• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Evgeniy - майстор
Още като видях как изумително добре работят обикновените термосифони и как суха вакуумна тръба прави 200-250 градуса ми светна идеята да се направи фурничка за готвене на същия принцип.

Речено – сторено. Взех една тенекия от маслини от кварталния магазин и направих това:
Прикачен файл:
DSCN1926.JPG
Прикачен файл:
DSCN1927.JPG
Прикачен файл:
DSCN1925.JPG
Беше просто за експеримент и даде добър резултат:
Прикачен файл:
DSCN1931.JPG
Тъй като мощността беше слабичка добавих 2 реда огледала 15Х15 см останали ми от слънчевия котлон – концентратор, който бях направил преди десетина години…
Резултата се оказа много добър:
Прикачен файл:
DSCN2110.JPG
Получи се чудесна соларна фурничка, която е напълно безопасна, тъй като няма открити нагрети части и готви всичко на ниска температура. Засякох 130 градуса на празна фурна и 88 на пълна. Това позволява тавичката да се пъхне сутринта и вечерта в 21 часа да се извади гореща  Експериментите с рагу и ориз за кучето бяха много успешни и преминахме към по сложни изпитания. Зрял боб реколта 2010г. Беше сварен чуддесно без да е преварен, а резултатите със джолан и цяло пиле надминаха очакванията. По крехко сготвено не съм опитвал:
Последна промяна от Evgeniy на съб авг 24, 2013 6:17 pm, променено общо 2 пъти.
Evgeniy - майстор
Нещо не можах да кача всички снимки...
Ето резултата:
Прикачен файл:
DSCN2665.JPG
Прикачен файл:
DSCN2666.JPG
Прикачен файл:
DSCN2668.JPG
Прикачен файл:
DSCN2664.JPG
pansim - майстор
Великолепно!!!
За вилата е прекрасно решение, без да се опасяваш, че ще прегори яденето! :)
:partyman:
edemy2001 - специалист
Перфектно! И не само за виличка става. Не всички живеят в града, а някои и в град са в къщи с дворчета. Много ми хареса идеята! :supz:
piron45 - майстор
Браво, идеята е супер. Ако се доработи малко може и да и се вдигне температурата.
LazarGanev - "Велик майстор"
А като се напълнят тръбите с мазнотии? :cool:
шоп - майстор
Evgeniy, чест и почитания!!! Шапка ти свалям. Евала на хора като теб.

Тръбите няма да се запушат ако имаме кутия в кутия, т.е. двойни стени.
Evgeniy - майстор
LazarGanev написа:
А като се напълнят тръбите с мазнотии? :cool:
Ами засега поне не се пълнят предполагам. Защото няма бурно кипене и всичко се слага в тенджера или тава. Дори и да се разлее нещо, то остава в задната неефективна част на тръбата или ниско долу.
А и почистването е детска игра - пълнят се тръбите почти догоре с вода и като поври няколко часа се обръща системата да се излее всичко от тръбите.
mir4oto - специалист
И без двойни стени става, слагаш им някакво калпаче, което да пречи да влиза директно в тях, но така че да не пречи на конвекцията. Имай предвид, че ако попадне вода в тях, както са напечени, може да се напукат отвътре и да се развакуумират.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Слънчева фурна с вакуумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: