• 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Гост - специалист
Не обяснява човека... За да ти помогнат- трябвя да опишеш в детайли какъв е проблема. И при моя принтер се скапа нагряването на плочата и сега мажа със сухо лепило (стик-чета) а така бях свикнал нищо да не правя по плочата... Реших, че е изгорял нагревателя ( какво друго да предположа) и направо поръчах ново стъкло с нагревател. Оказа се, че не е изгорял, а контролера не пуска напрежение към нагревателя... Сега ще търся някакъв колай, евентуално ще захранвам нагряването отделно, с терморегулатор... Отплеснах се малко...Та- мисълта ми беше- ако искате адекватен отговор- задайте адекватно въпроса
KnauFer - специалист
съб фев 08, 2020 10:39 amenerdjy написа:
Здравейте колеги.
Бихте ли ми казали, защото така се получава.
Принтера е Ender 3 Pro




Благодаря ви.
Здравей,имам същия-разкошна машина!
В КУРА има опция подаване на материала - явно сте задали повече от това което може да изпринти при което зъбното колело започва да буксува!print speed !При мен е 20мм в секунда,над тази стойност започва буксуването!
Успех!
STEPER - специалист
съб фев 22, 2020 5:26 pmГост написа:
Не обяснява човека... За да ти помогнат- трябвя да опишеш в детайли какъв е проблема. И при моя принтер се скапа нагряването на плочата и сега мажа със сухо лепило (стик-чета) а така бях свикнал нищо да не правя по плочата... Реших, че е изгорял нагревателя ( какво друго да предположа) и направо поръчах ново стъкло с нагревател. Оказа се, че не е изгорял, а контролера не пуска напрежение към нагревателя... Сега ще търся някакъв колай, евентуално ще захранвам нагряването отделно, с терморегулатор... Отплеснах се малко...Та- мисълта ми беше- ако искате адекватен отговор- задайте адекватно въпроса
Гост,
Транзистора за подгряване на леглото определено е сдал багажа.
Аз нямам такаъв принтер и не съм ползвал, но ако не ме лъже паметта при схемната рализация на
този модел принтер имаше проблем с включването на вентилаторите за охлаждане.
Едно от първите неща които се препоръчваха на собственика на такъв принтер е да се погрижи
за охлаждането на екструдера и особено на дънната платка.
Захранването на вентилатора за обдухване на дънната платка е свързан с вентилатора за обдухване на модела
или с други думи ако това обдухване не е вклюено обдухването на дънната платка също ще отсъства.
Дори когато се печати PLA като правило първите три слоя се печатат без включен вентилатор и това време което
е различно в зависимост от скоростта и модела,дънната платка също остава без обдухване.
А когато се печати ABS - то въобще е без обдухване и се разчита само на пасивното охлаждане на мосфет транзисторите.
Но и когато и това не е направено както трябва /неподходящ транзистор за тази цел с занижени параметри заради
по-ниската цена, и недостатъчна площ на радиатора,липса на термопаста/ е въпрос на време
транзистора на леглото / който е изключително натоварен/ да не издържи и да сдаде багажа.
Пиша ги тези неща за да може всеки който има такъв принтер да обърне внимание на охлаждането за да спести главоболие.
Решението е с включване на захранването на принтера вентилатора за обдухване на екструдера и дъннта платка трябва
да се включват.
Гост,
Не е необходимо да се търсят и правят допълнителни схемни решения за подгряване на леглото.
Решението е просто :-D - подмяна на транзистора за подгряване на леглото.
Транзисторите които са използвани са за SMD монтаж и по-лесно се подменят от изводните.
Транзистора е надписан с бял печат така че няма проблем.Със същият корпус SMD търсим подходящ транзистор.
При положение,че човек не може да се реши на тази стъпка може да се постъпи и по следния начин
но все пак трябва да се премахне пробития транзистор от дъното.
Нужен ни е нормален силов транзистор с определени параметри в корпус ТО220АВ
Този който китаеца използва не е добър макар и да работи.
Включването е много просто.
Левият извод Gate /затвор/ включваме към мястото на затвора от сваления транзистор от дъното.
Средния извод Drain /Сток/ включваме към единия контакт на нагревателя на леглото.Полярността не е важна
Десния извод Source /Изток/ включваме направо към МИНУС - обезателно МИНУС НА ЗАХРАНВАНЕТО.
Вторият контакт от нагревателя на леглото свързваме към ПЛЮС-а на ЗАХРАНВАНЕТО.
Всички проводници акуратно се запояват и се влагат в термо шлаух.Аз съм използвал за леглото китайски силоконов
проводник 14AWG ,около 2,07 кв.мм.Допустим ток 55А.
Обръщам внимание на поляритета за включване. За нагревателя на леглото няма значение + - но за транзистора има.
Транзистора трябва да виси на минусовия извод. Иначе БАХ. :lol: [-X
В случая ние използваме само един проводник от дънната плата - управляващия сигнал от стоковия транзистор /Gate/
Остава да се прикрепи транзистора към радиатор с подходящ размер на термо паста или към подходящ алуминиев детайл
от конструкцията на принтера.
Успех и Поздрави

Прикачен файл

9.jpg
9.jpg (8.48 KиБ) Видяна 2124 пъти

Прикачен файл

6.jpg
STEPER - специалист
нед фев 23, 2020 9:07 amKnauFer написа:
Здравей,имам същия-разкошна машина!
В КУРА има опция подаване на материала - явно сте задали повече от това което може да изпринти при което зъбното колело започва да буксува!print speed !При мен е 20мм в секунда,над тази стойност започва буксуването!
Успех!
Здравейте,
След няколко реплики на потребители,разбирам,че реч иде за проблеми в екструдера.
Аз не ползвам Cura но опцията за подаване на материал е Flow и този параметър се движи от 92 до 102 %.
при мен стои винаги на 96%. Както Print Speed така и Flow нямат отношение към посочения проблема на j0rk0s.
Print Speed е глобална променлива и в случая си /KnauFer/ с много ниска зададена скорост на печат. Препоръчителната скорост на печат е минимум 30 мм
При теб както и при j0rk0s имате проблем с ненастроен екструдер. Екструдера се настройва програмно така,че като
зададеш 100 мм филамент да подаде,действително да бъде 100 мм подадено.
Ето ви един клип за подобна дейност.Мисля че е подходящ но вероятно има още и много други.
Поздрави


resistbody - майстор
@STEPER
Благодаря за разяснението за Еникубик принтерите, ще гледам най-скоро да го преработя... имам нови вентилатори и мосфет за подгрева, но все отлагах... и явно ще вържа охлаждането на платката директно...
Някой с такъв принтер сменял ли е драйвърите на стъпковите мотори?

п.с.: Едно от нещата за които най-много съжалявам е, че не го научих тоя руски... все за електроника ми е помагал, ама със хиляда зора да го разбера...
STEPER - специалист
пон фев 24, 2020 12:35 amresistbody написа:
@STEPER
Благодаря за разяснението за Еникубик принтерите, ще гледам най-скоро да го преработя... имам нови вентилатори и мосфет за подгрева, но все отлагах... и явно ще вържа охлаждането на платката директно...
Някой с такъв принтер сменял ли е драйвърите на стъпковите мотори?

п.с.: Едно от нещата за които най-много съжалявам е, че не го научих тоя руски... все за електроника ми е помагал, ама със хиляда зора да го разбера...
Don't worry resistbody,
Руски език не се учи.Той ти е даден :wink: Все пак е славянски език и човек трябва да го възприема
За някои специфични изрази има чичко Гугъл.Той ще го преведе :)
Но това всеки сам ще прецени за себе си.
Няма проблем с подмяната на чипа за стъпковите мотори но е за човек който се е занимавал с тази дейност и
има необходимото оборудване за това. Мисля,че чипа е А4988 и няма проблем с намирането му.
Най лесния и безпроблемен вариант за потребителя е да свали дънната платка и да я занесе в някой
сервиз за GSM-и или подобна техника и да ги помоли да направят това.Разбира се ще трябва да има и
предварително подготвен нов чип.
И тъй като всичко това е свързано с допълнителни финансови разходи,труд,ангажименти и телодвижения :lol:
бих посъветвал човек да се замисли дали сега не е момента за upgrade на принтера с подмяна на
самата дънна платка.
Поздрави
resistbody - майстор
Аз съм подготвил външен мосфет, иначе мога и вградения да сменя имам 10 поялника и духалка :D
Aма ти си писал за стъпковите, те са си на конектор, Plug'n'play... бе разбирам го Руския ама само приемам, 3-4 години само руски филми гледам, но не мога да си поискам на руски :D
Нямам проблем със текущия драйвър, но е много шумен, ще слагам tmc2208 и вентилатори сунон маглев
STEPER - специалист
resistbody

Така както си поставил въпроса "Някой с такъв принтер сменял ли е драйвърите на стъпковите мотори?"
предположих,че имаш проблем с някой драйвер и за това задаваш този въпрос,но хубаво е когато всичко е наред
и работи :wink:
Какво имаш в предвид като казваш,че " текущия драйвър, е много шумен"
Какво шуми? Можеш ли да обясниш произхода и като каквъв се определя този шум?
Много чета и слушам за такъв шум но не мога да го разбера защото при мен не го откривам. :shock: :?
На всичките ми принтери стоят А4988 и не съм забелязал някакъв шум от тях.
Електроните си фърчат :-D насам на там мирно и тихо и не създават никакви проблеми.
Ако някога подменям и инвестирам в драйвери на Trinamic то ще бъде само заради техните качества и
възможности.
Това не е ли някакъв предразсъдък,че шума от механиката при работа на принтера се приписва
на драйвера?
Поздрави
STEPER - специалист
Здравейте,
Да оцветим малко темата и да я направим по-весела :wink:
Проект VORON
Bondtech BMG Екструдер - Директ драйв. Ново решение =D>

Прикачен файл

IMG_301.jpg
IMG_301.jpg (74.23 KиБ) Видяна 2031 пъти

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0328.JPG

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0327.JPG

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0324.JPG

Прикачен файл

IMG_0323.JPG
STEPER - специалист
И още няколко

Прикачен файл

IMG_0322.jpg
IMG_0322.jpg (75.49 KиБ) Видяна 2030 пъти

Прикачен файл

2020_02_27_IMG_0326.JPG
  • 1
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: