• 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 95
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Това с 80 градуса беше за проба с едни зъбни колела. След като сложих skirt на 0 разстояние проблеми не съм имал на по-ниска температура. Но пък наблюдавайки резултата при 80 градуса се сетих за проблема споделен тук с PEI масата.

Бихте ли споделили как се предсатвя стъклото с PEI покритие спрямо този carborundum glass plate дето ползвам. Търсих по интернет, ама не разбирам какво точно е това (carborundum-a). Изглежда ми да е същото като Anycubic Ultrabase-а.
brum - майстор
Още един въпрос. Има препоръчани височини на слоевете. Съвпадали били до колкото разбирам с позициите на стъпковият мотор по Z в които той бил на цяла стъпка. За моят принтер са препоръчани са 0.12, 0.16, 0.20мм виосична на слоевете.

И сега идваме на bed leveling-а с mesh. Той корегира Z-а със малки стъпки (по 0.01, че може би и с по-малки). И тук вече при височина на слоя 0.16 мотора ще работи в позиция примерно 0.15 и 0.17 (при 0.02 кривина на масата).

Аз ли пропускам нещо или тая препоръка за височина на слоя кратна на 0.04 за моя принтер (Ender3 v2) е някаква пълна фира? Или ако не е фира - тоя mesh leveling как се съвместява с тази препоръка?
STEPER - специалист
brum,
Ender3 v2 е на винтове по остта Z.
Каква е стъпката на винта и колко винта са?
batrado - специалист
За мен химическо нанесено PEI покритие върху алуминиева плоча се оказа много добро решение по отношение на прилепването на филамента. Има и други варианти PEI лист прикрепен с двойна лепенка върху алуминий или стъкло. Не помня вече, в кой форум или група четох за доста добри отзиви за покритие с Filabase от Filafarm.

Относно височината на слоя или преместването по Z, което може да направи даден принтер, определящи са стъпковият мотор и самата предавка. Важно е да се знае, какво е предавателното число при движението по Z от самата механика.
Ето един калкулатор, с който може сравнително лесно да се определят съответните височини/дебелини на слоевете https://blog.prusaprinters.org/calculator_3416/.
brum - майстор
Винта е 2мм/оборот. Стъпките с които работи са 400 стъпки на mm по Z. Мотора е с 1.8 градуса стъпка. Но нека не минаваме на конкретен принтер.

Въпроса е принципен. Ако трябва да се работи на цели стъпки как се работи с тоя bed leveling като той прави корекции по 0.01мм (ако не и по-малки при възможност).
svdmk - специалист
пон апр 12, 2021 11:00 pmbrum написа:
Винта е 2мм/оборот. Стъпките с които работи са 400 стъпки на mm по Z. Мотора е с 1.8 градуса стъпка. Но нека не минаваме на конкретен принтер.

Въпроса е принципен. Ако трябва да се работи на цели стъпки как се работи с тоя bed leveling като той прави корекции по 0.01мм (ако не и по-малки при възможност).
Тук малко не излизат сметките, щом е 400 стъпки на милиметър, значи стъпката на винта е 8мм.
И аз съм се замислял относно бед левелинга и височината на слоя. Фабричният ми Anet A8 е с винтове 8мм на оборот, и откакто му стъкмих bed leveling забелязвам неравномерност на слоевете повтаряща се през абсолютно еднакво разтояние.
На другите ми 2 принтера, които са DIY и по Z са със шпилки М8, слоевете се движат абсолютно равномерно.
Вероятно стъпката на винта оказва някакво значение, в единия случай са 400 стъпки на милиметър, докато при м8 са 2560 стъпки, което е доста по-голяма резолюция.
brum - майстор
Факт, винта е 8mm. Pitch-а е 2мм, но lead-а е 8мм.

Не разбирам обаче тези 400 стъпки на милиметър. Един оборот на мотора нали е 200 стъпки. И това би трябвало да е 8мм. Т.е. 1мм би трябвало да е 200/8=25 стъпки. Защо във софтуера на принтера е зададено 400 стъпки на милиметър?

Относно BLTouch сензора - в моят случай се оказа излишна занимавка. Подкарах си UBL, настроих си всичко и сега мисля да го изключа. Стъклото ми е достатъчно равно и дава отклонения от 0.07мм между най-високата и най-ниската част. Ще има малко разкачане на кабели, но май ще върна z endstop бутона.


P.S. Намерих обяснение за стъпките. Това не били 400 стъпки, а 400 микро стъпки. Има и обяснение за височината на слоя - при някой драйвери за стъпкови мотори имало лоша поддръжка на микростъпките. И затова се препоръчва височина на слоя която да дава цяла стъпка, а не микростъпка.

И още малко (цитат е и няма да го превеждам):
Overall though, I'm not sure I think there is any benefit to what you're trying to do. What's important to Z quality is setting your layer heights to a multiple of full steps so every layer occurs at the same microstep index, not necessarily only doing layers at full step positions. Angle errors attributable to microstepping (eg driver current control issues and detent torque variation) are fully repeating by microstep index. Microstep 7 always has the same error, microstep 13 always has the same error, etc. And torque doesn't vary by a meaningful amount: every microstep position provides about +/-5% as much torque as the full steps.
Или накратко казано не е критично слоя да започва на цяла стъпка, а слоевете да се падат на една и съща микростъпка. И отново отиваме на това, че с автоматичните компенсации за основата бягаме от тази цел.
Последна промяна от brum на вт апр 13, 2021 1:07 pm, променено общо 1 път.
STEPER - специалист
вт апр 13, 2021 7:13 ambrum написа:
Факт, винта е 8mm. Pitch-а е 2мм, но lead-а е 8мм.
.............................
Здравейте,
Едно пояснение за винтовете за да стане ясно.
Винтовете съществуват като едноходови така и многходови.
В 3Д принтерите се използват двуходови за по-бързо преместване.
PITCH - стъпка на резбата,растояние между зъбите
LEAD - ход, преместване.
Ако на някой му се чете - https://en.wikipedia.org/wiki/Leadscrew

Какво монтират китайците в своите принтери?
Винт със стъпка 8 мм. /типичен трапецовиден китайски винт /4х стъпки или 2 ходов/ и типична месингова гайка/
и средностатически стъпков двигател /200 стъпки на оборот/ , 1.7 ампера ток и 1.8 градуса на оборот.
Не бива да забравяме,че това са токови двигатели и се управляват по ток.
За да си обясним и направим някои сметки трябва да си припомним някои теоритически неща.
В паспорта на двигателя е посочена неговата точност или отклонение от пълната стъпка като показва точността
на положението на ротора при определена стъпка и то е 5%. Количеството на микростъпките може да е всякакъв но
точността ще бъде винаги в рамките на тези 5% или не повече от 4 микростъпки при директен драйв.
При тази неточност от 5% при двигател с 200 стъпки и винт с 8 мм. на оборот, височината на слоя ще бъде от 0.304 мм.
до 0,336 мм. /без да взимаме под внимание наличните луфтове/ или разликата ще бъде 0.032 мм. Разбира се такава разлика
няма да можем осезателно да видим, но трябва да се има на предвид и това,че микростъпката не повишава точността на
позиционирането на ротора.Стъпковия двигател не прави полустъпката нормално. На него му е трудно и четвърт стъпка да направи и да не говорим за
400,800 или 1600 микростъпки.Повечето микростъпки имат смисъл за плавност при движението и намаляване на шума.
Освен това, колкото по-бавно се върти двигателя толкова по-голяма е неговата мощност.
Ето някои сметки:

200 - стъпки на оборот на двигателя (редко с 400 при употреба в 3Д принтерите)

стъпка 1/4 = 0,25 200/0,25 = 800 или 200*4 =800 - стъпки на двигателя
или стъпка 1/8 = 0,125 200/0,125 = 1600 или 200*8 =1600 - стъпки на двигателя
или 1/16=0.0625 200/0,0625 = 3200 или 200*16 =3200 - стъпки на двигателя

Вал 8мм стъпка 8/800 = 0,01мм за 1 стъпка на двигателя.Ако той пропусне няколко стъпки ще имаме неравномерност на слоя.
При вал 2 мм за стъпка имаме 2/800 или 0.0025мм на стъпка.

Колкото повече микростъпки залагаме,толкова повече на степера е по-лесно да пропусне стъпки под товар и се налага
увеличение на тока,но драйверите и двигателите имат граница за това.
Стъпковия двигател пропуска само пълна стъпка или ако имаме пропуск то е 1 пълна стъпка.
Това са правилните разчети които направих и може да са от полза на някои.

200 - количеството стъпки на оборот на двигателя, 16 - микростъпки, 8 - преместване на гайката за 1 оборот на винта.

(200*16)/8 = 400 микростъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една микростъпка е равна на 1/400 = 0.0025 мм.
(200*16)/4 = 800 микростъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една микростъпка е равна на 1/800 = 0,00125мм
(200*16)/2 = 1600 микростъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една микростъпка е равна на 1/1600 = 0,000625мм

Реално разрешаващата способност е:

200/8 = 25 стъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една стъпка е равна на 1/25 = 0,04мм
200/4 = 50 стъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една стъпка е равна на = 0,02мм
200/2 = 100 стъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една стъпка е равна на 1/100 = 0,01мм

Поздрави
brum - майстор
вт апр 13, 2021 11:27 amSTEPER написа:
200/8 = 25 стъпки за мм. при вертикално преместване на винта по Z, една стъпка е равна на 1/25 = 0,04мм

Това са при мен цифрите. 200 стъпки, но всяка от тях е на 16 микростъпки. То и затова е 400 микростъпки на милиметър.

Има ли някакъв тест с който да се провери дали мотора се справя или има нужда от оптимизация на конфигурацията?
STEPER - специалист
brum,
Нещо не мога да те разбера и не ми се връзва сметката или пропускаш нещо.
Какво значи това "Има ли някакъв тест с който да се провери дали мотора се справя или има нужда от оптимизация
на конфигурацията?"
При 5-те процента грешност на стъпката което дават производителите как ще се разбере дадения
мотор каква грешка допуска -1,2 или повече процента в рамките на 5-те.Възможно е някой двигател да надхвърля и тези
5%. Китайска работа.
В по горните постове един път пишеш -
(Винта е 2мм/оборот. Стъпките с които работи са 400 стъпки на mm по Z. Мотора е с 1.8 градуса стъпка.)
В следващия пост допълваш - (Факт, винта е 8mm. Pitch-а е 2мм, но lead-а е 8мм.) и съм склонен да приема
последното.
Това означава,че на принтера стои двуходов винт с диаметър 8 мм. стъпка 2 мм.и ход (LEAD) 8 мм.
Прави разлика между стъпка и ход.
От това следва,че на един оборот винта има 8 мм.ход и понеже е двуходов прави 4 стъпки. И ако се върнем
към моите сметки ще видим следното:
200 (количеството стъпки на оборот на двигателя), 16 (микростъпки), 8 мм - (преместване на гайката за 1 оборот на винта).
Умножаваме 200 по 16 което е равно на 3200.Като го разделим на 8 ще получим 400 стъпки които трябва да направи двигателя за да
премести леглото по Z na 1 mm. Или една стъпка ще бъде равна на 0.04 мм. За това при теб е заложено 400.
Хубаво е когато височината на слоя е кратна на стъпките на двигателя защото при своите изчисления които прави процесора
се получават стъпки с числа в период.Така се натрупват грешки и при високи детайли те стават осезаеми.
От калкулатора на PRUSA разбираме,че при слой 0.29375 двигателя ще изпълни 47 стъпки с дължина 0.00625mm на стъпката и
ще допусне 0 грешки,а господ знае дали ще го направи :)
Така ще бъде и при слой с 0.3 и 0.30625 и съотвтно 48 и 49 стъпки и 0 грешки
Като говориме за кратност на височината на слоя със стъпките на двигателя по много форуми битува мнението,че двуходовите
винтове със стъпка 8 мм. не са много подходящи за проложение като Z при 3Д принтерите.
При подмяната на винта със стъпка 2 мм.то тогава с 100 стъпки за вертикално преместване на винта по Z.ще получим една
стъпка равна на 1/100 което е 0,01мм и това ще бъде рарешаващата способност на принтера което не е лошо.
Резонно е,че при такъв винт придвижването на леглото до Z min. било то горе (CoreXY) или долу (PRUSA-MENDEL). ще бъде много
по-бавно, но все пак е решимо било със START или END G-кода или софтуерно през Марлин.
Лично аз имам такава идея за подмяна на винтовете и за по-добро прецизиране,но все не ми достига време за това.
Поздрави
  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 95

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: