива на кооперацията. Задължително ще го снимам и покажа в темата, за да пишете за градушките, мълниите, политическата обстановка, ГЕРБ, Бат Бойко и цените на бензина през 1968 година :)
nikolovvd - майстор
Докато не се сетят да направят един чат канал във форума, така ще е. :)
inspo - майстор
nikolovvd написа:
Въпросният ветропоказател е красив, но има малко за оправяне. ...
Не малко, а много има за оправяне.
В този си вид е красив, но става само за декорация.
1. За да работи точно ветропоказателя трябва да е балансиран добре. Този не ми изглежда така.
2. Стрелката винаги сочи срещу вятъра, което според мен означава, че кораба трябва да се монтира на обратно.
Гледах в гугъл и други ветропоказатели са направени по същия начин, но на мен ми се струва грешно.
3. Юг срещу запад и изток срещу север не е за коментар.
4. Кораба и стрелката не се въртят, а са хванати неподвижно към кръстачката с посоките.

Не се заяждам, просто ако на някой не му е ясно да знае за какво става дума.

Тема "Направи сам ветропоказател от ламарина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: