• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
ivanovbg - майстор
mir4oto написа:
...
Само в отговор ще ти цитирам следното: Топлообменът е физичен процес, при който се осъществява пренос на топлина от тяло с по-висока към тяло с по-ниска температура. Може да се осъществи посредством топлопроводност (при твърди тела), конвекция (при флуиди) и лъчение.

То в темата за клапана ти го казаха останалото:
Junak написа:
Трудно се помага на прости хора.

Ще помоля Тани да изтрие плявата от темата. И се извинявам на Евгени и му благодаря за телефона на човека за тръбите. В близките дни ще звънна като се поосвободя.
Evgeniy - майстор
Достойни за уважение хора сте и затова и аз ви уважавам. Леко не ми е ясно защо се вкопчвате в някакво собствено зрънце истина... но въпрос на личен избор.
С риск и аз да бъда пратен в 6-ти или 7-ми клас ще споделя и моето мнение.
Иванов, ако алуминиевата плака е на разстояние от дъното, то за да се отнеме топлина и от обратната и страна имаме топлопренасяне натам и оттам топлопроводимостта е фактор. От друга страна алуминият е един от най добрите, особено при пренебрежимата дебелина от 0.15 - 0.20 мм. Така, че спокойно може да игнорираме този фактор.

Идеята с увеличаване на повърхността чрез награпяване никак не е лоша. Поради пластичните деформации в алуминия може значително да се увеличи ОБДУХВАНАТА площ, не ОГРЯВАНАТА. Това е и един от триковете на селективните покрития - под микроскоп имат огромно увеличение на площта - като гъбички е повърхността, макар че не ми е напълно ясно защо.
ivanovbg - майстор
Да де така е и затова не обръщам внимание на неговите приказки за топлопредаването. Естествено че търся по добро обдухване.

Ако не се сърдиш и търпиш критики ще ти кажа за твоята печка и имай предвид че въобще не искам да омаловажавам това постижение. Още от февруари като ми я показа мислех по нея.

Това което не ми харесва при твоя вариант на печката със затворени тръби е че конвекцията е съвсем слаба.Даже си мисля че долния край на тръбата престава да работи. Въздуха в следствие на малкия си термичен капацитет се загрява още в горните 50-тина см. и не стига до долу. Става нещо като термична тапа и ти не ползваш пълния капацитет на тръбите. Затова ти подхвърлих идеята за пълнежа на тръбите.

Реално погледнато от трите тръби би трябвало да получаваш около 400вата топлинна мощност от 10 до 16 часа. Ако на мястото на печката имаше 3 литрово бойлерче според мен би трябвало да кипне за по малко от час.
Като направя сушилно печката ще я видиш първи! Много ми помогна със съветите.
В момента го правя от стара панелна дограма дето я изхвърлят пред блока. Мислех само с боя на задното стъкло да мина, но то се пръсна от жегата :evil: Малко бавно става защото не му отделям много време, но всичко съм набавил и от септември като изляза отпуска ще го довърша за 2 дена.

П.П. А това е въпросната тема viewtopic.php?f=19&t=44082&start=20
Evgeniy - майстор
Да, това е първи вариант. Не знам дали ще го довърша, след като и така работи... Оригиналната ми идея беше първо да увелича пасивно конвекцията, като вкарам алуминиев разделител по средата на тръбата и се обособят 2 зони. Така въздухът ще бъде принуден да обикаля навсякъде. Следващата стъпка е обдухване ако това не сработи. Бях вкарал едни ламаринки, но те не показаха подобрение и ги махнах.

Това с мощностите не е съвсем така. Ако може да се вярва на метеостанцията на Габровската община, миналия месец не е имало повече от 1000 вата на кв.м. радиация. При площ на 3-те тръби 0.24 кв.м. няма как да изкарам 400 вата от тях. Аз съм ги смятал по около 80 вата на тръба.
Значи все пак работи добре в този си вид, след като с теоретична максимална мощност от около 220-250 вата храната се готви.
ivanovbg - майстор
Не знам защо си мислих, че са ф70 тръбите, ама явно съм в грешка- в сайта пише 58 :)
Иначе аз съм на принципа - Работи ли нещо и те устройва - не го пипай!
:partyman:
шоп - майстор
Малко е висока доставката :-D

при положение че за 11-12 до 13 лв се намират тези тръби в Бг.

След обмитяването и ДДС, направо ще станат златни!
ivanovbg - майстор
шоп написа:
Малко е висока доставката :-D

при положение че за 11-12 до 13 лв се намират тези тръби в Бг.

След обмитяването и ДДС, направо ще станат златни!
Дай адрес за Бг.
mir4oto - специалист
шоп написа:
http://sunstarbg.com/product/45/vakumna ... n-aln.html

тези са по 11.58 без ДДС
Ами те маааааалко се различават от тия дето съм показал. :) Интересни са, досега не бях виждал такъв модел. Какъв адрес за БГ да дам, не ми е основно занимание импорт на китайски стоки в България, пък и да беше, рекламата във форума нали е забранена ;), обърнете се към Жоро от Sunstar. Просто ги показах да се види, че и такова животно имало, на който му харесва да си ги поръчва. Като ви е скъпа доставката само ги гледайте, но не всичко е такива пари каквито пише, китайците носят на пазарлък - личен опит :-D
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Слънчева фурна с вакуумни тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: