• 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 96
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mironcho - специалист
Благодаря! brum :partyman:
brad4edat - специалист
Привет!
Качвам едно сравнение на ABS и INGEO-870, което тукущо извърших.
И двата елемента - бенчитата съм ги "готвил" предварително преди дни на 120градуса по 60 мин. за да им подобря уж свойствата! За ABS се знае, че кажи речи няма файда да се "готви", но за PLA и особено INGEO870 си е направо препоръчително ако ще се ползват елементите на жега в последствие!

Резултата е потресващ за мен.
ABS-a почна да се деформира осезаемо на 160гр.
Ingeo870 направо не трепна като габарити, бенчито си остана почти идеално, само малко му лъсна външния слой но не се деформира геометрично.

ABS-a на 200градуса се "размаза" :lol:
INGEO870 на 200 градуса му "падна една тухла от комина" :-D

Ако ще се разчита на нещо да издържа до към 100-110гр. функционално и се търси лесно, чисто и прецизно принтиране INGEO870 е направо чуден материал. Няма смрад и отрови, няма затворени принтери, няма пукане, няма кривене няма чудеса, както е с ABS.
Прикачен файл:
ABS vs INGEO 870 (2).jpg
Прикачен файл:
ABS vs INGEO 870 (4).jpg
--------------------------------------------------------------------------------------
Прикачен файл:
ABS vs INGEO 870 (1).jpg
Прикачен файл:
ABS vs INGEO 870 (5).jpg
batrado - специалист
ср мар 31, 2021 6:10 pmmironcho написа:
Здравейте,
Някой има ли впечатления от PETG на Sunlu? Питам, понеже има добра оферта в алеекспрес с доставка от Франция. До сега си купувах PETG-то от Англия, но по разбираеми причини от началото на тази година спрях.
Привет,
аз лично не съм очарован ама за тези пари толкова. Бях взел една оранжева ролка за проба. На малко по-нискa темпeратурa трябва да се печата. Много по-доволен съм от PETG-то на ESun и Real filament.
brum - майстор
Колко ниска температура? Аз си печатам на 220 градуса и без вентилатор. Проблеми никакви. Дори за пипкави детайли с много малки елементи по тях, но там скоростта пада на 5-10мм/секунда.

За esun-а - от къде го взе? Че в Aliexpress го няма с досатвка до България от европейски склад...
batrado - специалист
чет апр 01, 2021 5:30 pmbrum написа:
Колко ниска температура? Аз си печатам на 220 градуса и без вентилатор. Проблеми никакви. Дори за пипкави детайли с много малки елементи по тях, но там скоростта пада на 5-10мм/секунда.

За esun-а - от къде го взе? Че в Aliexpress го няма с досатвка до България от европейски склад...
Филаменти на Esun не съм пазарувал от алит-о а от родни доставчици. Изпечатал съм 4 ролки и после открих Real filament, които имаха вносител за БГ ezclick, който е фалирал за съжаление (изпечатъл съм към 10-а ролки и имам поне още 15-20 на склад). Разликата в цената беше почти 20 лв. надолу за килограм ролка (по спомен 60лв. срещу 38лв.) със същите характеристики. PETG на тези два производителя съм печатал с темепратура 235-240 градуса на дюзата и с охлаждане след 3-тия слой.
Не искам да съм критичен спрямо филаменти от Sunlu, но цвета не ми хареса а също и по-ниската темепратура на печат.
Нямам условия за да мога да тествам термо-механичните характеристики на различните филаменти, но някак си не ми вдъхна доверие... Ако си доволен от този производител никой не те спира да си ползваш тези филаменти :)

Поздрави,
brum - майстор
Пробвам алтернативи преди да се спра на нещо. Аз
и това писах - скромен опит.


До тук на sunlu PLA+ определено не го харесвам. И българското PLA, и на filamentum PLA-то за моите цели са по-добри. PETG-то им обаче печата добре и без проблеми за сега. Ще сравня с нещо друго и ще споделя в някакъв момент.
brum - майстор
Да споделя нещо което ми помогна най-накрая да отпечатам читави зъбни колела. Та проблмите все бяха различни, но най-тегавият за решаване беше лошата адхезия на зъбите към масата. Редовно се случваше някой зъб да успее да се отлепи и след това цялото зъбно колело беше фира.

С brim не се отлепяха зъбите, но трудно се махаше brim-а. Но skirt с 0 разстояние от детайла реши проблема много елегантно. Хваща само върхът на зъба към skirt-а. Хем зъбите не се отлепят, хем после skirt-а се отстранява много лесно, защото се държи само на една точка в края на всеки зъб.
batrado - специалист
пет апр 02, 2021 5:45 pmbrum написа:
Да споделя нещо което ми помогна най-накрая да отпечатам читави зъбни колела. Та проблмите все бяха различни, но най-тегавият за решаване беше лошата адхезия на зъбите към масата. Редовно се случваше някой зъб да успее да се отлепи и след това цялото зъбно колело беше фира.

С brim не се отлепяха зъбите, но трудно се махаше brim-а. Но skirt с 0 разстояние от детайла реши проблема много елегантно. Хваща само върхът на зъба към skirt-а. Хем зъбите не се отлепят, хем после skirt-а се отстранява много лесно, защото се държи само на една точка в края на всеки зъб.
Аз слагам поне 0.1-0.2 мм разстояние нали трябва да можеш и да го махнеш все пак без проблем :wink:
И примерно за outlines поне 5-6 може и повече зависи колко малка е контактната повърност и колко висок е самият детайл.
brum - майстор
На 0 се махат с лекота. На 0.1-0.2 ще пробвам следващият път. Ама при прецизно калибрирана машина може и тоя луфт да доведе до празно място между зъбът и skirt-а.

Всъщност 0.1 може би ще е таман. Като правя сглобки ги правя на 0.1 луфт, че на 0.15 почти не хващат.
STEPER - специалист
пет апр 02, 2021 9:49 pmbrum написа:
.....
Като правя сглобки ги правя на 0.1 луфт, че на 0.15 почти не хващат.
Какво имаш на предвид с това? :?
  • 1
  • 71
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 96

Тема "3D принтер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: