• 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
brum,
Няма грешка в конфигурацията на Марлин.Тази конфигурация работи безупречно на
дригите принтери. Това е грешка която издава компилатора на Ардуино IDE.Трябва да
си на ТИ с програмирането за да се разбере.
По твойте въпроси:

1. Няма проблем с използването на anti backlash гайка в комплект с водещата.Но не
са много необходими тук. PRUSA-та няма такива anti backlash гайки.
Желателно е използването на водеща гайка от POM plastik а не месингова.Интересното е че
водещата гайка на PRUSA която е от POM материал, не отговаря по размери с месинговите
и тоталната замяна е невъзможна.
2 "Защо масово се ползват винтове с ход 8мм на оборот"
Ами чети предишните постове и ще разбереш
3 Най удчаното решение е два мотора. Хубаво е да са от един производител,един модел и една
серия. Когато се купуват се купуват по два.Така се предполага че са идентични.
4 Съчмено винтовите двойки са предназначени за високи скорости и голями натоварвания като осигуряват
точното позициониране и не "държат шпиндела на едно място"
Поради това няма 3д принтери или поне аз не зная със съчмено винтова двойка.
Поздрави
alien - специалист
да, много грешки дава, нормално
аз съм с ардуино 1.8.14, първо трябва да инсталираш в ардуиното твоя борд, после компилацията дава по-малко гешки, понеже цялата схема е свъкупност от много блокчета всяко с различна версия, на мен ми се наложи да махна на много места един хедър файл, в новата версия нямало нужда да се добавя, или не помня каква беше причината, общо взето странни грешки, търся в гугъл всяка грешка по отделно и я оправям
имаше проблем и с името на папката и скеча, не трябва да има интервали и тирета, и трябва да са с едно и също име, и много други такива странности, вече не помня всичко

а конкретно тая грешка - missing binary operator before token "(" е пак несъвместимост, или версията на ардуино, или избрания борд, или нещо друго
mironcho - специалист
Не е по темата от последните постове, но да споделя за сунлу 5г-то. Печатам серия детайли с формата на чаши. Та заредих новата макара, току що извадена от пакета и първия печат добре, втория по-зле, на третия спрях да видя какво става. На кратко - материала беше не влажен, а направо мокър - вдигнах количката високо и задействах екструдера и вместо да тече равномерна жичка, на 2-5 -10мм буквално се взривява. Последва сушене и сега вече втора чашка става както се очаква. Умувам да поръчам още, вероятно ще го направя като се уверя, че днешното подобрение не е случайно.

И един въпрос: имате ли случаи на дефектирал мотор? Имаше странни вибрации на У и мотора грееше много (всъщност грее по рождение). Смених го с нов (бях си купил комплект за предстоящ проект за coreXY) и вибрациите изчезнаха, като новия не грее толкова. Преди време бях разменял Х и У и греенето на У не зависеше от това кой мотор е там.
Вероятно ще направя същото и с този на Х, защото чатка, като механичен будилник. Може ли да са заминали лагерите?
alien - специалист
моя материал си беше сух, ама за всеки случай го метнах във фурната, вече 3 часа минаха, мисля още 3 да постои, ще видим после какво ще излезе

да, ако мотора грее много може да изгори, нормално, на това китайско недоразумение което ремонтирах сега - на моторите пише 0.4А пък драйверите настроени на 0.7А - загряват стабилно, ръката не търпи, усетих ги навреме, намалих им тока и всичко е нормално сега
brum - майстор
нед апр 18, 2021 4:21 pmSTEPER написа:
brum,
Няма грешка в конфигурацията на Марлин.Тази конфигурация работи безупречно на
дригите принтери. Това е грешка която издава компилатора на Ардуино IDE.Трябва да
си на ТИ с програмирането за да се разбере.
На ти съм с тия работи. Ползвам Ардуино-то горе-долу от както го има. И под ползвам нямам в предвид, че компилирам говори работи, а такива дето сам съм ги писал.

Свали Marlin-а и пробвай да го компилираш с конфигурацията с която си върви. Ако се компилира с нея, а като сложиш твоята не иска търси проблема в конфигурацията. Подозирам, че след някоя #define клауза си сложил някой знак дето не му е там мястото.

Ако пък и със стандартната конфигурация ти дава грешката - дай линкове към това което сваляш и компилираш.
alien - специалист
при мен си даваше грешки без да съм пипал нищо, из нета много хора се оплакват, обяснението е че ардуино си е бългиво по принцип, а освен това много бързо излизат нови версии които работят различно, навсякъде съветват да се ползва Platformio вместо ардуино, ама нали съм си упорит изчистих грешките и заработи с ардуино, ама не се знае до кога, следващата версия пак ще е проблемна сигурно

едит: с PETG филамента - след 6 часа във фурната при температура над 50 градуса, май няма разлика, обаче друго забелязах сега, ако е принтирало дълго време (примерно 10-15 секунди), за пауза 5 секунди не излиза нищо, обаче ако е принтирало кратко време (<5 сек), за 5 секунди пауза изтича малко материал, също така на всяка пауза излиза различно количество, между 0 и 2мм
brum - майстор
Platformio-то е платформа дето помага с управлението на фреймуърци. Ардуино е един от тях. Ако в проекта има platformio.ini файл и се опиташ да го построиш (build-неш) с нещо друго, ще се видиш в чудо докато си нагласиш библиотеките. А Marlin-а е правен точно за Platformio.
alien - специалист
а каква е вероятността тия бъгове с ускорението на Z да са се получили защото съм го компилирал с ардуино?
като цяло не съм променял нищо по скеча, но много други магарии правих, за да активирам LTO оптимизацията го компилирах като майти кор 1284п
така намаля кода с 10-20к и се събра във флаша на процесора заедно с фунциите за сд карта и графичен дисплей, иначе не се събира
brum - майстор
Заради това, че си го компилирал с Ардуино - клони към нула. Но пък промените дето си правил не е ясно до какво могат да доведат.

Когато включваш/изключваш разни опции влизаш в сценарии които понякога не са тествани. Или по друг начин казано - октриваш нови бъгове. Там бих подходил внимателно - опция по опция. Ама като не се събира на flash-а нямаш тази възможност.

Тръгни най-добре от някоя добре работеща конфигурация и малко по малко докарай до там до където искаш да стигнеш. Като на няколко малки промени тестваш и гледаш дали работи добре. Ако не - връщаш една по една промените и търсиш от къде идва проблема.

Или вземи по-читав контролер и действай с него. И без т'ва си инвестирал прилична сума и време в принтера. Нужно ли е да се мъчиш с процесордето не може да събере кода във flash-а...
batrado - специалист
Здравейте,
някой ползвал ли е този плъгин ArcWelder https://github.com/FormerLurker/ArcWeld ... m2GCDGOj88
В един форум попаднах на пост, в който имаше описана интеграция в Siplify3D и напечатан детайл, който изглеждаше много добре с почти 3 пъти съкратен код.
  • 1
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 83
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: